Ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić o snabdevanju strujom i gasom, mogućem poskupljenju energenata… O sudbini gasovoda odlučuju EU i Rusija, a ja sam optimista. Građani ne treba da strahuju, energenata će biti dovoljno
Srbija u ovom trenutku ne planira odlaganje radova na izgradnji „Južnog toka“, ali neprestano prati situaciju u vezi sa celim projektom. Tako se ponašaju i vlade drugih zemalja kroz čije teritorije ide trasa gasovoda. Mi smo spremni da uđemo u posao, ali Srbija nije ta koja donosi definitivnu odluku o sudbini celog projekta. To će učiniti EU i Rusija i verujemo u pozitivan ishod.
Ovo u intervjuu za „Novosti“ kaže Aleksandar Antić, ministar energetike i rudarstva, povodom dilema hoće li se realizovati najvažniji infrastrukturni projekat.
– Želimo da „Južni tok“ zaživi, u to nema sumnje, jer je reč o najvećem infrastrukturnom projektu u Evropi, koji bi Srbiji doneo veliku korist i energetsku stabilnost. Samim tim, odustajanje od projekta bilo bi nepovoljno ne samo za Srbiju, nego i za niz drugih zemalja uključenih u „Južni tok“. Zato verujem u razboritost EU i Rusije da će naći pozitivno rešenje. Optimista sam u tom pogledu i verujem da će gas poteći „Južnim tokom“, bez obzira na trenutne dileme.
* Ako, ipak, ne bude „Južnog toka“, koja je sudbina energetskog sporazuma sa Rusijom i šta će u tom slučaju biti sa NIS?
– Energetski sporazum sa Rusijom je u većem delu sproveden i on nije pod znakom pitanja. Ipak, ponavljam da sam optimista i u vezi sa ispunjenjem onog dela sporazuma sa Rusijom, koji se tiče gasovoda „Južni tok“.
* Kako komentarišete zahtev Evrope da Srbija, kao članica Energetske zajednice, poštuje Treći energetski paket?
– „Južni tok“ je zajednički poduhvat Rusije i članica EU, a ne samo jedne od tih strana. Pritom, Srbija kao kandidat za članstvo u EU i kao članica Evropske energetske zajednice ima obaveze koje proističu iz tog statusa, tako da šta god bude važilo za članice EU na trasi „Južnog toka“ važiće i za Srbiju. Zato je od ključne važnosti da se postigne dogovor „na vrhu“, odnosno između Moskve i Brisela.
* Potpredsednik Vlade Zorana Mihajlović smatra da Srbija treba da obezbedi alternativne pravce snabdevanja gasom. Ima li resorno Ministarstvo plan?
– Postoji projekat interkonekcije Niš – Dimitrovgrad, za koji je pre nekoliko godina EBRD obezbedio finansiranje, uz deo iz IPA fonda. EBRD je uslovio realizaciju projekta restrukturiranjem „Srbijagasa“ i zbog toga, nažalost, ovaj posao stoji. Žao mi je što proteklih godina ništa nije urađeno na tom planu i čvrsto sam rešen da hitno restrukturiramo „Srbijagas“.
* Očekuje li nas neizvesna zima kada su energenti u pitanju, s obzirom na to da je proizvodnja uglja i struje manja zbog poplava?
– Građani ne treba da strahuju za svoje snabdevanje energentima, ono će biti stabilno. Za to će se pobrinuti svi koji su uključeni u energetski sistem zemlje i koji na tome predano rade.
* Koje količine struje planira Srbija da uveze da bi podmirila potrebe?
– Moguće je da će biti uvoza struje, ali o kojim količinama je reč, zavisiće od spremnosti naših proizvodnih kapaciteta. Zato je naš najveći prioritet da u što većem procentu obnovimo proizvodnju uglja, a samim tim i električne energije pre zimske sezone.
* Može li se očekivati poskupljenje struje?
– Naš je prioritet da nađemo najbolje rešenje za izvlačenje vode iz poplavljenih kopova i koliko je moguće povećamo proizvodnju uglja za potrebe TE „Nikola Tesla“. U zavisnosti od nivoa proizvodnje uglja, u „Elektroprivredi Srbije“ postoji više opcija za nabavku nedostajućih količina struje u zimskom periodu.
Nema dileme da bi uvoz struje loše uticao na finansijske bilanse EPS, koji su i pre poplava bili jako loši. Ono na čemu insistiram jeste da se hitno urade mere finansijskog oporavka EPS, koje podrazumevaju ubrzano restrukturiranje i dramatičnu štednju.
* Hoće li se ispitati sporna nabavka brojila EDB za poplavljena područja?
– Uveren sam da će saniranje posledica katastrofalnih poplava biti upamćeno i po tome da u procedurama nije bilo kršenja zakona i malverzacija, kao što je, nažalost, bio slučaj u nekim ranijim vanrednim okolnostima. Ova vlada je postavila zadatak da nijedan dinar namenjen pomoći ne sme biti zloupotrebljen. Lično ću zahtevati da se razjasne svi aspekti nabavke brojila, a ako eventualno bude nepravilnosti, time će se baviti nadležni.
* Postoji li u Vladi jedinstvo partnera oko svih pitanja? Mnogi misle da se glas SPS slabo čuje, pa i da stranka gubi identitet u ovakvim odnosima u Nemanjinoj 11?
– Naprotiv. SPS u ovoj vladi osnažuje svoj identitet, po kojem je prepoznatljiv kod građana. Igramo u timu u kojem vladaju odnosi punog partnerstva i međusobnog poštovanja i u kojem su efikasnost i postignuti rezultati jedino merilo uspeha. Nama takvi odnosi odgovaraju, a siguran sam da je tako i sa našim partnerima iz SNS.
SPS je živ i zdrav
Ima li Ivica Dačić u stranci opoziciju i da li je predvodi Branko Ružić?
– U SPS nema opozicije u značenju koje vi sugerišete, iako ima stalne, otvorene diskusije o svim bitnim pitanjima. Imam utisak da se svim tim pričama o nekakvim sukobima unutar SPS više bave ljudi van naše stranke, a ne mi koji smo njeni članovi. Mogu da im poručim – hvala na pitanju i brizi, SPS je živ i zdrav i u punoj snazi.
Izvor Novosti