Za 19 dana marta TE na ugalj proizvele oko 1,5 milijardi kilovat-sati, što je 5,1 odsto više od planiranog
Ovogodišnji zimski meseci protekli su u znaku toplijeg vremena od prosečnog za doba godine. Posle toplijih od prosečnih dana u januaru i februaru, i mart je zadržao skalu iznad nule, tako da je u prvih 19 dana ovoga meseca srednja dnevna temperatura bila 9,3 stepena, što je oko dva stepena toplije od proseka za mart. To je razlog da je i prodaja električne energije krajnjim kupcima (potpuno snabdevanje) i u martu ostala ispod planirane, za 19 dana bila je 5,4 odsto manja od predviđene elektroenergetskim portfeljom.
Da podsetimo, u januaru je prodaja električne energije krajnjim kupcima bila oko devet odsto manja od planirane, a u februaru, iako su hladni talasi prekidali tople dane, čak za 12,7 odsto ispod planiranih količina za taj mesec. Grafički prikaz kretanja prodaje električne energije, to jest njene potrošnje u Srbiji, mogao bi očito da posluži i kao slika kretanja spoljne temperature budući da su one međusobno uslovljene, a tako će i biti sve dok se električna energija u ovolikoj meri kao sada koristi za grejanje.
Dunav kompenzuje Drinu
Jovica Vranić, direktor Sektora za energetsko planiranje i upravljanje u Direkciji EPS-a za trgovinu električnom energijom kaže da je u svakom od prva tri ovogodišnja meseca spoljna temperatura spuštala prodaju električne energije krajnjim kupcima.
Za razliku od prodaje, ukupna proizvodnja električne energije bila je u prvih 19 dana marta 3,4 odsto veća od planirane. Takvom skoru doprinele su, pre svega, termoelektrane na ugalj koje su izuzetno pouzdanim radom, kako kaže Vranić, sistemu dale 5,1 odsto energije više od planiranog. Preciznije, za 19 dana proizvele su oko 1,5 milijardi kilovat-sati.
Proizvodnja protočnih hidroelektrana bila je na nivou planirane, ali akumulacionih HE za oko četvrtinu veća nego što je predviđeno elektroenergetskim portfeljom. U ovom periodu, prosečan dnevni dotok na Dunavu bio je oko 5.850 kubika u sekundi, što je 500 kubika više od planiranog, tako da je mogao da kompenzuje male dotoke u drinskom slivu. Zahvaljujući tome, zbirni učinak protočnih HE ostao je na planiranom nivou. Drinom je prosečno dnevno doticalo samo oko 190 metara kubnih u sekundi, što je 140 kubika manje od portfeljom predviđenih drinskih voda u martu.
Na Drini je prosečan dnevni dotok bio manji od planiranog i u februaru, ali je toga meseca ipak doticalo 260 kubika u sekundi, što je samo 50 kubika manje od planiranog za taj mesec.
Nagoveštaj suše?
I tada su većim dotokom od planiranog na Dunavu, za oko 1.050 kubika u sekundi, nadomeštane male vode u drinskom slivu, s tim što je ukupna mesečna proizvodnja protočnih HE u februaru bila 9,9 odsto veća od planirane. Ovakvo kretanje dotoka u drinskom slivu moglo bi da bude nagoveštaj suše na Drini pre leta, kao posledica zime bez dovoljno snega.
U februaru je proizvedeno ukupno oko 3,2 milijarde kilovat-sati, što je jedan odsto manje od planiranog. Toga meseca prodaja krajnjim kupcima, kako smo naveli, pala je na 12,7 odsto ispod planirane, a srednja dnevna temperatura bila je 5,7 stepeni veća od 120-godišnjeg proseka za februar. Zbog toplog vremena, već 7. februara isključena je TE-TO „Novi Sad“. Proizvodnja termoelektrana na ugalj bila je 2,413 milijarde kilovat-sati, a to je 1,2 odsto više od planiranih količina. Toga meseca akumulacione HE sistemu su dale oko 56 odsto manje električne energije od planiranog.
Izvor Kwh EPS