Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeEkologija - prioritet...

Ekologija – prioritet NIS-a

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Naftna industrija Srbije će do 2014. godine uložiti 90 miliona evra u projekte zaštite životne sredine, što će zajednički finansirati Gaspromnjeft i NIS, potvrdio je generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.

On je podsetio da je NIS u poslednje dve godine u ekološke projekte uložio 30 miliona evra, te da će ova godina biti najznačajnija kada je u pitanju ulaganje u oblast ekologije.

Kravčenko je istakao da ulaganja u zaštitu životne sredine za NIS ne znače samo ispunjenje obaveza iz kupoprodajnog ugovora i izvršenje socijano odgovornih obaveza, već da je to doprinos NIS-a na putu priključenja Srbije Evropskoj uniji.

“Ove godine planiramo da uložimo oko 40 miliona evra u ekološke projekte, većinom u rafineriju Pančevu, a imamo i nekoliko projekata u Vojvodini, Zrenjaninu i Kikindi koji se odnose na čišćenje zemljišta”, naglasio je Kravčenko.

Zacrtani ciljevi iz ove oblasti, koji su zajednički razradjeni sa Ministrastvima za zaštitu životne sredine i rudastvo, biće u potpunosti ispunjeni u naredne dve godine.

Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić, podsetio je da je NIS do sada uložio oko 100 miliona evra u projekte zaštite životne sredine u okviru modernizacije postrojenja. On je istakao da je ta kompanija do sada ispunila sve preuzete obaveze iz oblasti ekologije i dodao da je zahvaljujući ulaganjima NIS-a, situacija u Pančevu mnogo bolja.

U ovom gradu je zagadjenje postalo samo akcident, a ne redovna pojava, rekao je Dulić i naglasio da je dogovoreno da pomenuta ulaganja budu finansirana iz sredstava ruskog Gaspromnjefta i to sa oko 60 miliona, a ostatak će uložiti NIS.

“Zagadjenja će biti sanirana, a neće biti plaćen ni jedan dinar iz budžeta Srbije, što je dobro, jer celokupan bužet ovog ministarstva iznosi oko 50 miliona evra”, rekao je ministar Dulić.

On je pohvalio studiju koju je uradio NIS, a u okviru koje je analiziran uticaj postrojenja na zagadjenje vode, vazduha, tla, i izrazio očekivanje da će rezultati i ciljevi studije pozitivno odraziti na životnu sredinu u Srbiji.

Direktor Direkcije za industrijsku i ekološku bezbednost, zaštitu na radu i zdravlje NIS-a Stanislav Dedovac
naveo da se u NIS-u već realizuju ekološki projekti I to u obe rafinerije – Pančevo i Novi Sad, kao što su rekonstrukcija i modernizacije pristaništa, rekonstrukcija autopunilišta i punilišta tečnog naftnog gasa, sanacija i rekonstrukcija zauljene kanalizacije. Osim toga NIS sprovodi i ekološke projekte u oblasti upravljanja otpadom i zemljištem, kao što su izgradnja postrojenja za obradu naftnog mulja i zemlje i sanacija istorijskog zagadjenja zemljišta.

Dedovac je naveo da je ekološka revizija u NIS-u sprovedena u skladu sa ugovorom o prodaji NIS-a, kao i zbog toga što su postrojenja NIS-a pretrpela značajna oštećenja tokom NATO- bombardovanja, i postojao je rizik od njihovog štetnog uticaja na životnu sredinu. 

Izvor Mcp.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Fluktuacije cena u martu na evropskim tržištima električne energije: povećanja praćena padovima

U drugoj nedelji marta, prosečne cene električne energije u glavnim evropskim tržištima porasle su u poređenju sa prethodnom nedeljom, osim na tržištu IPEX u Italiji, gde je zabeležen pad od 4,7%. Tržište N2EX u Ujedinjenom Kraljevstvu imalo je najmanji...

Tržišni trendovi potrošnje električne energije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje 10. marta, potrošnja električne energije u glavnim evropskim tržištima pokazala je rast, preokrenuvši opadanje zabeleženo prethodne nedelje. Najveći rast zabeležen je na tržištima Holandije, Britanije i Francuske, gde je potrošnja porasla za 9,3%, 8,5% i 6,8%, redom....

Trendovi proizvodnje solarne i vetroenergije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje od 10. marta, proizvodnja solarne fotonaponske energije opala je u nekoliko glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom, iako je na Iberskom poluostrvu zabeležen porast. U Španiji i Portugalu proizvodnja solarne energije povećana je za 45%...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!