Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Evropa suočena sa izazovima u punjenju gasnih skladišta pred zimu 2025/2026. godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Evropa se trenutno suočava sa ozbiljnim izazovima u nastojanju da popuni podzemna skladišta gasa pred predstojeću zimsku sezonu 2025/2026. Do kraja maja, nivoi gasa u skladištima bili su znatno niži u poređenju sa istim periodom prethodne godine, što je izazvalo zabrinutost širom kontinenta.

Evropska unija je postavila cilj da do 1. novembra popuni skladišta do 90 % kapaciteta, ali da bi se taj cilj postigao, potrebno je znatno ubrzati tempo ubrizgavanja gasa u poređenju sa prethodnim godinama. Ova nastojanja dodatno otežavaju redovni letnji remonti gasne infrastrukture širom Evrope, koji usporavaju operacije punjenja.

Istovremeno, smanjen uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) i oštra konkurencija sa azijskim tržištima dodatno povećavaju pritisak na snabdevanje. Kako potražnja u Aziji nastavlja da raste, Evropa se suočava sa sve većim poteškoćama u obezbeđivanju potrebnih količina LNG-a.

Prema podacima Gas Infrastructure Europe, do 31. maja skladišta širom Evrope sadržala su 48,6 milijardi kubnih metara radnog gasa. To je za 21,8 milijardi kubnih metara manje nego na isti datum 2024. godine, što predstavlja manjak od oko 1,5 puta. Tokom maja, u skladišta je ubrizgano samo 8,9 milijardi kubnih metara, što je 1,1 milijardu kubnih metara ispod desetogodišnjeg proseka za taj mesec.

Da bi se dostigao cilj EU do novembra, operateri moraju ubrizgati dodatnih 41,9 milijardi kubnih metara tokom narednih pet meseci. To zahteva tempo ubrizgavanja oko 1,5 puta veći nego u istom periodu prethodne godine.

Operacije punjenja skladišta dodatno su komplikovane potrebom za koordinacijom sa planiranim remontima, što stvara logističke i tehničke izazove. Prevazilaženje ovih prepreka ključno je kako bi Evropa izbegla novu zimsku sezonu obeleženu energetskim nestašicama.

U saopštenju objavljenom u junu, ruski energetski gigant Gazprom upozorio je da trenutni tempo punjenja skladišta nije dovoljan za obezbeđivanje stabilnog snabdevanja tokom zime. Kompanija je istakla hitnu potrebu da evropski operateri ubrzaju svoje aktivnosti, naročito imajući u vidu rastuću potražnju u Aziji i promene na globalnom energetskom tržištu.

Neobično niske prolećne temperature i smanjen uvoz LNG-a već su usporili obnavljanje evropskih gasnih rezervi. U kombinaciji sa jakom konkurencijom azijskih kupaca, ovi faktori dodatno otežavaju evropskim zemljama da obezbede dovoljne količine gasa.

Kako vreme ističe, evropski energetski operateri moraju da se suoče sa operativnim ograničenjima, tehničkim zahtevima i nepredvidivim tržišnim uslovima. Sposobnost da se skladišta napune na vreme mogla bi biti presudna za očuvanje energetske sigurnosti i sprečavanje poremećaja u snabdevanju tokom predstojeće zime.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!