Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:10 mlrd.€-cena čistije...

Srbija:10 mlrd.€-cena čistije Srbije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Srbija je u velikoj meri uskladila propise sa zakonodavstvom EU u oblasti ekologije, a njihova primena će koštati oko 10 milijardi evra.

Najviše košta regulisanje otpadnih voda, ali i upravljanje otpadom i sprečavanje industrijskog zagađenja, kaže Miroslav Tadić iz Ministarstva energetike i životne sredine.

Tadić je rekao da su u toku pripreme za početak pregovora sa EU za poglavlje 27, koji se odnosi na životnu sredinu ističući da su organizacije civilnog društva dobrodošle u pregovarački tim za tu oblast.

Tadić je u Skupštini Srbije, gde je održana sednica radne grupe “Životna sredina” Nacionalnog konventa o EU na temu “(Ne)mogućnosti učešća organizacija civilnog društva u procesu pregovaranja Srbije sa EU u oblasti zaštite životne sredine, rekao i da će radna grupa za poglavlje 27 biće formirana do kraja godine.

Tadić je podsetio da je Srbija do sada usvojila više od 70 zakonskih i podzakonskih akata usklađenih sa evropskim zakonodavstvom u oblasti ekologije.

Predstavnici organizacija civilnog društva i privrednika zatražili su da budu uključeni u pregovarački proces sa EU, navodeći da imaju stručnjake koji mogu da pomognu državi.

Predstavnici organizacija zameraju dražavi na, kako su rekli, netransparentnosti oko priprema za pregovore, i na tome što je samo predviđena mogućnost za uključivanje civilnog sektora, ali nije propisana obaveza.

Nacionalni konvent o Evropskoj uniji u Srbiji (NK EU) je jedinstven projekat koji ima za cilj institucionalizaciju stalnog tela u okviru kojeg se vodi tematska debata predstavnika državne administracije, političara, nevladinih organizacija, stručnjaka, profesionalnih organizacija i šire javnosti o budućem pristupanju Srbije EU.

Cilj projekta je jačanje kapaciteta Srbije za proces EU integracije i stvaranje foruma za trajnu i javnu debatu o evropskoj budućnosti Srbije koja bi obuhvatila i regione u zemlji.

Radna grupa za životnu sredinu je bila sastavni deo šireg projekta, kampanje Zelena inicijativa, koja predstavlja mrežu 22 organizacije građanskog društva u Srbiji, čiji je član Evropski pokret u Srbiji.

Grupu je podržala Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a partneri na projektu su Institut za održive zajednice (ISC), Balkanski fond za lokalne inicijative, Centar modernih veština, Mladi istraživači Srbije, Grupa 484, Inicijativa za razvoj i saradnju, Centar za razvoj socijalnog preduzetništva, YUROM centar, Beogradski fond za političku izuzetnost i mreža 13 ekoloških organizacija Zelena lista Srbije, a sprovodenje projekta pomogla je i Skupština Srbije.

Izvor Agencije

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Beograd napreduje sa projektima geotermalne energije u cilju postizanja čistijih rešenja za grejanje

Beograd pravi značajan napredak ka uvođenju geotermalne energije, zahvaljujući saradnji između javnog komunalnog preduzeća Beogradske Toplane i Fakulteta za rudarstvo i geologiju. Nedavni istraživački radovi potvrdili su obećavajući potencijal za geotermalnu energiju na nekoliko lokacija u gradu, uključujući Borču,...

Crna Gora cilja potpunu integraciju sa evropskim tržištem električne energije do 2037. godine.

Crna Gora planira da započne svoju digitalnu integraciju sa ujedinjenim evropskim tržištem električne energije između kraja 2026. i početka 2027. godine, dok se očekuje da će potpuna integracija biti postignuta do kraja 2036. ili početka 2037. godine, prema rečima...

Grčka će obustaviti uvoz električne energije tokom Uskrsa kako bi zaštitila stabilnost mreže

Grčka će privremeno obustaviti uvoz električne energije iz Bugarske, Albanije, Severne Makedonije i Turske tokom predstojećeg Uskršnjeg vikenda, u koordinisanom naporu da zaštiti svoju nacionalnu mrežu. Ograničenje će biti na snazi svakog dana od 8:00 do 15:00, od petka...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!