Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska: Za...

Republika Srpska: Za sve poslove raspisani tenderi

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Vlada Republike Srpske investirala je u posljednjih deset godina 300 miliona KM u Rudnik i Termolektranu Gacko, jer je ovo preduzeće izvor života i garancija opstanka ljudi ne samo sa područja ove opštine, već cijele regije, rekao je Srni direktor Rudnika Gacko Srđan Milović.

On je napomenuo da je Rudnik uspio da obezbijedi koncesiju na 73.000.000 tona uglja, čime je obezbijeđen nesmetan rad Termoelektrane još 30 godina.

„Rudnik i Termoelektrana Gacko su strateško preduzeće koje proizvodi 30 odsto električne energije u Republici Srpskoj i ukoliko bi došlo u situaciju da ne može da proizvodi, bila bi ugrožena cjelokupna privreda, ali i sve institucije“, rekao je Milović.

Kao jedan od bitnih projekata kojim će biti obezbijeđena sigurija proizvodnja električne energije, Milović je naveo izmještanje toka rijeke Mušnice, čime će biti zaštićen ne samo kop od polava, već će biti obezbijeđene i dovoljne količine uglja.

On je dodao da je realizacija projekta izmještanja rijeke pokrenuta ove godine zbog mogućeg ugrožavanja kopa od polava kakve su se desile u Republici Srpskoj, što bi, kako kaže, prouzrokovalo velike posljedice.

Milović je dementova spekulacije da se u Rudnik uvode izvođači radova bez raspisivanja tendera i neposrednim dogovorom, napominjući da to nije tačno i da nijedan posao u ovom preduzeću nije zaključen na takav način.

„Zakon o javnim nabavkama je predvidio tačno šta se može ugovarati neposrednim dogovorom, a to su vrijednosti do 6.000 KM, dok svi poslovi čija je vrijednost veća idu na javno oglašavanje“, kaže Milović.

On je napomenuo da su četiri ugovora, o kojima se spekuliše, provedena po pregovaračkom postupku, ali po Zakonu o javnim nabavkama, kojim se dozvoljava takav postupak u hitnim, vanrednim okolnostima.

„U svim slučajevima je zadovoljena konkuretnost, a učestvovale su četiri konkurentske firme i komisija je donijela odluku na osnovu njihove ekonomske ponude“, rekao je Milović i napomenuo da je riječ o tri ugovora sa preduzećem „Termograding“ i jednim sa „Herceg gradnjom“.

On je podsjetio da se prošle godine u martu pojavilo klizišta u površinskom kopu Gračanica i da je tom prilikom rijeka Mušnica potopila stari dio kopa, zbog čega su Vlada Republike Srpske, „Elektroprivreda Srpske“ i Uprava preduzeća donijela hitne mjere sanacije, pa se dva ugovora odnose na taj posao.

„To su bile hitne i neophodne mjere koje je radila prethodna Uprava, jer je bila ugrožena proizvodnja, zbog čega su ti pregovori vođeni pregovaračkim postupkom“, istakao je Milović, napominjući da je samo jedan ugovor provela sadašnja Uprava koja je na funkciji od decembra.

On je poručio da svi koji imaju bilo kakve primjedbe na takve ugovore mogu da se obrate tužilaštvu i drugim nadležnim institucijama.

Milović je najavio nove rekonstrukcije i ulaganja u Rudniku, kao i zapošljavanja, podsjećajući da je u posljednje vrijeme u RiTE Gacko zaposleno više od 150 radnika, od kojih 20 diplomiranih inženjera sa biroa za zapošljavanje.

Izvor; Agencije

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Fjučersi za Brent naftu, TTF gas i CO2 pokazuju volatilnost usled geopolitičkih tenzija i tržišne potražnje

Fjučersi za Brent na ICE tržištu za predstojeći mesec dostigli su najnižu nedeljnu cenu zatvaranja od 73,23 dolara po barelu u ponedeljak, 16. juna. Nakon toga, cene su porasle i tokom ostatka nedelje ostale iznad 75 dolara po barelu....

Evropa: Cene električne energije rastu sredinom juna uz varijacije na tržištu

U trećoj nedelji juna prosečne cene električne energije porasle su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom, uz značajnu iznimku Nord Pool tržišta nordijskih zemalja, gde je cena pala za 37%. Francusko tržište EPEX SPOT zabeležilo...

Evropa: Potražnja za električnom energijom raste u većini tržišta sredinom juna

U nedelji od 16. juna, potražnja za električnom energijom porasla je u većini glavnih evropskih elektroenergetskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Najveći rast zabeležila je Španija sa 7,8%, čime je ostvarila petu uzastopnu nedelju rasta. Francuska i Belgija...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!