Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeNuklearna centrala Fukušima...

Nuklearna centrala Fukušima 1 se više neće koristiti

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Japanska nuklearna centrala Fukušima 1 neće se više koristiti posle niza kvarova njenih reaktora nakon zemljotresa i cunamija, saopštila je danas japanska vlada.

“S obzirom na situaciju u centrali, očigledno je da centrala Fukušima 1 nije u stanju da radi”, izjavio je portparol vlade Jukio Edano.

Edano je dodao da odluku nije donela samo vlada, već i Tokio elektrik pouer (Tepco), udruženje koje nagdleda rad centrale.

Fukušima 1, izgrađena 70-ih godina, nalazi se oko 250 kilometara severoistočno od Tokija. Ima šest reaktora, koji su znatno oštećeni posle razornog zemljotresa 11. marta u Japanu i posle cunamija.

Eskplozije, požari i upotreba morske vode da se ohlade reaktori, uticali su takođe da na veliko oštećenje četiri od šest reaktora.

Japanci su sve zabrinutiji zbog mogućeg radioaktivnog zagađenja i strahuju od mogućih radioaktivnih kiša.

Prema najnovijem bilansu u zemljotresu jačine 9,0 stepeni po Rihteru i cunamiju koji su 11. marta pogodili severoistok Japana ima 20.000 mrtvih i nestalih, a policija je danas potvrdila smrt 8.133 ljudi.

Juče su kamioni cisterne opremlje vodenim topovima polili oko 2.000 tona vode na reaktor tri. Ista operacija sprovedena je danas na reaktoru četiri danas. Osoblje se drži udaljeno od reaktora da ne bi bilo izloženo visokim nivoima radijacije.

Prema rečima jednog zvaničnika japanske Agencija za nuklearnu bezbednost, pritisak raste unutar kontejnera reaktora tri i vjerovatno bi trebalo otvoriti ventile da bi se oslobodio pritisak, što bi značilo da bi radioaktivne substance bile ispuštene u vazduh.

Izvan evakuisane zone od 20 kilometara oko centrale, nivo radijacije viši od normale detektovan je u mleku i u spanaću, dok su u oblasti Tokija i u prefekturi Ibaraki, dalje na severu, primjećeni tragovi radioaktivnih elemenata u vodi iz česme.

Ministarstvo nauke Japana saopštilo je da su doze radioaktivnog joda i cezijuma 137 detektovane u vodi daleko ispod dozvoljenih granica, i vlada je pozvala stanovništvo da bude smireno.

Izvor Capital.ba

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: NIS traži produženje odlaganja američkih sankcija dok se važeća dozvola približava isteku

Srpska naftna kompanija NIS saopštila je da je podnela novi zahtev američkom Ministarstvu finansija za izdavanje posebne dozvole, s ciljem da se odloži puna primena američkih sankcija koje bi trebalo da stupe na snagu 28. aprila. Zahtev je podnet...

Rumunija: Nofar Energy finalizuje veliki ugovor za solarnu elektranu snage 265 MW

Nofar Energy je osigurao sveobuhvatan ugovor za izgradnju solarne elektrane snage 265 MW u Corbii Mari, okrug Dâmbovița, zapadno od Bukurešta. Ugovor pokriva sve faze projekta, od inženjeringa do dugoročnog upravljanja i održavanja. Ovaj veliki projekat predstavlja jedan od...

Crna Gora: CEDIS izdvojio više od 30 miliona evra za unapređenje elektroenergetske infrastrukture u 2025. godini

Operator elektrodistributivnog sistema u Crnoj Gori, CEDIS, planira ulaganje više od 30 miliona evra u infrastrukturne projekte za 2025. godinu, sa ciljem poboljšanja elektrodistributivne mreže u zemlji i ispunjavanja potrebnih standarda snabdevanja. Ove godine planirana ulaganja su otprilike 6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!