Uvozimo veštačko đubrivo za pothranjivanje kisele zemlje iz Grčke, a imamo 6 miliona kubnih metara rezervi dolomita, sirovine koja prema hemijskom sastavu je upravo takvo đubrivo – kažu u kompaniji Bistrica, piše skopski list Dnevnik, koja od 1991. godine ima koncesiju za iskopavanje sirovine u tikveškom Mariovu.
Međutim, da bi ovde mogla da se izgradi fabrika koja bi prerađivala ovu sirovinu potreban je prirodni gas, koji treba da stigne iz regiona Kavadarci. A sirovine kao što kažu, ima za stogodišnju eksploataciju.
– Dolomit je praškasta materija koja sadrži 36% kalcijuma i 22,7% magnezijumoksida. Nema teških metala i toksičnih materija i u industriji se koristi za proizvodnju veštačkih đubriva. Mi smo napravili oko 14 probnih proizvoda. Eksploatacija dolomita je povezana sa proizvodnjom magenizijumoksida, kalcijumoksidom, magnezijumnitratom, magnezijomsulfatom i magnezijumkalcijumnitrat u kompozitu. Imamo program za proizvodnju, ali on je uslovljen prirodnim gasom. Naime, za proizvodnju je potrebna visoka temperatura, koja može isplativo da se postigne samo sa prirodnim gasom. Ukoliko se realizuje najavljivan projekat za dolazak prirodnog gasa do Kavadaraca i Negotina, postoje realne šanse da se ovde izgradi jedna fabrika – kažu u firmi Bistrica, koja ima sedište u kavadaričkom selu Majden.
– Ima mnogo interesantnih stvari na ovom prostoru. Ali, na žalost malo tikveško Mariovo ima 0,24 stanovnika na kvadratnom metaru, a Sahara ima 1,1 stanovnika po kvadratnom metru. Razlog za nenaseljenost su obližnji gradovi Kavadarci, Gevgelija, Prilep i Bitola, a niko od njih ne vodi računa o Bošaviji iza Mariovo. Mariovo je jedini prostor u BJR Makedoniji koji nije granično povezan asfaltom sa Grčkom. Možda je nepostojanje asfaltne komunikacije sa južnim susedom napravio ovaj prostor pustinjom, i nama jedino preostaje da se nadamo da to neće biti zadugo tako – naglasili su u firmi Bistrica.
Izvor Balkans