Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Naftnom i gasnom sektoru potrebne nove investicije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

 

Srbiji i jugoistočnoj Evropi su potrebne nove investicije u naftni i gasni sektor i istraživanja komercijalnih ležišta nafte, kako bi se smanjila visoka zavisnosti zemalja regiona od uvoza energenata, izjavio je juče savetnik premijera za energetiku Petar Škundrić.

Škundrić je, u prisustvu direktora Sekretarijata Energetske zajednice jugoistočne Evrope Slavča Nejkova, otvorio 3. Naftni forum u Beogradu.

Škundrić je ocenio da je potrebno ulagati u energetsku infrastrukturu, podzemna skladišta gasa i eksploataciju uljnih škriljaca, iz kojih je moguće dobiti naftu i gas, iako je Srbija ostvarila značajan napredak u realizaciji važnih projekata u energetici kao što su skladište gasa Banatski Dvor, realizacija projekta gasovoda “Južni tok” i modernizacija rafinerije u Pančevu.

“To sve značajno doprinosi podizanju nivoa energetske stabilnosti u Srbije”, rekao je Škundrić i najavio da će uskoro biti donet novi Zakon o robnim rezervama, kojim će biti uređeno pitanje obaveznih rezervi nafte.

On je podsetio da je Srbija usvojila novi Zakon o energetici, koji će doprineti približavanju srpskog energetskog sektora pravilima energetskog tržišta Evropske unije, kao i da je od početka ove godine liberalizovala tržište naftnih derivata.

“Srbija je više od dvadeset godina liberalizovala i otvorila svoj tržišni prostor za ulazak privatnog kapitala, a time i svih zainteresovanih ino naftnih kompanija kroz investiranje u maloprodajne objekte,” rekao je Škundrić i dodao da je liberalizacija tržišta naftnih derivata u Srbiji u najvećoj meri obavljena davno pre zvanične liberalizacije uvoza goriva.

Ocenio je da će transformacije privrede Evropske unije u privredu sa malom emisijom gasova staklene bašte do nivoa od 85 do 90 odsto do 2050. godine, doneti nove izazove za naftnu privredu, koja će se odraziti i na region jugoistočne Evrope.

Sve dugoročne energetske prognoze na svetskom i na nivou EU potvrđuju i dalje visoku zastupljenost nafte i ukazuju da će njeno učešće u 2030. godini biti oko 28 odsto u proizvodnji primarne energije, naveo je Škundrić.

U transportnom sektoru, potrošnja nafte u 2030. godini krataće se oko 84 odsto u ukupnoj potrošnji naftnih derivata, a biće simbolično učešću alternativnih goriva, dodao je Škundrić.

Treći Naftni forum, na kome će biti reči o tržištu naftnih derivata, eksploataciji, proizvodnji i preradi nafte, energetskoj sigurnosti i snabdevanju regiona naftom i drugim fosilnim gorivima, održava se u organizaciji Energetske zajednice jugoistočne Evrope i Ministarstva infrastrukture i energetike Srbije.

U radu foruma učestvovaće predstavnici Energetske zajednice jugoistočne Evrope, Međunarodne agencije za energetiku, Međunarodne asocijacije za proizvodnju nafte i gasa, Ministarstva infrastrukture i energetike Srbije, Naftne industrije Srbije i niza naftnih ompanija iz regiona.

Energetska zajednica je trajno odredila da Beograd bude domaćin tog foruma, a manifestacija će ove godine trajati dva dana, 27. i 28. oktobra u hotelu Hajat.

Izvor tanjug.rs

 

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Azerbejdžan i EU jačaju energetsku saradnju kroz proširenje snabdevanja gasom i obnovljivim izvorima energije

Azerbejdžan i Evropska unija izrazili su spremnost da ojačaju saradnju u snabdevanju prirodnim gasom i obnovljivim izvorima energije, saopštilo je Ministarstvo energetike Azerbejdžana. Prvi sastanak radne grupe, formirane između Slovačke i EU radi rešavanja pitanja snabdevanja gasom za Bratislavu, održan...

Ukrajina prima drugu isporuku američkog LNG-a usred napora za smanjenje zavisnosti od ruske energije

Ukrajina je primila svoju drugu pošiljku tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država, jačajući svoju posvećenost smanjenju zavisnosti od ruskih fosilnih goriva. Prema izveštaju Financial Times-a, pošiljku je nabavila kompanija DTEK, najveći privatni energetski operator u Ukrajini, a...

IAEA nudi podršku Srbiji za jačanje kapaciteta u oblasti nuklearne energije i unapređenje nacionalnih programa

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) izrazila je spremnost da u potpunosti podrži srpske institucije u jačanju nacionalnih kapaciteta i unapređenju nuklearnih stručnosti u cilju podrške razvoju energetike. Ovu posvećenost prenela je srpskoj Direkciji za radiološku i nuklearnu sigurnost...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!