Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Od slobodne trgovine,...

Srbija:Od slobodne trgovine, prvo poskupljenje struje

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Liberalizacija tržišta električne energije u našoj zemlji potrošačima donela više cene

Otvaranje tržišta električne energije u Srbiji dosad je kupcima donelo samo veće cene kilovata. Struja je tako za gotovo 20 odsto skuplja za firme i ustanove na visokom i srednjem naponu, a od 1. jula očekuje se da će se tržište otvoriti i za – domaćinstva.

Za sve one koji nisu izabrali dobavljača, električna energija je iz rezervnog snabdevanja skuplja skoro 40 odsto.

Ljiljana Hadžibabić, član Saveta Agencije za energetiku rekla je da domaćinstva mogu i treba da očekuju poskupljenje struje, jer je trenutna cena ispod one koja omogućava da se grade nove elektrane.

– Kad se usvoji novi zakon o energetici, najverovatnije od jula, domaćinstva će moći, ali ne moraju da izađu na slobodno tržište i biraju snabdevača, jer će i dalje imati mogućnost da se snabdevaju po regulisanim cenama – rekla je Hadžibabićeva.

– Domaćinstva koja žele da promene snabdevača ne moraju ništa da ulažu, jer će snabdevač ceo posao da završi. Liberalizacija tržišta struje za domaćinstva je nedavno počela i u Evropi, ali mali broj potrošača je promenio snabdevača.

Prema rečima Dejana Trifunovića, pomoćnika ministra energetike, trenutno je na liberalizovanom tržištu električne energije oko 4.000 kupaca. Oni plaćaju od 40 do 45 evra po megavat-satu. Više od 1.000 potrošača, uglavnom na srednjem naponu nema svog dobavljača struje i kilovate dobija do rezervnog snabdevača, a to je „EPS Snabdevanje“. Za njih megavat-sat staje 59,9 evra. Kako je rekao Trifunović, domaćinstva sada plaćaju struju po ceni koja je 30 odsto niža od tržišne.

– U komercijalnom snabdevanju povećanje cena iznosilo je 17,7 odsto, a u rezervnom 37,49 odsto – rekao je u sredu na okruglom stolu o regionalnom tržištu električne energije u organizaciji Balkan magazina, Željko Marković, v. d. direktora „EPS Snabdevanja“. – Cena struje u Srbiji najpovoljnija u regionu i iznosi oko 5,6 evrocenti po kilovatu, dok je u Hrvatskoj, Sloveniji i Grčkoj i više od 10 evrocenti. S obzirom na ove cene, teško će trgovci struje moći malim kupcima da ponude uslove po kojima bi oni mogli da posluju pozitivno.

Marković naglašava da bi trgovcima struje bila zanimljiva jedino domaćinstva koja kilovate troše za grejanje, jer su njihovi računi veći. Tako, kod porodica koje troše oko 2.500 kilovata „Elektroprivredi Srbije“ plaćaju od 17.600 do 19.900 dinara, u zavisnosti od privrednog društva. Pojedini trgovci bi takvom domaćinstvu mogli da ponude da isti račun plaćaju oko 17.000 dinara.

Spremni za tržište

Predsednik Nadzornog odbora „Elektroprivrede Srbije“ Aca Marković rekao je u sredu da se očekuje da će EPS do 1. jula otvoriti tržište za male kupce, kao što je to već uradio na srednjem i visokom naponu. On je istakao da je jedna od vizija EPS da na ovom delu Balkana postane važan faktor u proizvodnji struje, jer „njegov proizvod ima tražnju“:

– EPS je od 2002. do 2012. godine proizvedeno 372 milijarde kilovat-sati i da je tu struju po prosečnim cenama prodavala na tržištima država bivše Jugoslavije, imala bi prihod veći od pet milijardi evra.

Nema naglih povećanja

– Domaćinstva u Srbiji će od 1. jula 2014. ili od 1. januara 2015. imati mogućnost da kupuju struju na tržištu, ali se regulisane cene neće menjati od jula 2014. godine. Većina domaćinstava iskoristiće pravo da i dalje kupuju električnu energiju po regulisanim cenama, koje su niže od tržišnih, objasnili su u Agenciji za energetiku Srbije.

Promene regulisanih cena će biti postepene u nekoliko narednih godina, po programu koji će se tek razmatrati i biće sasvim usklađene sa stepenom zaštite siromašnih, energetski zaštićenih kupaca.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!