Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaBajatović: Gradnja Južnog...

Bajatović: Gradnja Južnog toka u Srbiji do kraja godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da će do kraja godine početi gradnja gasovoda Južni tok u Srbiji.

On je na Kopaonik biznis forumu precizirao da će do kraja marta biti završen idejni projekat za Južni tok, do kraja juna glavni projekat, a da će do kraja godine početi prava gradnja.

„Biće posla za domaće kompanije u vrednosti od 600 do 800 miliona evra, koje bi radile kao partneri i izvođači. Po dogovoru sa Rusima domaći izvođači će biti angažovani u svim poslovima na Juznom toku za koje su osposobljeni”, kazao je Bajatović.

Deonica gasovoda Južni tok kroz Srbiju vredna je 1,7 milijardi evra, a taj projekat realizuje preduzheće Južni tok Srbija, u kojem ruski Gasprom ima 51 odsto, a Srbijagas 49 procenata. Juzni tok će dopremati ruski gas cevima ispod Crnog mora do kupaca u jugoistočnoj Evropi i EU.

Generalni direktor Srbijagasa kazao je i da druge države energiju koriste kao sredstvo razvojne politike, dok je Srbija najviše koristi kao instrument socijalne politike.

„Zalažem se da se takva politika u potpunosti promeni”, istakao je Bajatović.

On je dodao da Srbija sada ima jednu od najboljih cena gasa u Evropi i da je pitanje u kojoj meri je sposobna i voljna da tu prednost iskoristi, ne samo za socijaln mir, nego i za društveni razvoj.

Prema raspoloživim podacima, Srbije će, prema novom višegodišnjem ugovoru, ruski gas plaćati oko 370 dolara za 1.000 kubnih metara.

Bajatović je kazao da će Južni tok i razvoj gasne infrastrukture u Srbiji omogućiti unapređivanje energetske efikasnosti, smanjenje emisije ugljen-dioksida, podsticanje razvoja i korišćenje obnovljivih izvora energije.

„Sadašnje ulaganje u prirodni gas stvara platformu za budućnost bez ograničavanja finalne strukture. Zato je prirodni gas energetska opcija sa nultim rizikom”, ocenio je on.

Bajatović je kazao i da se Srbija formalno i suštinski uključila u ključne međunarodne energetske projekte, gradeći tako sopstvenu konkurentsku prednost i nove geostrateške pozicije u regionu.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Fluktuacije cena u martu na evropskim tržištima električne energije: povećanja praćena padovima

U drugoj nedelji marta, prosečne cene električne energije u glavnim evropskim tržištima porasle su u poređenju sa prethodnom nedeljom, osim na tržištu IPEX u Italiji, gde je zabeležen pad od 4,7%. Tržište N2EX u Ujedinjenom Kraljevstvu imalo je najmanji...

Tržišni trendovi potrošnje električne energije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje 10. marta, potrošnja električne energije u glavnim evropskim tržištima pokazala je rast, preokrenuvši opadanje zabeleženo prethodne nedelje. Najveći rast zabeležen je na tržištima Holandije, Britanije i Francuske, gde je potrošnja porasla za 9,3%, 8,5% i 6,8%, redom....

Trendovi proizvodnje solarne i vetroenergije u Evropi: Pregled od 10. do 17. marta

Tokom nedelje od 10. marta, proizvodnja solarne fotonaponske energije opala je u nekoliko glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom, iako je na Iberskom poluostrvu zabeležen porast. U Španiji i Portugalu proizvodnja solarne energije povećana je za 45%...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!