Od proizvodnje uglja, ali i stanja na akumulacijama, zavisiće potencijalni uvoz nedostajuće električne energije, poručuju iz EPS-a
Termoelektrana „Nikola Tesla” u Obrenovcu će, zbog posledica poplava i manje isporuke uglja iz „Kolubare” početkom zime proizvoditi za oko 30 odsto manje struje u odnosu na plan, najavio je juče direktor ove TE Čedomir Ponoćko.
– TENT je spreman za zimu, ali će uglja nedostajati, rekao je on, objasnivši da se iz „Kolubare” u TENT sada dovozi između 40.000 i 45.000 tona uglja na dan, a da se za mesec dana očekuje da ta količina dostigne 65.000 tona, što je dovoljno za oko 60 odsto proizvodnje te termoelektrane.
Uobičajeno je da se zimi doprema oko 90.000 tona uglja dnevno iz „Kolubare”. U toku leta neće biti problema, ali već od oktobra i novembra, kada poraste potrošnja struje, TENT neće biti u stanju da isporučuje onoliko struje koliko je planirano, upozorio je on.
– Zbog posledica poplava radiće se revizija poslovnog plana EPS-a, a ovo privredno društvo, koje je osigurano kod „Viner osiguranja” očekuje da će ova osiguravajuća kuća nadoknaditi štetu TENT-u, kaže Ponoćko.
Prve procene pokazuju da je samo u „Kolubari”, koja je u sastavu Privrednog društva TENT, šteta procenjena na oko četiri do pet miliona evra. Kada samo jedan termoblok u TENT-u ne radi dnevna šteta je oko 200.000 evra, objasnio je direktor obrenovačke termoelektrane.
Ako se zna da Srbija 70 procenata ukupne proizvodnje električne energije dobija iz uglja i 30 odsto iz hidro potencijala, jasno je da će EPS morati da, tokom zime, više uvozi struju. U zimskom periodu je, inače, potrošnja za oko 50 odsto veća nego leti.
Upitani preti li Srbiji, zbog nedavnih poplava i štete koju je elektrosistem pretrpeo, nestašica struje tokom zime, u EPS-u za „Politiku” odgovaraju da stabilizacija proizvodnje električne energije zavisi od stabilizacije proizvodnje uglja u Rudarskom basenu „Kolubara”. Jer, nivo proizvodnje uglja diktiraće nivo nabavke nedostajuće električne energije.
Za sada je još rano za prognoze, jer su u toku procene kako da se što brže i efikasnije ispumpa voda sa potopljenih kolubarskih kopova „Veliki Crljeni” i „Tamnava zapadno polje”, i to je jedan od najvažnijih ciljeva EPS-a, ističu u ovom javnom preduzeću.
S tim se slaže i Slobodan Ružić, bivši pomoćnik ministra energetike, koji kaže, da treba izbegavati katastrofalne scenarije i najave o restrikcijama.
– Teško je u ovom času bez dodatne revizije uopšte govoriti koliko će struje nedostajati tokom zime. Manje proizvodnje će sigurno biti, pre svega zbog manje proizvodnje uglja, ali to može da se kaže tek kada se bude videlo kojom brzinom se ispumpava voda s ugljenokopa, oporavlja oprema… Koliko će nedostajati struje zavisiće i od toga kakvo je stanje na akumulacijama, odnosno na jezerima, kaže on.
Tek kada se sve to bude znalo može se reći koliko će ukupno nedostajati struje. Sve pre toga bilo bi čisto nagađanje. Jer, ako neko sada kaže koliko će struje nedostajati, to je siguran signal za rast cena ovog energenta na berzi.
Ružić smatra da o restrikcijama nema ni govora, ali da bi se izbegao i taj najgori scenario EPS u narednih mesec dana treba da definiše uvoz struje i obezbedi je za zimu.
– Struja se kupuje sada kada je jeftinija, jer se očekuje da će tokom zime biti skuplja. Ovaj period EPS treba da iskoristi i za punjenje akumulacija kako bi do početka jeseni i grejne sezone svi kapaciteti bili maksimalno popunjeni. Tu mislim i na reverzibilnu hidroelektranu „Bajina Bašta”, kaže on.
Na pitanje da li je zaista za revitalizaciju, posle poplava pojedinih privrednih društava, potrebno i do dve godine, Ružić veruje, da će se taj oporavak završiti mnogo pre.
Njemu je teško da u ovom času pretpostavi za koliko bi struja tokom zime mogla da poskupi i kaže da će to zavisiti i od toga da li problem u snabdevanju ima samo u Srbiji, ili je u međuvremenu došlo do nekih havarija u okolnim zemljama… Ako bi se dogodilo ovo drugo, to bi se dodatno reflektovalo na cenu struje, koja će i ovako biti skuplja, zaključuje Ružić.
Izvor Politika