Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Zašto poskupljuju...

Srbija: Zašto poskupljuju struja i gas

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

U Srbiji je od danas struja skuplja za osam odsto, a cena gasa viša10 odsto, što je treće poskupljenje gasa i struje ove godine. Ekonomski analitičar i kolumnista “Nove ekonomije” Bogdan Petrović za N1 podseća da su ova poskupljenja deo aranžmana sa MMF-om, i da će ona dovesti do rasta cena drugih proizvoda i usluga.

Petrović je u Novom danu TV N1 podsetio da je cena struje dosta dugo bila depresirana, što Elektroprivredi Srbije (EPS), kako je istakao, nije omogućavalo nikakve investicije.

„Desila se i havarija krajem 2021, što je napravilo ogromne gubitke EPS-u. Po sadašnjoj ceni struje EPS ima relativno veliku dobit, i ako bi samo tako gledali, struja ne bi morala da poskupljuje. Mora se uzeti u obzior da EPS mora da sprovede velike investicije koje se mere milijardama evra“, ukazao je Petrović.

Naime, postojeći termokapaciteti su, kako je podsetio, većim delom zatvoreni, a Vlada Srbije se opredelila za tzv. „zelemu agendu“. Tako će Srbija uskoro, sa stranim partnerima, početi da pravi državne solarne panele, a pominje se i skori početak izgradnje reverzibilne hidrocentrale „Bistrica“ što će, prema nekim procenama, koštati 1,2 milijarde evra, a možda i više, objasnio je gost Novog dana.

„Zato je neophodno da se ide na veću cenu struje“, naveo je Petrović.

To, kako je dodao, jeste udar na budžet građana, naročito što struja i gas poskupljuju u kontinuitetu. Pritom će poskupljenje gasa, prema njegovim rečima, indukovati poskupljenje usluge centralnog grejanja za sedam do osam odsto, a poskupljenje struje dovešće do rasta dobara koji se proizvode u Srbiji.

„Gas može da poskupi još mnogo više. Za raliku od struje koju samu proizvodemio, mi gas uvozimo. Bugarska je 13. oktobra uvela taksu na gas, koja bi mogla da podigne cenu gasa koju mi plaćamo za 30 odsto“, upozorio je Petrović.

To će, kako je istakao, na kraju opet platiti građani ili kroz novo poskupljenje gasa ili iz budžeta.

MMF želi da se okonča subvencionisanje javnih preduzeća

Petrović podseća da energenti poskupljuju usled pritiska MMF-a da se prestane sa subencionisanjem javnog preduzeća.

„Kod EPS-a više nisu potrebne subvencije, ali jesu investicije. MMF želi da EPS ima sredstva da investira. EPS dugi niz godina nije mogao da sprovodi ozbiljne investicije“, kazao je on.

Podsetio je i da je jedini ozbiljan energetski kapacitet izgrađen u poslednjih 30 i više godina, jedan blok u termoelektrani „Kostolac“ koji bi trebalo da počne sa radom u narednim mesecima.

Petrović je, međutim, ukazao na to da je predsednik Aleksandar Vučić nedavno izjavio da je Vlada Srbije došla do zaključka da joj više nije potreban stend baj aranžman sa MMF-om, već aranžman iz predostrožnosti što, prema rečima sagovornika N1, daje Vladi veću fleksibilnost.

„Možda će moći da izbegne dalje povećanje cene struje, ali ne verujem i gasa“, naveo je on.

Nema privlačne štednje koja pokriva inflaciju

Upitan kako građani danas mogu da uštede, Petrović je rekao da to mogu samo oni sa dobrim prihodima, ali da su kamate na štednju ispod stope inflacije.

„Posledica je da se znatno više ulaže u nekretnie, što je dovelo do rasta cena. Čak i za one koji imaju višak novca, nema privlačne štednje koja pokriva inflaciju koja i dalje hara našom ekonomijom“, zaključio je Petrović, prenosi N1.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Bugarska bi mogla obustaviti tranzit ruskog gasa za Srbiju i Mađarsku zbog sankcija koje su uvedene Gazpromu

Bugarska može obustaviti tranzit ruskog gasa za Srbiju i Mađarsku zbog sankcija koje su uvedene ruskoj gasnoj kompaniji Gazprom. Bulgarski ministar energetike u tehničkoj vladi, Vladimir Malinov, izjavio je da bi Bugarska mogla obustaviti tranzit ako Gazprom, koji je...

Evropa: Cene prirodnog gasa opadaju usled zabrinutosti o snabdevanju i prognozama potražnje tokom zime

U 49. nedelji, cene prirodnog gasa na tržištu Evrope zabeležile su pad, što je bilo uzrokovano očekivanjima da će snabdevanje ostati stabilno do kraja godine. Ipak, cene su ostale iznad €45/MWh, a zabrinutost raste zbog povećane potražnje za grejanjem...

Srbija: Hidroelektrana Đerdap 1 premašila cilj proizvodnje za 2024. godinu 30 dana pre roka

Državna elektroenergetska kompanija Srbije, EPS, saopštila je da je najveća hidroelektrana u zemlji, Đerdap 1 (1.140 MW), premašila svoj godišnji cilj proizvodnje električne energije za 2024. godinu, postigavši cilj 30 dana pre roka. Do 1. decembra, HE Đerdap 1...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!