Projektovanju postrojenja prethodi niz pripremnih aktivnosti, na osnovu kojih se mogu doneti optimalne odluke
Vođeni zahtevom za što povoljnijom funkcionalnošću tehnološkog procesa, Zdravko N. Milovanović, Darko Knežević, Aleksandar Milašinović i Jovan Škundrić sa Mašinskog fakulteta u Banjaluci i Svetlana Dumonjić Milovanović iz banjalučke kompanije „Partner inženjering” analizirali su lokaciju i uklapanje Termoelektrane „Ugljevik III” 2x300MW u elektroenergetski sistem Republike Srpske. Stručni rad je deo „Energetike 2014”, zbornika istoimenog međunarodnog savetovanja koje je, u orgnizaciji Saveza energetičara po 30. put, krajem marta održano na Zlatiboru.
Nakon uvodnog dela o projektovanju i izgradnji termoeneregetskog postrojenja i prikaza kriterijuma za izbor lokacije, autori analiziraju prostor predviđen za izgradnju „Ugljevika III”, nastavka energetskog kompleksa „Ugljevik I” i „Ugljevik II”.
Planirana je izgradnja glavnog postrojenja termoelektrane, deopnije uglja, skladišta goriva i gasa i upravne zgrade. „Ugljevik III” za svoj pogon koristi fosilno gorivo (ugljevički mrki ugalj). Dobijena unutrašnja energija goriva u tehnološkom procesu sagorevanja pretvara se najvećim delom u električnu energiju, a manjim u energiju toplote.
Prostor planiran za izgradnju nove termoelektrane je u Opštini Ugljevik (severoistok Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine). Obuhvata površinu od oko 30 hektara, bez većih domaćinstava koje bi trebalo izmestiti. Saobraćajna povezanost prostora nije narušena, dok okolni prostor ostaje nepromenjen. Analizirajući makrolokaciju, autori su dali i pregled osnovnih odlika reljefa, klime, vodotokova, flore i faune, kao i demografskih karakteristika.
Realizacijom planiranih sadržaja ne bi trebalo da dođe do pojave negativnih posledica i većih obima razdvajanja celina. „Ugljevik III” će pozitivno uticati na prostorni i urbanistički razvoj područja, uz omogućavanje značajnijeg infrastrukturnog razvoja šireg područja Ugljevika i Bijeljine. Projekat će uticati na stabilizaciju na tržištu rada i u građevinskom sektoru, što će stvoriti uslove za veće stope privrednog rasta.
U preliminarnoj oceni podobnosti lokacije autori rada napominju da na osnovu trenutnog stanja Republika Srpska i Bosna i Hercegovina imaju višak izgrađenih kapaciteta, koji mogu davati veću proizvodnju od potrebne potrošnje električne energije.
Formiranjem zajedničkog tržišta električne energije u Jugoistočnoj Evropi otvara se mogućnost plasmana svih viškova energije, pod uslovom da izdrže tehničko-ekonomsku i ekološku konkurenciju. Kako samo Bugarska i Rumunija imaju viškove električne energije, plasman energije iz Ugljevika može se tražiti u okviru zemalja Jugoistočne Evrope.
Uklapanje TE „Ugljevik III” instalisane snage 2x300MW u elektroenergetski sistem Bosne i Hercegovine, s obzirim na lokaciju i snagu elektrane, moguće je izvršiti jedino u postojećoj TS400/110kV Ugljevik na 400kV naponu, tj. 400kV postrojenju.
Izvor Serbia Energy