Cene električne energije u Evropi dostigle su u utorak nove maksimume zbog straha od novih problema u snabdevanju kontinenta gasom kao posledica eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba, kao i eksplozije cene sertifikata za CO2, koja je premašila 90 evra po toni.
Tako je u Francuskoj cena jednog MWh na dan unapred tržištu za isporuku u utorak skočila na 329 evra po MWh, dok je rumunskoe tržište imalo treću najnižu cenu električne energije u Evropi.
Istovremeno, čak 10 evropskih zemalja je zabeležilo cene od preko 300 evra po MWh.
Cena na DAM u Rumuniji, od 259,5 evra po MWh, iako je za blizu 36 evra iznad decembarskog proseka – 223,5 evra po MWh – bila je među najnižim na kontinentu.
Jedino su Grčka, sa cenom od 197,2 evra po MWh i Bugarska, sa 228,6 evra po MWh, ostvarile niže cene u odnosu na rumunski OPCOM.
U ponedeljak je došlo do skoka i na evropskom tržištu gasa, a glavni uzrok je verovatno izjava novog nemačkog kancelara Olofa Šolca o potrebi da se nastavi transport ruskog gasa preko Ukrajine, umesto preko gasovoda Severni tok 2.
Istovremeno, nova nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok zapretila je da će zamrznuti projekat Severni tok 2 ako rusko-ukrajinski sukob eskalira.
Takođe, cena sertifikata za emisije ove nedelje je skočila na 90 evra po toni CO2, a analitičari procenjuju da bi do kraja godine mogla preći nivo od 100 evra.
Vrednost dozvola za emisije u EU se utrostručila od početka godine, kada se njima trgovalo za 32 evra po toni.
Izvor: profit.ro