Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaIzgradnja najvećeg solarnog...

Izgradnja najvećeg solarnog parka na svetu počeće u aprilu 2013. između Niša i Vranja

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Izgradnja najvećeg solarnog parka na svetu u koji treba da bude uloženo oko 1,7 milijardi evra počeće na jugu Srbije u aprilu 2013. godine, izjavio je Tanjugu menadžer investicionog fonda “Sekjurum ekviti partners” Ivan Matejak.

Matejak je najavio da taj investicioni fond planira da bez i jednog dinara podsticajnih sredstava države Srbije uloži oko 1,7 milijardi evra u izgradnju solarnog parka snage 1.000 mgavata, između Niša i Vranja.

Planiramo izgradnju prvih 40 megavata u aprilu sledeće godine i tim tempom po 40 megavata mesečno, da bi ceo projekat završili do kraja 2015. godine, kazao je Matejak.

– Ovaj projekat će postaviti Srbiju na čelo mape obnovljivih izvora energije u svetu, na njemu će biti zaposlen veliki broj visoko kvalifikovanih ljudi, a prema našim procenama Srbija će za 25 godina, samo od poreza prihodovati oko 700 miliona evra – naveo je Matejak.

On je dodao da je u u okviru tog projekta planirano da se u Srbiji izgrade tri fabrike za proizvodnju fotonaponskih panela za potrebe solarnog parka u Srbiji, a kasnije i za izvoz.

Struja iz te solarne elektrane namenjena je izvozu, a ekonomska isplativost cene električne energije dobijene na taj način je 14 evrocenti za kilovat-čas, naveo je Matejak.

On je napomenuo da je krajem oktobra sa Vladom Srbije potpisan obavezujući ugovor za izgradnju solarne elektrane na jugu Srbije i da se sad radi na pitanjima vezanim za zemljište na kojima će fotonaponski paneli biti postavljeni.

Izabrali smo Srbiju da investiramo, između ostalog, zbog toga što ima oko 40 odsto više sunčanih dana od Nemačke, na primer, koja ima najviše instalisanih megavata iz fotonaponskih sistema, istakao je on i dodao da je prednost Srbije i što ima veliki broj visokokvalifikovanih radnika, građevinskih inženjera, elektrotehničara, a zadovoljni smo i saradnjom sa sadašnjom, ali i sa bivšom Vladom Srbije.

Matejak je ponovio da se za izgradnju te elektrane neće koristiti podsticajne (fid-in) tarife i da konačnu cenu struje neće plaćati građani Srbije, već je ona namenjena izvozu u zemlje kojima nedostaje „zelene energije” .

– Eksploatacija obnovljivih izvora energije u buduće se ne može bazirati na dobronamernosti vladajućih struktura i podsticajnim tarifama – rekao je on i dodao da je u zemljama EU (Nemačka, Italija, Španija) zbog ekonomske krize zabeležen trend smanjenja ili ukidanja “fid-in” tarifa.

Zato je potrebno doneti novi model finansiranja projekta iz obnovljivih izvora, poručio je Matejak.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija i Rusija započinju proširenje skladišta gasa u Banatskom Dvoru

Dušan Bajatović, direktor državne gasne kompanije Srbijagas, najavio je da su Srbija i Rusija započeli radove na proširenju podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru. Projekat će koristiti rusku opremu i tehnologije, što će biti korisno i za srpske potrošače...

Srbija: Hyundai Engineering spreman da potpiše ugovor o solarnoj elektrani kapaciteta 1 GW sa Vladom

Hyundai Engineering je najavio da će kasnije ovog meseca potpisati važan ugovor sa Vladom Srbije za izgradnju solarne elektrane kapaciteta 1 GW. Ovaj značajan projekat, u saradnji sa svojom američkom filijalom i kompanijom UGT Renewables, izabran je kao preferirani...

Rumunija: Fabrika cementa Medgidia pokreće vetroelektranu od 30 MW

U 2024. godini, jedini kapacitet za proizvodnju vetroenergije u Rumuniji biće postrojenje od 30 MW koje razvija fabrike cementa Medgidia, deo multinacionalne grupe CRH. Ovo vetroelektrano, koje se sastoji od pet Nordex turbina svaka sa kapacitetom od 6 MW,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!