Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaSlovenija: Proizvodnja električne...

Slovenija: Proizvodnja električne energije 6.140 GWh u prvih šest meseci

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Slovenije je iz vlastitih izvora pokrila 87% potrošnje električne energije krajnjih kupaca, a izvoz je povećan za 5%, prema energetskom bilasnu zemlje u prenosnom i distributivnom sistemu za prvu polovinu godine, objavilo je slovenačko Ministarstvo za infrastrukturu.

Domaća proizvodnja doprinela je slovenačkom elektroenergetskom sistemu sa 6.140 GWh električne energije. Potrošnja krajnjih kupaca iznosila je 7.089 GWh, što je za 4% više nego u prvoj polovini 2020.

Prvu polovinu 2021. godine obeležila je natprosečna proizvodnja električne energije iz hidroelektrana i veliki neto izvoz.

U periodu januar – jun 2021. godine ukupno preuzimanje električne energije iznosilo je 11.427 GWh, od čega je preuzimanje iz proizvodnje u Sloveniji iznosilo 7.341 GWh ili 64%, a preuzimanje iz inostranstva (uvoz) 4.087 GWh, odnosno 36% ukupne električne energije.

Preuzimanje od proizvodnje električne energije u Sloveniji sastoji se od preuzimanja od proizvodnje u prenosnom sistemu, koja je iznosila 6.715 GWh ili 59% ukupne preuzete električne energije, i preuzimanja iz proizvodnje u distributivnom sistemu, u iznosu od 626 GWh ili 5% ukupno preuzete električne energije.

Domaća proizvodnja (uzimajući u obzir 50% slovenčakog udela u proizvodnji iz NE Krško) doprinela je sa 6.140 GWh električne energije slovenačkom elektroenergetskom sistemu u prvoj polovini 2021. godine, što je za 11% više nego u istom periodu 2020. godine.

Preuzimanje električne energije iz inostranstva, koja je uglavnom realizuje putem prenosne mreže, povećano je u prvoj polovini 2021. za 4% na godišnjem nivou.

U prvoj polovini 2021. godine ukupna proizvodnja električne energije iz NE Krško iznosila je 2.400 GWh i manja je za 625 GWh (21%) u odnosu na u isti period 2020. godine, uglavnom kao posledica redovnog remonta.

Proizvodnja hidroelektrana u prenosnom sistemu u periodu januar – jun 2021. iznosila je 2.679 GWh, što je za trećinu više nego u istom periodu prošle godine, zahvaljujući povoljnoj hidrološkoj situaciji.

Termoelektrane u prenosnom sistemu proizvele su ukupno 1.636 GWh električne energije u prvih šest meseci 2021. godine, što je za 11% više u odnosu na isti period 2020. godine.

Elektrane u distributivnom sistemu proizvele su ukupno 626 GWh električne energije u prvih šest meseci 2021. godine, što je povećanje od 14% na godišnjem nivou.

Od toga, 37% ukupne proizvodnje ostvarile su hidroelektran, 29% CHP jedinice, 21% solarne elektrane, 7% elektrane na biogas i 5% elektrane na biomasu.

Neto potrošnja električne energije u Sloveniji u prvoj polovini 2021. iznosila je 6.667 GWh ili 58,3% a uvoz iz inostranstva 4.338 GWh ili 38% ukupne bruto potrošnje.

Potrošnja električne energije kupaca priključenih na distributivni sistem iznosila je 5.733 GWh ili 50,2%, na zatvoreni distributivni sistemi (ZDS) 690 GWh ili 6%, direktnih kupaca na prenosnom sistemu 57 GWh ili 0,5%, i potrošnja ČHE Avče 187 GWh ili 1,6% bruto potrošnje električne energije.

Gubici u prenosnom i distributivnom sistemu u periodu januar – jun 2021. godine iznosili su 422 GWh, što predstavlja 3,7% bruto potrošnje električne energije.

U periodu januar – jun 2021. godine, u odnosu na isti period 2020. godine, potrošnja električne energije kupaca u distributivnom sistemu porasla je za 6%, potrošnja u ZDS-u manja je za 13%, dok je potrošnja direktnih kupaca ostala na istom nivou.

U prvoj polovini 2021. godine zabeležen je rast izvoza električne energije za 5% u odnosu na isti period 2020.

Za pokrivanje svih potreba krajnjih potrošača u Sloveniji (uključujući gubitke), statistička pokrivenost potrošnje domaćom proizvodnjom električne energije u prvoj polovini 2021. godine iznsoila je 87%.

Gubici električne energije u prenosnom i distributivnom sistemu bili su za 3% veći u prvoj polovini 2021. godine u odnosu na isti period 2020. godine.

Izvor: energetika-portal.si

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Fjučersi za Brent naftu, TTF gas i CO2 pokazuju volatilnost usled geopolitičkih tenzija i tržišne potražnje

Fjučersi za Brent na ICE tržištu za predstojeći mesec dostigli su najnižu nedeljnu cenu zatvaranja od 73,23 dolara po barelu u ponedeljak, 16. juna. Nakon toga, cene su porasle i tokom ostatka nedelje ostale iznad 75 dolara po barelu....

Evropa: Cene električne energije rastu sredinom juna uz varijacije na tržištu

U trećoj nedelji juna prosečne cene električne energije porasle su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom, uz značajnu iznimku Nord Pool tržišta nordijskih zemalja, gde je cena pala za 37%. Francusko tržište EPEX SPOT zabeležilo...

Evropa: Potražnja za električnom energijom raste u većini tržišta sredinom juna

U nedelji od 16. juna, potražnja za električnom energijom porasla je u većini glavnih evropskih elektroenergetskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Najveći rast zabeležila je Španija sa 7,8%, čime je ostvarila petu uzastopnu nedelju rasta. Francuska i Belgija...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!