Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Opasnosti energetske zavisnosti...

Srbija:Opasnosti energetske zavisnosti – „gasna omča“

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

„Južni tok je samo još jedan (gasni) „svileni gajtan“ oko vrata jedne već posrnule ekonomije. Iako je učešće u tom projektu jedini razuman izbor, on nikako ne sme ostati i jedini strateški izbor za gasnu energetiku Srbije“ – istakao je Tin Štula-Vukušić, učesnik Tridesetog međunarodnog savetovanja „Energetika“, koje se ove godine održalo na Zlatiboru od 25. do 28. marta.

Autor je predstavio kratku analizu mogućih postupaka i ideja za prevazilaženje energetske zavisnosti i postizanje relativne energetske ravnoteže srpskog energetskog tržišta.

Kako ističe, energetska slika Srbije nije ohrabrujuća. Naftni sektor se praktično u potpunosti sastoji od NIS-a i njegovih kapaciteta. Što se prirodnog gasa tiče, on je razbijen na kupovinu, transport i distribuciju uvoznog, uglavnom ruskog gasa, kao i na sistem eksploatacije domaćih rezervi.

Osnovna karakteristika svih delova energetskog sistema je izrazita tehnološka zastarelost i  niska energetska efikasnost, kao i trenutno zabrinjavajuće i dugoročno neprihvatljivo tehnološko stanje sa stanovišta zaštite životne sredine.

Naročito je zabrinjavajuća starost elektroenergetskih objekata (između 12 i 42 godine), a skoro 99% ukupnih energetskih rezervi svodi se na ugalj. Jedini značajan obnovljivi energetski potencijal, kojim Srbija raspolaže, je hidropotencijal. Ostali OIE nemaju značajnije učešće u energetskom bilansu.

Među projektima koji bi u narednom periodu trebalo da se realizuju su izgradnja novih termoelektrana, ali i nekoliko hidroenergetskih postrojenja. Međutim, od svih projekata, jedan se najviše ističe, kako po opsegu potencijalne energetske dobiti, tako i po ekonomskom naporu potrebnom za njegov završetak – u pitanju je „Južni tok“.

Rusija je najveći pojedinačni snabdevač EU prirodnim gasom, ali, kako ističe autor, ovde se ne radi o oslanjanju na jednu zemlju, već samo na jednu kompaniju – Gazprom. Srbija je skoro u potpunosti predala svoj energetski sistem pod kontrolu ruskih partnera.

NIS i Banatski Dvor su u dominantnom Gazpromovom vlasništvu, a jedina energetska infrastrukturna kompanija i dalje u isključivom vlasništvu države Srbije, samo je Srbijagas. Kako navodi autor, neće biti veliko iznenađenje ako Gazprombude zatražio učešće i u vlasničkoj strukturi Srbijagasa.

Štula-Vukušić, kroz svoj rad, dao je nekoliko primera kako je Rusija u prethodnom periodu uspevala da uz pomoć gasa i njegove cene, stvori manipulaciju nad nekim državama. Za nezavisnost Srbije, kako u energetskom, tako i u spoljnopolitičkom pogledu, bitno je uspostavljanje nekog nivoa ravnoteže na energetskom tržištu. Ta ravnoteža se može postići samo diverzifikacijom izvora snabdevanja.

Ali, sigurno je da će realizacijom Južnog toka Srbija rešiti deo svojih značajnijih energetskih problema. Pristupom snažnoj  infrastrukturi, pod uslovom da Gazprom bude u mogućnosti da osigura neophodne količine za nesmetanu trgovinu, olakšaće se adaptacija postojećih i izgradnja novih energetskih potencijala i tako otvoriti široke mogućnosti novog ekonomskog razvoja zemlje.

Za sada ne postoji mogućnost stvaranja „gasne omče“ oko Srbije. Gas, kao energent, nije toliko široko zastupljen u Srbiji, za razliku, na primer, od zemalja bivšeg SSSR-a. Mere opreza se ne smeju zanemariti i više pažnje se mora posvetiti dugoročnim strategijama i ekonomskim koristima, kojima se može uvećati dobit energetskog sektora. U suprotnom, možemo se naći u situaciji u kojoj bi strani partneri kontrolisali dobar deo naše energetske privrede, zaključio je autor.

Izvor Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Nova solarna elektrana od 466 kW počela da radi u termoelektrani Brestanica

Nova solarna elektrana snage 466 kW zvanično je počela da proizvodi struju u termoelektrani Brestanica, čime je ostvaren značajan korak u povećanju proizvodnje obnovljive energije u ovom državnom postrojenju u opštini Krško. Fotonaponski sistem postavila je kompanija GEN-I Sonce, ćerka...

Region: Nastavljaju se pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska

Pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska napreduju, a nadležni rade na obezbeđivanju neophodnih lokacijskih uslova. Naredne faze obuhvatiće izradu glavnog projekta, potrebnog za dobijanje građevinske dozvole, kao i sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu. Ove mere imaju za cilj da...

Grčka: Helenska asocijacija za energiju vetra zahteva hitne reforme radi uravnoteženja obnovljivih izvora energije

Helenska asocijacija za energiju vetra (ELETAEN) zahteva hitne reforme u grčkoj strategiji obnovljivih izvora energije, upozoravajući da sadašnje prekomerno oslanjanje na solarnu energiju ugrožava stabilnost nacionalne elektroenergetske mreže i ometa postizanje ciljeva energetske tranzicije. Rukovodstvo ELETAEN-a predstavilo je sveobuhvatan plan...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!