Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSvetski fond traži...

Svetski fond traži prekid projekta Kolubara B

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Svetski fond za prirodu (WWF) ocenio je da bi trebalo prekinuti projekte poput izgradnje termoelektrane “Kolubara B” u Srbiji ili termoelektrane “Kosova e Re” na Kosovu. Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD) Fond je pozvao da sledi primer Evropske investicione banke (EIB) i Svetske banke i više ne finansira projekte vezane za ekspoloataciju uglja koji zagađuju životnu sredinu. Fond u svetu vodi kampanju kojom se zalaže za ulaganja u energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije.

Ako se nastave ulaganja u projekte sa ugljem, “u narednim decenijama se može očekivati povećana emisija zagađujućih supstanci”, izjavio je 4. septembra koordinator Tima za klimatsku i energetsku politiku evropske kancelarije Fonda Džejson Anderson.

Taj svetski fond za prirodu pozvao je EBRD da ne finansira projekte vezane za ekspoloataciju uglja.

Kako se navodi u saopštenju, Fond poziva jednu od najvećih svetskih razvojnih banaka, koja zaseda ove nedelje kako bi razmotrila svoju politiku kreditiranja energetskih projekata, da prati nedavne primere EIB i Svetske banke.

Ističe se da nacrt dokumenta koji se razmatra u EBRD zanemaruje neophodnost prestanka korišćenja uglja i nuklearne energije, podstiče kontroverzu oko upotrebe gasa iz uljanih škrljaca i ne poboljšava standarde hidroelektrana.

“Da li će EBRD stvarno pokazati svoju lošu stranu? Svi znamo da je obnovljiva energija jedini uspešan put, a investiranje u ugalj truje buduće naraštaje toksičnom energijom. Ako ništa drugo, EBRD bi trebalo da usaglasi politiku sa politikom EIB i SB i time prestane da podržava upotrebu uglja čije su posledice katastrofalne po klimu i zdravlje”, izjavio je Sebastijan Godino iz Evropske kancelarije Fonda.

Podeća se da međunarodna kampanja Fonda “Iskoristite svoju moć” poziva lidere u oblasti finansija da podrže investiranje u energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije i ističe da EBRD treba da bude deo toga.

Kako bi se okončalo investiranje u ugalj, kako se navodi u saopštenju, više od 17.000 ljudi potpisalo je zajedničku NVO peticiju koja će biti dostavljena ove sedmice EBRD.

Globalnu peticiju Fonda, upućenu svim većim investitorima (uključujući EBRD), potpisalo je više od 40.000 pristalica koje podržavaju veća ulaganja u energetsku efikasnost i čistu, obnovljivu energiju, ističe se u saopštenju tog fonda.

Ističe se da će Fond učestvovati u svim javnim događajima EBRD u cilju podizanja svesti o negativnom uticaju hidroelektrana i upotrebe uglja.

“Tom prilikom će zatražiti više projekata posvećenih uštedi energije i obnovljivim izvorima energije. Fond će dostaviti komentare na nacrt EBRD pre isteka roka 30. septembra”, navodi se u saopštenju.

Preventiva EIB

EIB ima ekološki standard za štetnu emisiju, kao i obračunsku cenu ugljenika, kao preventivu.

Po EIB je ekološki standard za štetnu emisiju 550 grama ugljen dioksida po kilovat satu i kada je emisija fosilnog goriva viša od propisane, banka odbija projekat. Ta mera ocenjena je kao efikasan, jednostavan i tehnološki neutralan način za smanjenje uticaja elektroenergetskog sektora na klimu.

EIB takođe koristi obračunsku cenu ugljenika koja je 2010. bila 25 evra po toni ugljen dioksida. Taj iznos raste svake godine za jedan evro.

Izvor EurActiv

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Vlada produžila regulaciju cena goriva za šest meseci, uvodi ograničenje cena i na pumpama pored autoputeva

Slovenačka vlada odlučila je da produži postojeću regulaciju cena goriva za još šest meseci, ali i da uvede nove mere kako bi cene goriva na benzinskim stanicama pored autoputeva bile u skladu sa cenama u ostalim delovima zemlje. Nakon razmatranja...

Rumunija: EDP otvorio solarnu elektranu Albina od 60 MW u blizini Temišvara, povećavajući kapacitet obnovljive energije

Portugalska energetska kompanija EDP svečano je otvorila novu solarnu elektranu u blizini Temišvara, označivši značajan korak u razvoju obnovljive energije u Rumuniji. Solarna elektrana Albina, instalisane snage 60 MW, sada je najveći solarni projekat u okrugu Timiš. Elektrana Albina je...

Rumunija: Potrošnja struje blago porasla početkom 2025, dok proizvodnja i primarni energenti opadaju

Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku (INS), potrošnja struje u Rumuniji u prva četiri meseca 2025. godine dostigla je 16,95 TWh, što predstavlja povećanje od 1,5% u poređenju sa istim periodom 2024. godine. Industrijska potrošnja električne energije dostigla je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!