Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Elektroenergetski bilansi i...

Srbija:Elektroenergetski bilansi i perspektive tržišta jugoistočne evrope,potreba izgradnje novih kapaciteta

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Ceo region uvozno orijentisan. Srbija svoje centralno i strateški važno mesto može iskoristiti samo odgovarajućim delovanjem i uz sagledavanje razvoja tržišta

Ostvarenje proizvodnje po tipovima tokom protekle decenije u regionu Jugoistočne Evrope (JIE) jeste predmet zajedničkog rada Mladena Apostolovića i Marka Čokorila iz preduzeća „EFT Trade” iz Beograda. Stručni tekst donosi osvrt na regionalnu energetsku strategiju i usvojene prioritetne energetske projekte proizvodnih i prenosnih kapaciteta, pregled aktuelnog stanja i planova za dodeljivanje prekograničnih prenosnih kapaciteta, kao i postojećih i planiranih berzi električne energije.

Njihov rad o elektroenergetskim bilansima zemalja JIE i perspektivama razvoja regionalnog tržišta električne energije  predstavljen je na „Energetici 2014”, skupu koji je u organizaciji Saveza energetičara po 30. put krajem marta održan na Zlatiboru.

Prema podacima Udruženja evropskih operatora prenosnih sistema (ENTSO-E) region JIE karakteriše ukupno 80,6GW instalisane snage, od čega  je 44,1GW termo, 23,4GW hidro, 5,9GW nuklearnih i 7.1GW obnovljivih izvora električne energije.

Uz prikaz instalisanih kapaciteta i vršnih opterećenja za region i po zemljama, u Srbiji se nalazi 10 odsto ukupno instalisanih kapaciteta u regionu, odnosno 12 odsto ukupnih termokapaciteta i isto toliko instalisanih hidrokapaciteta. U okviru proizvodnje i potrošnje električne energije za 2013. godinu Srbija u bilansu regiona učestvuje sa 14 odsto u ukupnoj potrošnji i 16 odsto u ukupnoj proizvodnji, od čega je  procenat učešća hidroproizvodnje 22 odsto.

Iz prikaza potrošnje i proizvodnje po tipovima elektrana svih zemalja JIE zaključuju se da je većina prosečne proizvodnje (76 odsto) iz termo (60 odsto) i nuklearnih (16 odsto) elektrana. Hidroproizvodnja je veoma promenljiva i zavisna od hidroloških uslova, a poslednjih godina primetan je značajan trend porasta proizvodnje iz obnovljivih izvora.

Iz prikaza godišnjih bilansa uočava se da su Bugarska, Rumunija i Bosna i Hercegovina neto izvoznici, dok ostale zemlje konstantno uvoze električnu energiju, najviše Mađarska, Grčka i Hrvatska. Srbija, uključujući teritoriju Kosova i Metohije, jeste manje-više samoizbalansirana, odnosno čak ima i određene uglavnom prolećno-letnje viškove, pošto je teritorija Kosova i Metohije pretežni uvoznik, ali se to na jednoj od slika u radu ne vidi zbog prirode podataka ENTSO-E baze.

Inače, ceo region je uvozno orijentisan, što naglašava potrebu za izgradnjom novih kapaciteta, sa desetogodišnjim prosekom od 8,4TWh i maksimalnim uvozom o 16,7TWh u veoma sušnoj 2012. godini.

U regionu JIE Srbija ima centralno i strateški važno mesto, ali ova komparativna prednost može biti iskorišćena samo pravovremenim i odgovarajućim delovanjem svih (elektro)energetskih subjekata i činilaca u Srbiji, uz sagledavanje pravaca razvoja kompletnog regionalnog tržišta.

Novi uslovi poslovanja energetskih subjekata, prihvaćene obaveze kroz Energetsku zajednicu koje se moraju ispunjavati i nezaobilazni regionalni aspekt saradnje nameću i moguće pravce razvoja elektroenergetskog sektora Srbije. Od svog osnivanja, odnosno izdvajanja iz tadašnje „Elektroprivrede Srbije” 2005. godine, Javno preduzeće „Elektromreža Srbije” pratilo je trendove i preuzete obaveze EZ.

Uvođenje zajedničkih aukcija na pola granica, planovi za dalji razvoj, kao i ponovno aktuelizovani plan za osnivanje berze daju dobar osnov da se EMS nametne kao lider u razvoju berzanskog tržišta na Balkanu, šireći svoje usluge i na susedne sisteme.

Potencijalna  berza EMS-a mogla bi da preraste i u regionalnu. EPS je rezultatima u 2013. dokazao da može da bude ravnopravan učesnik i ozbiljan konkurent na tržištu. Međutim, bez hitnih novih investicija u nove i zamenske objekte u slučajevima loše hidrologije i/ili povećane potrošnje, EPS neće moći da koristi svoje komparativne prednosti, pa to treba da bude imperativ u narednom periodu.

Pored Energetske strategije do 2025. godine i novog Zakona o energetici, potrebno je i dalje raditi na izradi podzakonskih akata, pre svega vezanih za potpuno otvaranje tržišta i olakšavanje mogućnosti investiranja.

Poboljšanje investicione klime kroz političku stabilnost, odgovarajuću zakonsku regulativu i dalju promociju javno-privatnog partnerstva prilikom ulaganja u elektroenergetski sektor rezultiraće prekopotrebnim privlačenjem stranog i/ili domaćeg privatnog kapitala za investiranje i doprineti angažovanju domaće privrede i poboljšanju ekonomskog položaja cele zemlje.

Izvor Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene prirodnog gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i rizika oko Hormuškog moreuza

U 24. nedelji 2025. godine, cene prirodnog gasa u Evropi su porasle usled rastućih geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku. Eskalacija je počela nakon što je Izrael izveo seriju udara na Iran, što je izazvalo strahovanja od šireg sukoba u...

Region: JIE beleži mešovite trendove cena električne energije uz rast potražnje i skok obnovljive energije u 24. nedelji 2025.

U 24. nedelji 2025. godine, cene električne energije pale su u svim zemljama Jugoistočne Evrope (JIE), osim u Italiji i Turskoj. Uprkos napetostima na Bliskom istoku i rastućim cenama gasa, evropske cene električne energije su uglavnom opale u poslednje...

Slovenija: Distributeri će do 2026. uložiti preko 150 miliona evra u modernizaciju pametnih mreža

Pet vodećih slovenačkih kompanija za distribuciju električne energije — Elektro Primorska, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska, Elektro Celje i Elektro Maribor — planiraju da do marta 2026. godine ulože više od 150 miliona evra u modernizaciju nacionalne elektrodistributivne mreže i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!