Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedZapadni Balkan: Javna...

Zapadni Balkan: Javna ulaganja i međunarodna finansijska podrška omogućavaju energetsku tranziciju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Energetska tranzicija u zemljama Zapadnog Balkana zahteva regionalnu saradnju, veća javna ulaganja, pouzdan zakonodavni okvir i znatnu finansijsku pomoć međunarodnih partnera, navodi u analizi istraživačica na Univerzitetu u Regenzburgu Barbara Frej.

Nedostatak energije i visoki troškovi električne energije glavni su problemi u regionu, sa značajnim političkim implikacijama, ocenila je Frej, ukazujući da oslanjanje na ugalj nije u skladu s pravnim tekovinama EU niti Pariskim sporazumom, što može dovesti do usporavanja pregovora o pristupanju EU.

Zemlje Zapadnog Balkana, osim Albanije, većinu energije proizvode iz lignita, koji doprinosi najvećem stepenu zagađenja vazduha u Evropi.

Kosovo se najviše oslanja na ugalj za proizvodnju električne energije (95 odsto), a zatim slede Srbija (67), Bosna i Hercegovina (65), Severna Makedonija (51) i Crna Gora (41), dok Albanija ne koristi ugalj već hidroenergiju.

Prelazak na obnovljive izvore energije nailazi na mnoge zakonodavne i političke prepreke, navodi se u dokumentu i ističe da je “imperativ da se trenutni energetski sistemi transformišu”.

U analizi se, između ostalog, ukazuje da bi povećanje energetske efikasnosti pomoglo da se ubrza prelazak na zelenu energiju, ali da je u velikoj meri nedovoljno razvijeno, dok je regionalna integracija, koja bi donela ogromne koristi, opterećena stalnim političkim razlikama.

“Kako bi se olakšale investicije privatnog sektora i efikasno, isplativo snabdevanje energijom, ova promena će zahtevati regionalnu saradnju u proizvodnji, prenosu i snabdevanju energijom kao i brzo i odlučno prihvatanje obnovljivih izvora energije”, ističe se u analizi koja je objavljena na sajtu Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (WIIW).

Zemlje Zapadnog Balkana u cilju većeg korišćenja obnovljivih izvora treba da povećaju javnu potrošnju i obezbede pouzdan regulatorni okvir koji bi privukao strane investicije u sektor OIE.

Od izuzetne je važnosti da države modernizuju i prošire energetsku infrastrukturu koja bi mogla da primi novu energiju proizvedenu iz OIE u budućnosti, kao i da sprovode neke manje skupe mere, kao što su povećanje energetske efikasnosti u zgradama i organizovanje obuka o energetskim pitanjima za privatne i javne aktere.

Evropska unija i drugi međunarodni partneri bi takođe trebalo da prilagode svoj pristup regionu, pružajući mnogo veću finansijsku podršku i pomažući da se unaprede energetske politike zasnovane na lokalnim potrebama.

“Veća finansijska podrška je neophodna pošto zemlje Zapadnog Balkana jednostavno nemaju finansijska sredstva potrebna za unapređenje pravedne energetske tranzicije. Obim ove finansijske podrške bi idealno bio na istom nivou kao i sredstva koja zemlje članice EU dobijaju iz budžeta EU”, ocenjuje Frej.

Uprkos potencijalnim ekonomskim, političkim i zdravstvenim prednostima transformacije svog energetskog sektora, zemlje Zapadnog Balkana su, prema njenim rečima, postigle mali napredak u sprovođenju Zelene agende, pošto su i dalje uglavnom “zarobljene” fosilnim gorivima, koja igraju dominantnu ulogu u proizvodnji energije.

“Ovo ukazuje na to da regionu nedostaju kapaciteti za implementaciju iz različitih razloga, koji se mogu svrstati u tri grupe: hronična nedovoljna ulaganja, uporno loše upravljanje i geopolitička zarobljenost“, ukazuje se u analizi.

Autorka ipak smatra da su neki koraci preduzeti i da treba priznati određeni napredak, navodeći kao primere stalni rast udela OIE, usvajanje novih energetskih zakona koji su usklađeni sa zakonodavstvom EU, kao i veću svest javnosti o prednostima zelene energije, prenosi Beta.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS istražuje integraciju vodonika za energetsku tranziciju

Državna elektroenergetska kompanija Srbije, EPS, pokrenula je procenu kako bi istražila mogućnost integracije proizvodnje i skladištenja vodonika u svoju energetsku infrastrukturu. Prema rečima generalnog direktora Dušana Živkovića, studija će oceniti sposobnosti kompanije, identifikovati odgovarajuće lokacije i utvrditi plan za...

Usklađivanje energetske sigurnosti i dekarbonizacije: Izazovi za jugoistočnu Evropu

Zbog visokih zahteva energetske sigurnosti, pitanje dekarbonizacije je dobilo novu dimenziju. Glavni izazov je kako uskladiti rastuće potrebe za energetskom sigurnošću sa naporima za napredovanje u dekarbonizaciji. Dok EU ima cilj da do 2050. godine postigne neto nultu emisiju gasova...

Grčka produžava rad lignitske termoelektrane Meliti kako bi obezbedila energetsku stabilnost tokom zime

Grčka je produžila rad termoelektrane na lignit Meliti za tri meseca kako bi osigurala stabilnost svog energetskog sistema tokom zimske sezone. Termoelektrana Meliti snage 330 MW, koja se nalazi u Florini na severu Grčke, prvobitno je trebalo da bude zatvorena...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!