Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Imovinsko-pravni...

Crna Gora: Imovinsko-pravni problemi zakočili projekat drugog podmorskog kabla sa Italijom

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Nastavak projekta spajanja Crne Gore i Italije drugim podmorskim kablom za prenos struje zastao je zbog rešavanja imovinsko-pravnih problema na lokacijama Đurđevića Tara i Njegovuđa, kao i zbog (ne)usvajanja planske dokumentacije za koridor izgradnje dalekovoda Pljevlja – Bajina Bašta.

To su dva ključna problema koja moraju da se reše u najkraćem roku, kako bi se nastavio projekat povezivanja elektroenergetskih sistema Crne Gore i Italije podmorskim kablom, pišu podgoričke Vijesti.

To je zvanično rečeno iz Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) koji zajedno sa Vladom i italijanskim operatorom prenosnog sistema (TERNA), na osnovu zaključenog ugovora, realizaciju projekat povezivanja elektro-energetskih sistema dveju država.

Reč je o kapitalnom projektu koji uključuje izgradnju podmorskog kabla jednosmerne struje kapaciteta 1.000 MW (mega-vata) između Italije i Crne Gore, izgradnju trafo-stanice 400/110/35 kV (kilo-volti) Lastva, 400kV dalekovoda Lastva -Čevo – Pljevlja i uvođenje postojećeg 400 kV dalekovoda Podgorica – Trebinje u TS Lastva, kao i izgradnju 400 KV dalekovoda prema Srbiji i/ili Bosni i Hercegovini.

Za sada je puštena u pogon jedna žila podmorskog kabla kapaciteta 600 megavata (MW), trafostanica Lastva i deonica dalekovoda od Lastve do Čeva.

Radovi na kompletnom dalekovodu do Pljevalja trebalo je da budu završeni do kraja ove godine, ali rok neće biti ispoštovan.

Iz CGES-a su rekli da se problemi sa meštanima na lokacijama Đurđevića Tara i Njegovuđa odnose na projekat izgradnje dalekovoda Lastva – Čevo – Pljevlja, koji predstavlja povezanu infrastrukturu podmorskog kabla za Italiju.

Postupak eksproprijacije sproveden je na nivou od 98 procenata, odnosno 1.400 rešenih predmeta potpune i nepotpune eksproprijacije i to su podaci koji dovoljno govore o tome koliko je ovaj proces kompleksan

Dalekovod Lastva-Čevo-Pljevlja proći će trasom već postojećeg dalekovoda Pljevlja1-Žabljak, na stubnim mestima demontiranog dalekovoda.

„Za polaganje druge žile kabla između Crne Gore i Italije neophodno je završiti ovaj dalekovod, on prolazi od primorja do krajnjeg severa Crne Gore, kroz osam opština i dva nacionalna parka, preko nekoliko stotina privatnih parcela različitih vlasnika zemljišta, a završen je u obimu od oko 95 odsto“, kažu u CGES-u.

Iz CGES su istakli da su u prethodne tri godine poslao više urgencija u vezi sa usvajanjem Detaljnog prostornog plana (DPP) za koridor Pljevlja 2 – Bajina Bašta resornim ministarstvima, koja su pokrivala resore urbanizma i energetike.

Ako se taj proces, uključujući i eksproprijaciju završi u kratkom roku, radovi na izgradnji dalekovoda od Pljevalja do granice sa Srbijom mogli bi da se otvore 2025. godine.

Budžet projekta iznosi nešto iznad 13 miliona evra naglasili su iz kompanije.

Izvor: novaekonomija.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: EPCG raspisuje tender za nabavku solarnih panela za proširenje solarne elektrane Kapino Polje L1

Crnogorski državna elektroenergetska kompanija EPCG raspisala je javni poziv za nabavku solarnih panela za solarni park Kapino Polje L1 u blizini Nikšića. Projekat podrazumeva nabavku 8.625 fotonaponskih modula, svaki sa kapacitetom od 580 W, čime će ukupan kapacitet elektrane...

Crna Gora: EPCG prognozira pad proizvodnje električne energije od 21% u 2025. godini zbog remonta TE Pljevlja

Crnogorski državni elektroenergetski preduzetnik EPCG očekuje da će u 2025. godini proizvesti 2.323 GWh električne energije, što predstavlja pad od 21% u odnosu na proizvodnju od 2.943 GWh u prošloj godini. Pad je uglavnom posledica planiranog osmomesečnog gašenja termoelektrane...

Crna Gora: Razmatranje mogućeg ponovnog otvaranja rudnika mrkog uglja u Beranama

Ministar rudarstva, nafte i energetike Crne Gore, Admir Sahmanović, posetio je Berane kako bi razgovarao o mogućem ponovnom otvaranju rudnika mrkog uglja, koji je neaktivan već nekoliko godina uprkos značajnim rezervama i interesovanju investitora. Tokom sastanka sa predsednikom opštine Berane,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!