Korišćenje biogoriva u saobraćaju će do 2050. dostići udeo od 27 odsto u ukupnoj svetskoj potrošnji goriva, prognozirala je Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Trenutni udeo biogoriva u svetu ne premašuje dva odsto, što odgovara količini od 55 miliona tona. Stručnjaci IEA, međutim, očekuju da u sledeće četiri decenije proizvodnja te vrste goriva dostigne 750 miliona tona, objavljeno je na sajtu Finmarket.ru.
Porastu proizvodnje biogoriva doprineće razvoj novih tehnoloških procesa. Tako će, na primer, biogorivo, koje se sada uglavnom dobija iz biljnih i životinjskih masti i šećerne trske, ustupiti mesto novim vrstama goriva iz celuloze i organskih otpadaka, što će dovesti do smanjenja emisija ugljen-dioksida u saobraćaju – drumskom, morskom i vazdušnom – za 2,1 milijardu tona, navedeno je u izveštaju IEA.
Razvoj industrije biogoriva doneće, međutim, čoveku ne samo korist, već će pred njega staviti i ozbiljne izazove, upozorila je IEA.
“Očekuje se da će broj stanovnika na našoj planeti do 2050. porasti za više od 30 odsto, na devet milijardi, što će povećati tražnju prehrambenih produkata za 70 odsto. Stoga je od životnog značaja da se u industriji biogoriva ne dopusti korišćenje sirovina koje se koriste za osiguranje prehrambenih potreba”, ukazao je direktor IEA za održiv razvoj i energetiku Bo Diksfaulzi.
Investicije u oblast proizvodnje biogoriva u sledećih 40 godina stručnjaci procenjuju na 11 do 13 biliona dolara.
“Cifra je astronomska, ali će, na duži rok, u sledećih 40 godina, ta ulaganja rezultirati sniženjem cena goriva“, ukazao je taj stručnjak.
Izvor tanjug.rs