Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRudarstvoSrednji tok u...

Srednji tok u lancima snabdevanja baterija

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Procesori i rafineri prečišćavaju sirovine, a zatim ih koriste za kreiranje katodnih i anodnih aktivnih baterija. Trgovci robom kupuju i prodaju materijale proizvođačima koji zatim sklapaju baterije.

„Srednji” deo lanca snabdevanja EV baterijama ima moć da poboljša sledljivost lanca snabdevanja, praksu u kojoj se proizvodi prate od izvora do potrošača. Pošto su kompanije koje učestvuju u srednjem delu lanca snabdevanja EV baterijama one koje najdirektnije komuniciraju sa uzvodnim akterima, one su od suštinskog značaja za poboljšanje sledljivosti i obezbeđivanje etičkog porekla materijala.

Još jedno pitanje koje je privuklo određenu pažnju je činjenica da je proizvodnja baterija za električna vozila koncentrisana u nekolicini zemalja, što izaziva zabrinutost da bi lanci snabdevanja mogli biti ranjivi na geopolitičke šokove ili trgovinske ratove.

Mnogi takođe veruju da američke zajednice propuštaju ekonomske prilike povezane sa energetskom tranzicijom. Ovo pitanje je bilo predmet kongresne akcije i ogleda se u nedavnim zakonima kao što je Zakon o smanjenju inflacije, koji uključuje odredbe koje zahtevaju da se određeni procenat minerala iz EV baterija vadi i prerađuje u Sjedinjenim Državama ili zemlji sa kojom su Sjedinjene Američke Države Države imaju sporazum o slobodnoj trgovini (FTA).

Da bismo vam pomogli da razumete ove probleme i šta se radi na njihovom rešavanju, dali smo definiciju aktivnosti srednjeg toka i sastavili listu odgovora na uobičajena pitanja u vezi sa ovim aktivnostima.

Šta je „srednji“ deo lanca snabdevanja EV baterijama?

Nakon što rudnici izvuku sirovine (uzvodni deo lanca snabdevanja EV baterijama), oni se šalju u postrojenja gde se prerađuju, rafinišu i sklapaju u ćelije baterija.

Prerada uključuje uklanjanje nepotrebnih materijala iz minerala. Rafiniranje uključuje rad sa ovim prerađenim materijalima kako bi se postigao nivo čistoće koji ih čini pogodnim za upotrebu u mnogim proizvodima, uključujući baterije. Proizvođači zatim koriste ove materijale za pravljenje anodnih i katodnih elektroda koje se postavljaju u ćelije baterije, koje skladište energiju.*

Nakon što su proizvodi srednjeg toka spremni, proizvođači ih kombinuju u velike baterije i stavljaju ih u EV. Ova poslednja dva koraka su deo „nizvodnog“ dela lanca snabdevanja EV baterijama, opisanog u nastavku.

*(Važno je napomenuti da ne postoji jedinstven konsenzus industrije o tome da li proizvodnja ćelija baterija pripada srednjem ili nizvodnom delu lanca snabdevanja električnih vozila. RMI smatra proizvodnju ćelija delom srednjeg dela.)

Gde se odvijaju koraci obrade, rafiniranja i ćelije baterije?

Kao i gornji deo lanca snabdevanja EV baterijama, srednji deo je koncentrisan u malom broju zemalja, uglavnom izvan Sjedinjenih Država.

Azija dominira srednjim delom: prema BloombergNEF-u, Kina, Južna Koreja i Japan su tri vodeće zemlje za proizvodnju baterija u svetu, a Kina dominira.

Kina proizvodi tri četvrtine svih litijum-jonskih baterija i 70 odsto katodnog kapaciteta i prerađuje i rafinira više od polovine svetskih litijuma, kobalta i grafita. To je vodeća rafinerija metala za baterije na globalnom nivou i trenutno ima 75 procenata svih proizvodnih kapaciteta baterijskih ćelija, 90 procenata proizvodnje anoda i elektrolita i 60 procenata svetske proizvodnje komponenti baterija.

Sledeće dve zemlje na listi, Južna Koreja i Japan, odgovorne su za znatno manju proizvodnju baterija (Južna Koreja proizvodi 15 procenata svetskih katodnih elektroda i 3 procenta svojih anodnih elektroda; Japan čini 14 procenata i 11 procenata).

Koliko su Sjedinjene Države jake u srednjem toku?

Sjedinjene Države trenutno nisu lider srednjeg toka, međutim, njegov srednji kapacitet brzo raste, delimično vođen kreditom za naprednu proizvodnju (45Ks) koji nudi do 45 dolara po KVh kapaciteta baterije i ima potencijal da ojača američki srednji sektor.

Sjedinjene Države takođe imaju postojeće konkurentske prednosti u proizvodnji automobila koje mogu da koriste da se takmiče u globalnom lancu snabdevanja EV, pomažući da se iskoriste ekonomske prednosti dekarbonizacije transporta. Kao što je gore navedeno, zakonodavstvo kao što je IRA će pomoći – ono zahteva da se sve veći procenat vrednosti metala baterije EV-a mora izdvojiti ili preraditi u Sjedinjenim Državama ili u partnerskoj zemlji sa FTA, da bi stekli pravo na poreski kredit za vozila.

Prema ovoj poslednjoj odredbi, kvalifikovane zemlje kao što je Australija, koja snabdeva oko 60 procenata svetskog litijuma i ima postojeći FTA, bi se kvalifikovale, Indonezija, za koju se procenjuje da čini 37 odsto svetske proizvodnje nikla, ne bi. Smernice koje je Ministarstvo finansija SAD objavilo u martu 2023. takođe predlažu skup principa za identifikaciju zemalja sa kojima Sjedinjene Države imaju FTA na snazi, ovaj termin bi mogao uključiti novopregovarane kritične mineralne sporazume. Na primer, Japan je u martu potpisao ključan sporazum o mineralima sa Sjedinjenim Državama, dozvoljavajući Ministarstvu finansija da tu zemlju doda na svoju listu odobrenih dobavljača.

Ova dinamika, koja se lako gubi u zakonodavnim sitnim slovima, postaće glavna sila u oblikovanju geografije proizvodnje baterija u narednim decenijama.

Zašto je geografska raznolikost važna u srednjem delu lanca snabdevanja EV baterijama?

Ako su lanac snabdevanja baterijama, ili njegovi delovi, koncentrisani u samo nekoliko zemalja ili regiona, globalni lanac snabdevanja baterijama će patiti ako se bilo koje od ovih mesta suoči sa poremećajima poput prirodnih katastrofa, geopolitike ili promena trgovinskih saveza.

Neki posmatrači sugerišu da napori da se poveća lokalni proizvodni kapacitet podrazumevaju da svaka zemlja treba da teži da dominira svim delovima lanca snabdevanja električnim baterijama. Ne samo da je ova dominacija nemoguća, već je i nepoželjna.

Zato je važno da više zemalja, uključujući Sjedinjene Države, radi na jačanju svojih lanaca snabdevanja EV baterijama, ako to urade, globalna proizvodnja baterija za EV će moći bolje da prebrodi ove poremećaje.

Kako srednji deo lanca snabdevanja EV baterijama može pomoći u rešavanju ljudske i ekološke nepravde?

Potrošači i proizvođači automobila su sve više zabrinuti kako se materijali koji ulaze u EV baterije izvlače. Oni ne žele da se njihova električna vozila napajaju mineralima dobijenim kroz rad robova ili rudarske prakse koje uništavaju lokalnu sredinu. Ali zbog neprozirnosti lanaca snabdevanja EV baterijama, veoma im je teško da saznaju da li su njihove baterije odgovorno nabavljene.

Akteri srednjeg toka imaju jedinstvenu poziciju da se bave kršenjem ljudskih prava i degradacijom životne sredine koja je povezana sa uzvodnim (rudničkim) delom lanca snabdevanja (više o ovim pitanjima možete pročitati u odeljku iznad). Kao što je pomenuto na vrhu ovog članka, kompanije koje prerađuju i rafinišu minerale koji ulaze u EV baterije imaju najdirektniju interakciju sa onima koji izvlače ove minerale, što znači da imaju kupovnu moć. Ako su oni koji su uključeni u srednji deo lanca snabdevanja morali da prate stroge procedure dužne pažnje i da budu podvrgnuti strogim revizijama, mogli bi da izbegnu kupovinu materijala od kompanija sa upitnim ili potpuno neetičkim rudarskim praksama. Rudnici bi bili primorani da se poboljšaju ili bi se u suprotnom suočili sa značajnim finansijskim gubicima. Takođe, lideri u industriji mogli bi imati koristi od ulaganja u odgovornu proizvodnju na isti način na koji se kafa fairtrade prodaje po cijeni.

Kao što smo primetili iznad i u drugom članku, poboljšanje sledljivosti lanca snabdevanja bi uveliko doprinelo da se minerali za EV baterije dobijaju etički. Tehnologija može da zameni trenutne papirne tragove onlajn sistemima koji će kompanijama i regulatorima pružiti lakši način za praćenje, reviziju i poboljšanje njihovih lanaca snabdevanja, ali svaka tehnologija je efikasna samo onoliko koliko je njeno učešće zainteresovanih strana na platformi.

Koji napori su u toku da se poboljša sledljivost lanca snabdevanja EV baterijama?

„Pasoši za baterije“ koji prate gde i kako se minerali baterija nabavljaju takođe mogu pomoći u poboljšanju transparentnosti lanca snabdevanja. Oni bi služili kao digitalni blizanac baterije, koji prati fizičku bateriju dok se kreće od vađenja minerala do postavljanja u vozilo.

Zakonodavstvo bi takođe moglo da poboljša sledljivost baterija. Evropski savet je nedavno usvojio novo pravilo koje zahteva od kompanija da sprovode dužnu pažnju duž čitavog lanca snabdevanja. Ali da bi uspeli, zakonodavni napori će zahtevati podršku različitih nivoa zainteresovanih strana, uključujući nacionalne i podnacionalne vlade i lidere privatnog sektora. Prethodni napori da se poboljša nabavka, kao što je pravilo Sjedinjenih Država o konfliktnim mineralima, uglavnom su propali. Prativi, etički lanci snabdevanja ostaju neuhvatljiva, ali suštinska komponenta energetske tranzicije.

Potražnja potrošača, pritisak investitora, regulatorna poboljšanja i odgovorna poslovna praksa imaju ključnu ulogu u obezbeđivanju sigurnih i etičkih lanaca snabdevanja za EV baterije.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Zelena agenda EU i kontroverze oko rudarenja litijuma u Srbiji

Evropska unija (EU) promoviše zelenu agendu koja se fokusira na električna vozila (EV) kao ključni element za ostvarivanje svojih klimatskih ciljeva. Međutim, ekološki trošak ove tranzicije izaziva zabrinutost, naročito kada je u pitanju nabavka litijuma, ključne komponente za baterije....

Projekat rudarenja litijuma u Srbiji pokreće proteste: Balansiranje ekonomskih ambicija s ekološkim brigama

Od avgusta, veliki projekat rudarenja litijuma u slivu reke Jadar pokrenuo je nacionalne proteste u Srbiji, vođene brigama oko njegovog uticaja na životnu sredinu. Pozadina i ekonomske perspektive Nakon što je projekat Rio Tinta obustavljen pre prolećnih izbora zbog masovnih ekoloških...

Kontroverze oko rudnika litijuma Jadar: Naučnici i Rio Tinto u sukobu zbog ekoloških optužbi

Predloženi projekat rudnika litijuma u Jadar, vredan 2,4 milijarde dolara, izazvao je novu talas kontroverzi. Naučnici povezani sa kompanijom Rio Tinto, koja stoji iza projekta, pozvali su na povlačenje rada koji tvrdi da je istražno bušenje kompanije uzrokovalo zagađenje...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!