Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeSrbiji i jugoistočnoj...

Srbiji i jugoistočnoj Evropi su potrebne nove investicije u naftni i gasni sektor

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Srbiji i jugoistočnoj Evropi su potrebne nove investicije u naftni i gasni sektor i istraživanja komercijalnih ležišta nafte, kako bi se smanjenjila visoka zavisnosti zemalja regiona od uvoza energenata, izjavio je juče savetnik premijera za energetiku Petar Škundrić.

 Škundrić je, u prisustvu direktora Sekretarijata Energetske zajednice jugoistočne Evrope Slavča Nejkova, otvorio 3. Naftni forum u Beogradu.

 On je ocenio da je potrebno ulagati u energetsku infrastrukturu, podzemna skladišta gasa i eksploataciju uljnih škriljaca, iz kojih je moguće dobiti naftu i gas, iako je Srbija ostvarila značajan napredak u realizaciji važnih projekata u energetici kao što su skladište gasa Banatski Dvor, realizacija projekta gasovoda “Južni tok” i modernizacija rafinerije u Pančevu.

 “To sve značajno doprinosi podizanju nivoa energetske stabilnosti u Srbije”, rekao je Škundrić i najavio da će uskoro biti donet novi Zakon o robnim rezervama, kojim će biti uređeno pitanje obaveznih rezervi nafte.

 On je podsetio da je Srbija usvojila novi Zakon o energetici, koji će doprineti približavanju srpskog energetskog sektora pravilima energetskog tržišta Evropske unije, kao i da je od početka ove godine liberalizovala tržište naftnih derivata.

 “Srbija je više od dvadeset godina liberalizovala i otvorila svoj tržišni prostor za ulazak privatnog kapitala, a time i svih zainteresovanih ino naftnih kompanija kroz investiranje u maloprodajne objekte,” rekao je Škundrić i dodao da je liberalizacija tržišta naftnih derivata u Srbiji u najvećoj meri obavljena davno pre zvanične liberalizacije uvoza goriva.

 On je ocenio da će transformacije privrede Evropske unije u privredu sa malom emisijom gasova staklene bašte do nivoa od 85 do 90 odsto do 2050. godine, doneti nove izazove za naftnu privredu, koja će se odraziti i na region jugoistočne Evrope.

 Sve dugoročne energetske prognoze na svetskom i na nivou EU potvrđuju i dalje visoku zastupljenost nafte i ukazuju da će njeno učešće u 2030. godini biti oko 28 odsto u proizvodnji primarne energije, naveo je Škundrić.

 U transportnom sektoru, potrošnja nafte u 2030. godini krataće se oko 84 odsto u ukupnoj potrošnji naftnih derivata, a biće simbolično učešću alternativnih goriva, dodao je Škundrić.

 Treći Naftni forum, na kome će biti reči o tržištu naftnih derivata, eksploataciji, proizvodnji i preradi nafte, energetskoj sigurnosti i snabdevanju regiona naftom i drugim fosilnim gorivima, održava se u organizaciji Energetske zajednice jugoistočne Evrope i Ministarstva infrastrukture i energetike Srbije.

 U radu foruma učestvovaće predstavnici Energetske zajednice jugoistočne Evrope, Međunarodne agencije za energetiku, Međunarodne asocijacije za proizvodnju nafte i gasa, Ministarstva infrastrukture i energetike Srbije, Naftne industrije Srbije i niza naftnih kompanija iz regiona.

 Energetska zajednica je trajno odredila da Beograd bude domaćin tog foruma, a manifestacija će ove godine trajati dva dana, 27. i 28. oktobra u hotelu Hajat.

Izvor balkans.com

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!