Srbija će dobiti pozitivnu ocenu za napredak u oblasti energetike u novom izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije u procesu pridruživanja EU koji treba da bude objavljen početkom oktobra, najavila je danas šef pregovaračkog tima o pristupanju Srbije EU Tanja Miščević.
Ona je na konferenciji o uticaju enegetske i klimatske politike EU na naftnu privredu regiona u Privrednoj komori Srbije kazala da je oblast energetike definisana poglavljem 15 u pregovorima Srbije sa EU, istakavši da je to poglavlje usko povezano sa poglavljem 27 koje se odnosi na zaštitu životne sredine i klimatske promene.
Srbija je dobila snažne instrukcije da su to oblasti na koje treba da obratimo posebnu pažnju zbog njihovog potencijala i značaja za privredni razvoj zemlje, rekla je Miščević.
Ona je istakla da region jugoistočne Evrope, kada je reč o formiranju Energetske unije ne sme da bude zanemaren u razgovorima sa EU.
Miščević je najavila da se priprema dokument za poglavlje 15, ali da države prvo dobijaju merila za otvaranje pregovora, a potom se formiraju akcioni planovi.
Ona je dodala da je u okviru tih merila neophodno da Srbija radi na razdvajanju delatnosti u gasnom sektoru i formiranju obaveznih rezervi nafte za period do 90 dana.
Zamenik direktora Generalnog sekretarijata Energetske zajednice Dirk Bušle rekao je da region Zapadnog Balkana više nego koridor, on je deo evropske kuće i potpuno je integrisan sa EU, kada je reč o energetici.
On je rekao da Srbija prednjači u Energetskoj zajednici i da je vodeća zemlja po mnogim aspektima, posebno kada je reč o organizaciji tržišta električne energije.
“Srbija je propise koji su u skladu sa zahtevima Energetske zajednice, donela i pre roka, što nisu mogle da postignu čak i neke članice EU”, rekao je on.
To se, objasnio je, delimično odnosi i na naftni sektor, ali je još potrebno raditi na smanjenju emisije štetnih gasova iz naftnih postrojenja i na većoj upotrebi biogoriva.
Pomoćnik ministra rudarstva i energetike Jelena Simović podsetila je da je Srbija krajem prošle godine donela novi Zakon o energetici, a da je pripremljena nova Strategija razvoja energetike kojom je predviđeno usklađivanje ciljeva koji su usklađeni sa energetskom i klimatskom politikom EU.
Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić rekao je da je energetska i politika EU koja se odnosi na klimatske promene, veoma je važna za razvoj energetskog sektora Jugoistočne Evrope, uključujući i naftnu privredu, kao što će i ovaj region imati značajnu ulogu u njihovoj implementaciji.
“EU je dosledno posvećena sprovođenju i promociji ciljeva energetske i klimatske politike do 2030. godine, a u okviru njihovog ostvarenja očekuje se pokretanje novih investicija, kreiranje novih radnih mesta i doprinos ekonomskom razvoju”, naglasio je Miletić.
To je posebno važno za naš region, kako za države članice EU, tako i za one koje se nalaze u procesu pristupanja, zaključio je Miletić.
Nikola Radovanović iz NIS-ove Kancelarije za saradnju sa institucijama EU na panel diskusiji o energetskoj politici EU, istakao je da je NIS u procesu transformacije iz naftno-gasne u energetsku kompaniju i da toj kompaniji primena pravila Evropske unije i Energetske zajednice pomažu na tom putu.
“Naša kompanija je svesna svih obaveza koje preuzima, usvajanjem pravila Evropske unije i Energetske zajednice, ali smo isto tako svesni i svih prednosti koje proizlaze iz njihove primene,“ rekao je Radovanović, predstavljajući učesnicima skupa iskustva NIS-a u primeni evropskih pravila.
On je ukazao na ulogu NIS-a u praćenju i primeni evropskog zakonodavstva u oblasti energetike, koje kompanija primenjuje u svom poslovanju i podsetio da je NIS jedna od prvih kompanija iz Srbije koja je otvorila predstavništvo u Briselu.
Na taj način je kompanija, kako je rekao, pokazala svoju rešenost da prati najnovije trendove i regulativu Evropske unije iz oblasti energetike i zaštite životne sredine.
NIS je, sa željom da aktuelizuje pitanja koja su trenutno od ključnog značaja u EU, a istovremeno i kao kompanija koja teži vodećoj poziciji u naftno-gasnom biznisu regiona, podržao organizaciju skupa u PKS-u.
Izvor; SerbGov