Tek što je prošao drugi talas otvaranja unutrašnjeg tržišta električne energije u Srbiji, a već je u najavi skori dolazak trećeg, finalnog. „Elektroprivreda Srbije“ uspešno je „isplivala“ u oba dosadašnja talasa, tako da sada spokojno može da se priprema za treći, koji je najavljen Predlogom zakona o energetici, a o kome će se izjašnjavati naredni saziv Narodne skupštine Republike Srbije.
Tim predlogom otvaranje tržišta električne energije za domaćinstva i male kupce predviđeno je za 1. jul ove godine. To je čak šest meseci ranije od 1. januara 2015. godine, datuma koji je donedavno bio označen kao konačni rok za potpunu liberalizaciju unutrašnjeg tržišta.
Da li će „Elektroprivreda Srbije“ biti spremna da se izbori sa konkurencijom i na tržištu za domaćinstva i male kupce?
Moraće. Ako ima nameru da preživi.
Ipak, mnogo toga će, kako pokazuju i iskustva iz okruženja, morati i da se promeni. Možda neće biti potrebno da se sve naglo menja na samom početku treće faze liberalizacije, ali svakako promena mora da bude. Jer, više EPS neće biti jedini snabdevač. Izvesno je da će neki novi snabdevač zakucati na vrata domaćinstava i ponuditi možda ne jeftiniji kilovat-sat, ali moguće jasniji obračun za utrošenu električnu energiju, onakav kakav žele kupci.
Verovatno će pojedini snabdevači marketinškim trikovima i sitnim slovima u ugovoru neke kupce brzo prevesti na svoju stranu, ali godine iskustva idu na ruku EPS-u. I to treba iskoristiti.
Osluškivanjem javnosti pokazalo se da kupce više ne interesuju zone i tarife, već žele da im jasno bude prikazan broj utrošenih kilovat-sati, cena i iznos koji treba da plate. Zato im treba ponuditi i tu mogućnost, ali i sve druge opcije koje će zadržati kupce u „dvorištu“ domaće elektroprivredne kompanije.
Kupce ne zanimaju ni unutrašnji problemi koji se u sistemu EPS-a gomilaju godinama, niti priče o tome zašto neko nešto nije uradio. Kupce, i male i velike, one od kojih živi svaka elektroprivreda kompanija, zanimaju samo cena i kvalitet „robe“ i usluge. I s tim EPS ne sme da se igra.
Prostora za manevrisanje nema previše, ali ni vremena. Prve dve faze liberalizacije nisu iznedrile mnogo novih snabdevača na tržištu, ali baš zato je moguće zatišje pred buru. Moguće je da se trgovci tek spremaju i čuvaju adute za oštru i tešku borbu. A EPS mora biti poptuno spreman za tu moguću buru. To duguje svim građanima Srbije, a i onima koji su decenijama gradili ovaj veliki sistem.
Ova, 2014, godina biće sigurno jedna od značajnijih godina za transformaciju EPS-a. Posle godina obećanja, krajnje je vreme da se sistem utegne i postane zaista efikasan i uspešan. S obzirom na resurse, i prirodne i ljudske, EPS ima sve uslove da bude moderna i uređena kompanija. Suprotni scenario ne bi ni smeo da se razmatra. Nema mesta za dilemu da li EPS želi i da li treba da bude uspešna i profitabilna kompanija.
I posle višegodišnjeg odugovlačenja EPS bi u ovoj godini trebalo da se transformiše u akcionarsko društvo. To ne bi smelo da bude samo puka promena pravne forme, već bi trebalo da uslede istinske organizacione promene koje će uvesti red, a samim tim i dovesti do toga da odgovornost za svoj deo posla ima svaki pojedinac u sistemu EPS-a. To je u interesu ne samo kupaca i države, već i svih zaposlenih u „Elektroprivredi Srbije“.
Izvor EPS kwh