Nestašica električne energije u Japanu, kao posledica razornog zemljotresa i cunamija, predstavlja argument u korist usvajanja investicionog rešenja za izgradnju fabrike tečnog gasa u okviru velikog ruskog nalazišta “Štokman” u Barencovom moru, izjavio je u intervjuu agenciji Blumberg predsednik sektora za istraživanje i ekploataciju norveške kompanije “Statoil” Piter Melbi.
Akcionari kompanije “Štokman Development”, operatera prve faze osvajanja nalazišta “Štokman” – “Gasprom”, “Statoil” i “Total” prošle godine su zbog viška gasa na tržištu i niskih cena odložili početak realizacije tog projketa za tri godine.
Usvajanje konačnog investicionog rešenja je podeljeno na dve komponente – dopremanje gasa cevovodom, koje je planirano da se usvoji u martu ove godine, i rešenje za izgradnju fabrike tečnog gasa do kraja 2011. godine.
Melbi je ukazao da projekat izgradnje fabrike tečnog gasa zahteva podrobniju razradu kako bi se usvojilo investciciono rešenje. Tehnička procena je završena, ali je problem u poreskom sistemu, tako da usvajanje konačnog investicionog rešenja nije moguce dok ne budu izvesni svi uslovi.
Menadžer “Statoila” ističe da su ovom projektu potrebne olakšice, bar iste kao za projekat tečnog gasa na poluostrvu Jamal, koji realizuje ruska kompanija “Novatek”.
Početak ekploatacije iz nalazišta “Štokman” je i dalje planiran za 2016, a proizvodnja tečnog gasa za 2017. godinu.
Predstavnik “Statoila” nije želeo da komentariše pitanje da li kompanija pregovara sa “Novatek” o dobijanju udela u projektu “Jamal TPG”. U tom projektu “Total” dobija 12 odsto akcija “Novatek” i 20 odsto akcija “Jamal TPG”. “Novatek” sem toga planira da privuče još dva, tri strana partnera, prepuštajući im 29 odsto u tom projektu.
Zemljotres i cunami koji su pogodili Japan 11. marta ove godine imaće za posledicu rast tražnje alternativnih energenata, što će neizostvano ubrzati rast cene gasa.Kao najveći potrošač tečnog gasa u svetu, Japan je u ukupnom svetskom uvozu tog energenta 2009. godne učestvovao sa 35 odsto.
Analitičari procenjuju da bi zaustavljanje japanskih nuklearki na duži rok moglo bi da uveća tražnju gasa u toj zemlji za pet milijardi kubnih metra ove godine, a do 2012. za dve milijarde.
Izvor tanjug.rs