Holandski fjučersi su pali za čak 32 odsto nakon velikih kolebanja u utorak
Cena prirodnog gasa u Evropi beleži pad pošto su trgovci odmerili nespremnost regiona da sankcioniše ruske isporuke u odnosu na stalni rizik od prekida tokova preko Ukrajine.
Referentni holandski fjučersi su se pali za 27%, nakon što su se u utorak snažno kolebali između dobitaka i gubitaka. Iako je Evropska komisija saopštila da planira da smanji uvoz ruskog gasa za dve trećine ove godine, pronalaženje alternativa će biti teško. Lideri u regionu, uključujući nemačkog kancelara Olafa Šolca, protivili su se prekidu snabdevanja energijom, pri čemu je zemlja čak dozvolila da Uniper SE poveća kupovinu iz Rusije.
„Evropska komisija nakon jučerašnjeg saopštenja ne pokazuje interesovanje za sankcije na uvoz nafte i gasa i to će dodatno ublažiti zabrinutost zbog povratne akcije Rusije“, rekao je Tom Marzec-Manser, šef analitike gasa u ICIS-u. „Tržište je procenilo mogućnost prekida isporuke gasa iz Rusije.“
Ruski gas pokriva oko trećine evropske potražnje i biće teško pronaći alternative za te ogromne količine. Pošiljke iz Rusije trenutno teku normalno, a čak su i povećane od početka napada na Ukrajinu.
Ipak, trgovci su i dalje na ivici. Kako se rat odugovlači, rizici opstaju, uključujući moguće oštećenje cevovoda i druge infrastrukture koja se koristi za transport gasa.
Operator ukrajinskog gasovoda rekao je da se vojna akcija odvija u zoni tranzita gasa i pozvao ruske trupe da napuste kompresorske stanice. Zamenik ruskog ministra energetike Pavel Sorokin rekao je da će Ukrajina biti odgovorna za sve poremećaje na pumpnim stanicama koje šalju ruski gas preko zemlje dalje ka Evropi.
SAD su zabranile uvoz ruske nafte i tečnog prirodnog gasa, što je izazvalo talase na robnim tržištima i doprinelo visokoj volatilnosti. Velika Britanija je delimično pratila sankcije, ali je izuzela gas. Druge evropske nacije nisu bile voljne da se obavežu na slične akcije.
Rusija je upozorila da bi mogla da uzvrati zaustavljanjem tokova ka Nemačkoj duž postojećeg gasovoda Severni tok 1, najvećeg gasnog puta ka Evropi. Predsednik Vladimir Putin je takođe potpisao naredbu o zabrani ili ograničenju trgovine pojedinom robom i sirovinama, ali te stavke tek treba da definiše vlada.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u utorak da Rusija, iako ceni svoju reputaciju pouzdanog snabdevača energijom, može preispitati svoje obaveze u svetlu sankcija koje su joj nametnute.
Holandski gasni fjučersi za mesec unapred u Amsterdamu pali su za 27%, na 155,88 evra po megavat-satu. Cene su se ove nedelje kretale u rasponu od oko 200 evra, nakon što su u ponedeljak nakratko dostigle rekordnih 345 evra. Ekvivalentni ugovor u Velikoj Britaniji pao je 27%, na 373,58 penija po termo jedinici.
„Tržište je izgleda spremno da snizi granicu, verovatno usled ’uzimanja profita’“, navodi trgovačka kompanija Energie Danmark u belešci na svojoj veb stranici.
Nedavne rekordne cene bi takođe mogle dovesti do povećanja spot isporuka LNG-a u Evropu sledećeg meseca, „u najmanju ruku“, rekao je Marzec-Manser. Tržište bi moglo dodatno da opusti jer skup gas smanjuje potrošnju, a Citigroup Inc. vidi pad potražnje za 5,4% ove godine. Bazni scenario predviđa pad uvoza putem gasovoda iz Rusije za 34% u odnosu na prošlogodišnji nivo, pri čemu je jaz uglavnom pokriven povećanjem priliva LNG-a.
Američki izvoznici Cheniere Energy Inc. i Freeport LNG Development LP rekli su da šalju više od 70% svojih pošiljki u Evropu.
Evropski plan za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa ove godine „nabraja sve uobičajene osumnjičene, kao što su više LNG-a, više gasa iz cevovoda od alternativnih snabdevača, mere potražnje, rekla je Katja Jafimava, viši naučni saradnik na Oksfordskom Institutu za energetske studije. „Ali realnost je da ruski gas igra toliko veliku ulogu u evropskom energetskom bilansu da su ove mere nedovoljne da donesu značajnu promenu u kratkoročnom ili čak srednjoročnom periodu.“
Izvor: bloomberg.com