Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrpske i nemačke...

Srpske i nemačke kompanije grade "Južni tok"

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Izgradnja gasovoda “Južni tok” kroz Srbiju počeće oko 20. Decembra, rekao generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović uoči sastanka sa nemačkim ambasadorom Hajncom Vilhelmom. Deonice gasovoda mogle bi zajedniki da grade nemačke i srpske kompanije, ističe Bajatović.

Generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović rekao je da će izgradnja gasovoda “Južnog toka” kroz Srbiju počeće oko 20. Decembra i najavio da bi ovdašnje deonice gasovoda mogle da grade nemačke i srpske kompanije u zajedničkom konzorcijumu.

Bajatović je, pre sastanka sa ambasadorom Nemačke u Srbiji Hajncom Vilhelmom, napomenuo da rukovodstvo “Srbijagasa” već razgovara sa nekim nemačkim kompanijama, poput “Simensa”, o opremanju i izgradnji “Južnog toka” kroz Srbiju.

“Računamo na tehnološko znanje koje možemo da dobijemo od nemačkih preduzeća, kao i na kreditne linije banaka iz te zemlje”, precizirao je Bajatović.

Bajatović je naglasio da “Srbijagas” ima odlične kontakte sa nemačkim energetskim kompanijama i dodao da se ovih dana očekuje i realizacija finansijskog aramnžmana sa Dojče bankom.

Prema njegovim rečima, Nemačka je jedan od najznačajnihih ekonomskih i političkih partnera Srbije koja iz takve saradnje može da ima koristi u budućnosti.

“Nemačka je i jedan od najvećih i najvažnijih ekonomskih partnera Srbije i sa tom zemljom nas vežu zajednička interesovanja, ne samo u energetici, već i u oblasti razvoja Dunavske strategije i saradnja u naučno – tehnološkom domenu”, napomenuo je Bajatović.

Ambasador Vilhelm očekuje da će nemačke kompanije moći da sarađuju sa ovdašnjim firmama na izgradnji “Južnog toka” kroz Srbiju.

Vilhelm je podsetio da već postoji dobra saradnja između enegretskih preduzeća Srbije i Nemačke – EPS i RWE, koje su nedavno potpisale Memorandum o razumevanju za izgradnju termoelektrane u Obrenovcu.

Nemački ambasador je rekao da se nada da će ta saradnja biti produbljena u budućnosti i da će Memorandum o razumevanju prerasti u ugovor za realizaciju projekta u Obrenovcu.

O projektu “Južni tok”

Izvršni direktor “Gasproma” Aleksej Miler potvrdio je ove nedelje da će izgradnja “Južnog toka” početi 7. Decembra i da će prve količine ruskog gasa poteći u zapadnu Evropu 2015. Godine.

Projekat predviđa da “Južni tok”, u dužini od 3. 600 kilometara (km) , ide kopnenim putem, od nalazišta gasa u Rusiji do ruskog dela crnomorske obale, u okolini grada Novorosijska.

Nakon toga, gasovod ide po dnu Crnog mora, u dužini od 900 km, do bugarske obale, a zatim kopeninim putem ka granici Srbije.

Ceo projekat trebalo bi u prvoj fazi, do kraja 2015. Godine, da osigura godišnji transport oko 32 do 33 milijarde kubnih metara prirodnog gasa do potrošača u južnoj Evropi, a dve godine kasnije, kada bude pušten u rad i drugi cevovod, dvostruko veću količinu tog energenta.

U gradnju “Južnog toka” biće uloženo, prema najnovijim procenama, oko 24 milijarde evra.

Kapacitet gasovoda kroz Srbiju iznosiće oko 40 milijardi kubnih metara gasa godišnje, a očekuje se da će u u njoj biti čvorište za snabdevanje regiona gasom, ka Republici Srpskoj, Mađarskoj, Sloveniji, Austriji, a možda i dalje.

Projekat trase “Južnog toka” kroz Srbiju je najveći investicioni projekat u poslednjih šest decenija i njegova vrednost, samo za izgradnju, procenjuje se na oko dve milijarde evra.

Akcionari “Južnog toka” su ruski “Gasprom” koji ima polovinu vlasništva u zajedničkom preduzeću, a drugu polovinu poseduju italijanski ENI, francuski EDF i nemački BASF.

Izvor RTS

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!