Japan i Rumunija planiraju zajedničke investicije u projekte dekarbonizacije, potencijalno u “trilionima dolara”, sa fokusom na proizvodnju obnovljive energije. Prema informacijama japanskog lista Nikkei, dve zemlje pripremaju zajedničku izjavu u kojoj će izložiti svoje opredeljenje za energetsku pomoć Ukrajini, kao i za kreiranje okvira za ekološke investicije u Rumuniji.
Zajednički napori neće se odnositi samo na proizvodnju obnovljive električne energije za lokalnu upotrebu, već i na olakšavanje njenog izvoza u Ukrajinu, čime će se pomoći u podršci energetskim potrebama te zemlje usred tekućih izazova. Japanski vladini zvaničnici, zajedno sa predstavnicima velikih japanskih korporacija kao što su Hitachi, Eneos Holdings i IHI, planiraju posetu Rumuniji i Poljskoj kako bi formalizovali ove planove. Poseta će uključiti i razgovore sa rumunskim vlastima, uključujući zvaničnike Ministarstva za energetiku i inovacije.
Investicije će se fokusirati na niz ekoloških projekata koje će finansirati i japanske i rumunske institucije. Japansko Ministarstvo energetike i Organizacija za razvoj industrijske tehnologije (NEDO) sarađivaće sa rumunskim vlastima na finansiranju i implementaciji različitih inicijativa. Među ključnim projektima koji su identifikovani za finansiranje su hidroelektrični sistemi kompanije Itochu i energetska rešenja koja kombinuju solarnu energiju i tehnologiju gorivih ćelija kompanije Panasonic.
Pored toga, Japan istražuje mogućnosti da doprinese tehnologijama za proizvodnju vodonika, uključujući razvoj sistema za proizvodnju vodonika iz prirodnog gasa, kao i tehnologije za hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida (CCS) za proizvodnju plavog vodonika. Japan takođe planira da ponudi tehnologije koje bi omogućile prelazak postojećih termoelektrana na prirodni gas na vodonik kao gorivo, čime bi se podržali kako procesi dekarbonizacije, tako i diversifikacija energije u regionu.