Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:Sindikati Ine- Prebacivanje...

Hrvatska:Sindikati Ine- Prebacivanje distribucije plina na HEP nerazumna odluka

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Sindikati koji djeluju u Ini u današnjem su priopćenju nedavnu odluku Vlade da s Inine tvrtke “Prirodni plin” veleprodajnu opskrbu plinom prebaci na HEP ocijenili kao nerazumnu birokratsku odluku suprotnu načelima slobodne tržišne utakmice, kojom se ugrožavaju radna mjesta radnika Ine te bi mogla izazvati povećanje cijene plina za građanstvo.

Vlada je krajem veljače donijela odluke kojima je opskrbu distributera koji plin plasiraju domaćinstvima, od 1. travnja pa u sljedeće tri godine s Inine tvrtke “Prirodni plin” prebacila na HEP, a utvrdila je i da je domaći proizvođač plina, odnosno Ina, dužna po reguliranoj cijeni HEP-u kao opskrbljivaču na veleprodajnom tržištu prodavati plin, kao i reguliranu cijenu po kojoj HEP prodaje plin opskrbljivačima u javnoj usluzi opskrbe plinom kućanstava.

Administrativna odluka Vlade suprotna je načelima slobodne tržišne utakmice te se radnicima Ine i povezanih društava poručuje da su njihova radna mjesta manje vrijedna, premda se Ina u svim segmentima dokazala i kao poslodavac i kao pružatelj usluga, stoji u zajedničkom priopćenju Sindikata naftnog gospodarstva te Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske.

Ocjenjuje se da je ta, birokratska odluka Vlade nerazumna iz više razloga. Sindikati, naime, ističu za je za Ininu povezanu tvrtku “Prirodni plin” opskrba plinom osnovna djelatnost, koja se, u povezanom poslovnom procesu, nadovezuje na crpljenje prirodnog plina i prodaju distributerima.

Temeljem ove odluke Vlade, ocjenjuju iz sindikata, plin je distributerima već skuplji, “a samo je pitanje vremena kada će poskupiti i za građane”.

“U vremenu dok raste broj nezaposlenih, a gospodarska aktivnost stagnira ili se smanjuje, svako povećanje troška za kućanstva u Hrvatskoj potpuno je neodgovorno, pogotovo što Inin ‘Prirodni plin’ to radi efikasnije i dokazano jeftinije”, navode iz sindikata.

Ističu i da je u proteklih nekoliko mjeseci Ina, “jedna od najuspješnijih hrvatskih kompanija, koja zapošljava više od 8.000 radnika, izložena neutemeljenim administrativnim odlukama koje izravno utječu na smanjenje prihoda, a time se i izravno udara na investicijski potencijal Ine, smanjuju se sredstva predviđena za istraživanje i razvoj te se time izravno ugrožavaju radna mjesta radnika Ine”.

Kao primjer navode najnoviju odluku po kojoj se “Prirodni plin” u nekoliko dana treba riješiti svojih zaliha iz kapaciteta podzemnog skladišta u Okolima, čime se prema tvrdnjama sindikata toj tvrtki nanosi šteta od dodatnih 500 milijuna kuna.

“U posljednje vrijeme svjedoci smo pompozno najavljenih izjava o mogućim velikim nalazištima nafte i plina u Jadranu i seizmičkim mjerenjima od strane kompanije Spectrum, koja neće pokazati ništa što Inini vrsni stručnjaci već nisu istražili u posljednjih 30 godina.

Podsjećamo, Ini su također oduzete koncesije na kopnu (Sava, Drava, sjeverozapadna Hrvatska) i time joj je izravno nanesena šteta od 250-350 milijuna kuna na godišnjoj razini. Za kraj pitamo odgovorne, jesu li vam važna radna mjesta u Ini?”, zaključuje se u priopćenju dvaju sindikata.

Izvor Seebiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!