Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaMihajlović: Struja i...

Mihajlović: Struja i gas neće poskupeti

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Do kraja godine neće biti poskupljenja struje. Iako nas očekuje teška energetska kriza, nadam se da neće biti restrikcija.

To u razgovoru, za “Novosti”, poručuje Zorana Mihajlović, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine, napominjući da država mora da ima u vidu da čak 70 odsto građana Srbije nije u stanju da redovno plaća račune za struju. Ona otkriva i da Vlada razmatra mogućnost otpisa dela kamate neplatišama, među kojima su i brojna preduzeća.

Otkud optimizam da neće biti restrikcija, kad je zbog suše drastično smanjena proizvodnja struje?

– Učinićemo sve da remonti budu završeni na vreme i da obezbedimo dovoljne količine energije. Bez obzira na sušu, mi smo zemlja koja već 27 godina nije izgradila nijedan elektro-energetski objekat. Trošili smo struju mnogo više po jedinici društvenog proizvoda nego što to rade sve druge zemlje u okruženju. Potrošnja struje godišnje raste za 1,5 odsto.

Je li neophodan interventni uvoz struje već u septembru i oktobru?

– U tom periodu neće biti uvoza. Ali, verovatno će biti neophodno u decembru i januaru, i na Vladi ćemo da se dogovorimo o tačnim količinama. Opet se pokazuje da su planovi uvoza koje pravi EPS neverovatno loši, zbog čega struja mora da se interventno uvozi zimi, što je nekoliko puta skuplje. Recimo, u februaru ove godine potrošili su više od 120 miliona evra na uvoz.

Kako mislite da sprovedete ideju o kupovini struje direktnom pogodbom, kada zakon nalaže da se ide na tender? To znači da su posrednici praktično nezaobilazni…

– Nisam protiv trgovine električnom energijom, ali sam protiv toga da se neko bogati na interventnom uvozu. Trgovina mora da postoji, ali je ozbiljno pitanje kako se ona sprovodi i koje količine su Srbiji stvarno potrebne. Normalno je, recimo, da sa Elektroprivredom RS razgovaramo o otkupu na direktan način, a ne preko posrednika. Inače, uskoro će biti donet Zakon o javnim nabavkama, koji je pripremila moja stranka, i koji će vrlo efikasno suzbiti korupciju i u energetici.

Spekluliše se da je sledeća na udaru “strujna mafija”. Imate li podatke o razmeri zloupotreba kod uvoza struje preko posrednika?

– U energetski sektor proteklih godina stigle su milijarde evra, a rezultata gotovo da i nema. Dakle, novac nije završio gde je trebalo i bilo je zloupotreba. Mi možemo samo da ukažemo na to i da pozovemo državne organe koji se time bave da sve detaljno ispitaju.

Da li će do kraja meseca biti uvedena jeftinija tarifa i po danu?

– Čekamo da EPS napravi jasan raspored u vezi sa tehničkim stanjem sistema i da vidimo kako je to moguće izvesti. Naš cilj je da to uvedemo što pre. Ne mogu reći precizan rok, ali garantujem da će postojati dva sata jeftine struje i tokom dana.

Ali, u EPS ne dočekuju sa oduševljem tu ideju, jer misle da će još više da im ugrozi poslovanje…

– Najveće opterećenje za poslovanje EPS je loše upravljanje, niska efikasnost i profitabilnost, ali i postojanje korupcije. To mora da se promeni. Javna preduzeća su državna i država mora da vodi računa kako se njima upravlja. To preduzeće moglo je da bude pokretač Srbije, ali, nažalost, nije.

Prizivate li to privatizaciju EPS?

– Ne. Preduzeće se neće privatizovati, ali ćemo promeniti način upravljanja. Izvršiće se korporativizacija EPS.

Hoće li država obezbediti dovoljne količine mazuta toplanama, kako ne bi bilo cvokotanja i ove zime?

– Pomoći ćemo toplanama maksimalno i učinićemo sve da iz robnih rezervi obezbedimo dovoljne količine mazuta. Potrudićemo se da niko ne bude u hladnom stanu. Ali, tako ne bi trebalo da se radi u budućnosti. Moramo da vidimo kako sistemski da unapredimo rad toplana. Opštine ne čine mnogo da ih modernizuju, a kada dođu teškoće onda se obraćaju državi.

Hoće li i cena gasa da miruje do kraja godine?

– Hoće, ali mora da se promeni način upravljanja “Srbijagasom”, koji je, nažalost, u ogromnim dugovima i velikim kreditima.

Rusi su nam obećali isporuku gasa do 2021, ali traže da im se prethodno plati stari dug od 30 miliona dolara. Kako ćemo da obezbedimo te pare?

– Verujem da će Srbija i ubuduće da koristi ruski gas. Očekujem da će, istovremeno, biti i rešeno pitanje dugova sa Ruskom Federacijom. Otpočeli smo razgovore o nacrtu gasnog sporazuma. Obaveze koje imamo prema Rusima moraćemo da ispoštujemo po dinamici koja je ugovorena.

Često kritikujete rukovođenje “Srbijagasom”. Imate li problem u komunikaciji sa Dušanom Bajatovićem?

– Svi oni koje je država postavila na direktorska mesta moraju da rade u interesu građana. To je i prvi cilj Vlade. Sve dok tako funkcionišemo, to isto očekujem i od svojih saradnika, među kojima su i direktori javnih preduzeća.

Ima li tinjajućeg rivalstva između Dačića i Vučića?

– Nisam to primetila. Dopada mi se što na sednicama o svemu otvoreno razgovaramo. Nije to samo puko glasanje o tačkama dnevnog reda.

Koliko ste zadovoljni radom Vlade u proteklih mesec dana?

– Pred Vladom je izuzetno težak period, s obzirom na ogromne probleme koje imamo u ekonomiji i privredi. Ali, uverila sam se da do sada nastupamo kao tim i samo tako možemo uspešno da se suočimo sa svim izazovima. Koliko ćemo biti zajedno manje je bitno od toga da napravimo opipljiv rezultat koji će podići kvalitet života građana. Vlada treba da traje sve dok radimo u interesu građana Srbije.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Počinje javni uvid u projekat vetroelektrane Snaga Istoka

Detaljni regulativni plan (DRP) za vetroelektranu Snaga Istoka u opštini Bor, u istočnoj Srbiji, sada je dostupan na javni uvid, što predstavlja značajan korak ka realizaciji ovog projekta snage 300 MW. Investitor u projektu je lokalna kompanija Snaga Istoka,...

Crna Gora unapređuje ciljeve obnovljive energije novim sporazumima o MHE i usklađivanjem sa EU

Prema nedavnom izveštaju o projektima obnovljive energije u Crnoj Gori, zemlja trenutno ima 29 aktivnih koncesionih ugovora za izgradnju malih hidroelektrana (MHE), što omogućava ukupno 42 objekta. Od toga, 33 MHE su već završene, sa ukupnom instaliranom snagom od...

Crna Gora: EPCG potpisuje memorandume o razumevanju sa Hyundaijem i UGT Renewables za jačanje obnovljive energije

Crnogorska elektroprivreda EPCG potpisala je memorandume o razumevanju (MoU) sa južnokorejskom kompanijom Hyundai i američkom kompanijom UGT Renewables (UGTR) za razvoj projekata obnovljive energije. Milutin Djukanović, predsednik Upravnog odbora EPCG, naglasio je posvećenost kompanije povećanju ulaganja u energetski sektor Crne...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!