Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaZelena energija stiže...

Zelena energija stiže u Evropu sa Kavkaza?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Evropska unija želi da uvozi zelenu električnu energiju iz Gruzije kako bi uspela da ispuni svoje klimatske ciljeve. Ali, kako transportovati eko-struju do zapadne Evrope? Možda dalekovodom kroz Crno more?

Kura je najduža gruzijska reka. Protiče kroz Tbilisi i ona je žila kucavica te zemlje. Posebno je važna za gruzijski energetski sektor: oko 70 odsto struje u toj zemlji s oko 3,7 miliona stanovnika dobija se uz pomoć vode, a 20 odsto od uglja ili prirodnog gasa. Ostatak se pokriva uvozom iz Rusije.

Takva je trenutna situacija. A ako bude onako kako planiraju Nemačka i EU, Gruzija bi u budućnosti mogla da postane nezavisna od svog velikog suseda na severu, a istovremeno bi mogla i da bude izvoznik električne energije u EU.

Za realizaciju nemačkih planova zadužena je savezna kreditna ustanova KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), koja s više od 200 miliona evra pomaže u izgradnji elektro-mreže. Uz pomoć nove, moderne infrastrukture, Gruzija bi trebalo da bude u stanju da proizvodi još više obnovljive energije.

Potencijal je ogroman: državni gruzijski proizvođač električne struje GSE procenjuje da bi do 2033. tržištu mogao da ponudi oko 10.000 megavata. U ovom trenutku kapacitet GSE je oko 4.600 megavata. Nove hidroelektrane bi u budućnosti u tom energetskom miksu imale udeo od oko četiri gigavata (GW). Osim toga, tu su i novi vetroparkovi sa 900 i solarna energija sa 200 megavata. U ovom trenutku, u Gruziji je aktivan samo jedan vetropark, ukupnog kapaciteta 21 megavat.

S novim kapacitetima Gruzija bi od uvoznika struje postala izvoznik. A ta zelena energija bi se izvozila u Evrope – i to ne samo gruzijska. U snabdevanje Evrope mogli bi da budu uključeni i ofšor-vetroparkovi u azerbejdžanskom delu Kaspijskog mora.

Kako bi ta vizija jednoga dana postala stvarnost, Evropska unija i Gruzija planiraju da izgrade infrastrukturu za distribuciju eko-struje, i to preko Crnog mora. Radi se o ideji polaganja jednog od najdužih podvodnih kablova za transport struje, dugom oko 1.100 kilometara, preko kojeg bi moglo da se transportuje 1.000 megavata struje u oba smera. Radi se o investiciji „teškoj“ više od dve milijarde evra.

Svi učesnici projekta trenutno su u procesu izrade studije izvodljivosti. Krajem ove godine očekuju se konkretniji podaci o tome da li će se krenuti u realizaciju. Projekat bi, u slučaju da se u njega krene, mogao da ude realizovan do 2029. No, zbog visokih troškova i bezbednosnih aspekata – podvodni kablovi bi se nalazili nedaleko od poluostrva Krima koji je zaposela Rusija – akteri uključeni u projekat počeli su da razmišljaju i o alternativama.

 

Turska alternativa

Kavkaska zelena struja bi u smeru zapada mogla da se transportuje i preko turske elektro-mreže, kaže Tomas Arlt iz nemačkog inženjerskog bira „Fihtner“. Turska mreža je sinhronizovana s evropskom, dodaje on. Uslov je, međutim, da vodovi u Gruziji, koji su sada sinhronizovani sa ruskom mrežom, moraju biti odvojeni od ruske mreže.

Inženjerski biro iz Štutgarta je po nalogu KfW za potrebe gruzijskog državnog elektro-snabdevača, na granici sa Turskom, u mestu Akhalzikhe, instalirali trafo-stanicu koja bi omogućila tehničku realizaciju „slanja“ struje ka zapadu. Njen kapacitet je do 700 megavata, i to je dakle količina gruzijske struje koja bi mogla da bude „ubačena“ u tursko-evropsku mrežu.

„Trafo-stanica nikada nije bila tako profitabilna kao u poslednje vreme“, kaže Arlt. Cene struje u Turskoj su se naime u protekloj godini utrostručile, a dodatni profit završava u gruzijskom budžetu. Zato se planira povećanje kapaciteta stanice za dodatnih 350 megavata.

Osim toga, nemačka Vlada podržava gruzijske planove da uz pomoć regenerativne struje proizvodi zeleni vodonik. U tom cilju KfW je u maju 2023. potpisala pismo o namerama s Vladom u Tbilisiju, gruzijskim naftnim i gasnim opskrbljivačem GOGC, kao i sa gradom Batumijem. Radi se o realizaciji prvog pokaznog projekta za proizvodnju zelenog vodonika u toj zemlji. Nemačka će za te potrebe staviti na raspolaganje 1,3 miliona evra, prenosi Dojče Vele.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Severna Makedonija će implementirati model zajedničke nabavke električne energije za javne institucije

Severna Makedonija će uvesti novi model snabdevanja električnom energijom za javne institucije kako bi pomogla smanjenju njihovih troškova energije, izjavio je Marko Bislimoski, predsednik energetske regulatorne vlasti RKE. Bislimoski je predložio da se neprofitne institucije, kao što su škole, vrtići...

Evropa: Udeo obnovljive energije u EU 2023. godine dostigao 24,5%, i dalje ispod ciljeva za 2030. godinu

Eurostat, statistički ured EU, objavio je izveštaj o obnovljivim izvorima energije za 2023. godinu, u kojem se navodi da je 24,5% bruto finalne potrošnje energije u EU poteklo iz obnovljivih izvora, što predstavlja povećanje od 1,4 procentna poena u...

Region: Bugarska i Albanija jačaju energetsku saradnju novim memorandumom i planovima za Evropski energetski koridor VIII

Ministar energetike Bugarske, Vladimir Malinov, i potpredsednica vlade i ministarka energetike Albanije, Belinda Balluku, razgovarali su o razvoju projekta Evropskog energetskog koridora VIII i perspektivama za bilateralnu saradnju u energetskom sektoru. Dva ministra su se saglasila da potpišu Memorandum...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!