Ni jedan objekat koji bi prelazio na teriroriju Crne Gore i značajnije ugrožavao naš hidropotencijal ne može se graditi bez saradnje i konsultacija sa Crnom Gorom, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore Portalu Analitika povodom planova za izgradnju HE na rijeci Lim.
– Usklađivanje razvoja sa uslovima i mogućnostima životne sredine imperativ je sadašnjosti i budućnosti, te u tom duhu i duhu dobre međunarodne prakse, Crna Gora će u budućoj komunikaciji i na osnovu svih domaćih i međunarodnih pravnih sredstava, obezbijediti potpunu zaštitu svojih interesa- navedeno je u saopštenju.
U ministarstvu napominju da prema mehanizmima Espoo konvencije, kao i drugih relevantnih pravnih mehanizama biće tražene sve neophodne informacije o projektima izgradnje hidroenergetskih objekata u okolnim zemljama, radi formiranja stava o uticaju na životnu sredinu Crne Gore.
“Crna Gora će shodno navedenom međunarodnom ugovoru inicirati razmjenu prekograničnih informacija, kako bi zaštitila svoje interese”- navedeno je u saopštenju.
Espoo konvencija o procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, obavezuje strane ugovornice da pojedinačno, ili zajednički preduzimaju sve pravne, administrativne ili druge mjere koje proističu iz Konvencije u odnosu na predložene aktivnosti koje mogu izazvati značajne prekogranične štetne uticaje idefiniše postupke za procjenu uticaja na životnu sredinu, precizirano je u saopštenju Resornog ministarstva.
Izvor RTCG