Tokijska elektroenergetska korporacija TEPCO, koja radi na održavanju nuklearke Fukušima Daići, saopštila je danas da bi takozvano hladno gašenje svih reaktora u havarisanom postrojenju moglo da potraje mesec dana.
“Još procenjujemo štetu u postrojenju, tako da ne možemo da damo rok kada će operacije hlađenja ponovo početi. Za to bi moglo da bude potrebno mesec dana, ko zna”, rekao je portparol kompanije za AFP.
Hladno gašenje reaktora nuklearne elektrane podrazumeva spuštanje unutrašnjih temperatura na nivo ispod ključanja i vraćanje sistema hlađenja na atmosferski pritisak.
Temperature u jednom od reaktora ove nedelje su u jednom trenutku dostigle 400 stepeni Celzijusa, dok su temperature u reaktorima od jedan do četiri oko ključanja, rekao je zvaničnik iz japanske Agencije za nuklearnu i industrijsku bezbednost (NISA).
Japanski ministar odbrane Tošimi Kitazava izjavio je da će američke snage obezbediti deo sveže vode koja će se upumpavati u reaktore i sudove sa potrošenim nuklearnim gorivom, što bi trebalo da počne početkom naredne nedelje.
Kitazava je rekao da su SAD savetovale da se sveža voda koristi umesto morske za hlađenje reaktora, jer so dovodi do korozije opreme u nuklearki, javio je Kjodo.
S druge strane, vlada u Tokiju je preporučila ljudima koji žive u krugu od 20 do 30 kilometara oko havarisanog postrojenja da dobrovoljno napuste ovu oblast, navodeći kao razlog otežan svakodnevni život zbog zastoja u snabdevanju dobara.
Vlada je predsednicima pogođenih opština rekla da će pružiti pomoć u raseljavanju ljudi iz ove oblasti koju su mnogi stanovnici već napustili.
Portparol japanske vlade Jukio Edano je, takođe, istakao da vlada za sada ne namerava da proširi zonu evakuacije, koja se odnosi na krug od 20 kilometara oko postrojenja, i da trenutno nema novih podataka o nivoima zračenja na osnovu kojih bi se izdala nova direktiva.
U međuvremenu, Organizacija za sprovođenje ugovora o opštoj zabrani nuklearnih proba (CTBTO) saopštila je da su radiaktivne čestice iz Fukušime već dospele do SAD i Islanda i da se očekuje da će se po celom svetu rasuti u roku od dve do tri nedelje, ističući da je reč o količinama koje nisu opasne po ljudsko zdravlje.
Izvor Tanjug.rs