Prevoz lignita iz Kostolca do TENT-a najjeftiniji je železnicom i zbog toga bi trebalo popraviti prugu za prevoz uglja između Kostolca i Svilajnca.
To je izjavio predsednik Sindikata Termoelektrane “Nikola Tesla” Bogdan Vukotić, navodeći da je transport koji se sada obavlja kamionima mnogo skuplji kamionima, na čemu, kako je naveo, neko želeo da zaradi.
Stručnjaci TENT-a, kao alterantivno rešenje za snabdevanje ugljem za zimu, osim iz Kolubare, izabrali su dovoz uglja iz Kostolca, ali je problem nastao oko prevoza, objasnio je Vukotić u Svilajncu, u kome je smeštena Termoelektrana “Morava”, koja je u sastavu TENT-a.
“Najjeftinije rešenje je transport železnicom, jer je reč o milionima tona uglja, međutim, neke grupe u EPS nastoje da se transport uglja obavi kamionima, dodatnim anagažovanjem privatnih prevoznika što je daleko skuplje”, rekao je Vukotić.
On je ocenio da “oni, koji usmeravaju prevoz uglja privatnim kamionima umesto železnicom, žele da se obogate od katastrofalnih poplava i što je još gore na taj način ugrožavaju energetsku stabilnost Srbije, zarad ličnog profitiranja”.
Vukotić je napomenuo da je TENT pred raspisivanjem tendera za prevoz 250. 000 tona uglja iz kopova u Kostrolcu i u Kovinu u TE “Morava” u Svilajncu po dinamici 1. 000 tona dnevno.
“Ako se taj ugalj prevozi kamionima trošak je više od milion evra, a za polovinu od tih sredstava moguće je popraviti 14 kilometara pruge između Kostolca i Svilajnca”, kazao je Vukotić.
Osim u TE “Morava” u Svilajncu, ugalj bi na taj način stigao i u TENT B u Obrenovcu, snage 350 megavata, dodao je Vukotić i ocenio da bi tako “Srbija tokom zime imala dovoljne količine struje i ne bi dodatno uvozila skupu struju, železnica bi bila uposlena, a radnici TENT imali sigurne zarade.”
Stručnjaci TENT-a na čelu sa direktorom Čedomirom Ponoćkom su zaključili da je to rešenje za snabdevanje TENT-a ugljem zimus dok se ne obnovi proizvodnja u poplavljenim kopovima u Kolubari, objasnio je Vukotić.
On je istakao da su termoblokovi TENT-a spremni za proizvodnju, ali je pitanje koliko su Srbija i EPS spremni da primene rešenja kojima se garantuje energetska stabilnost, a zaposlenima zadovoljenje radnog, socijalnog i ekonomskog statusa.
“Verujem da je u Srbiji postala prošlost stavljanja lokalnih ili ličnih interesa iznad interesa građana i Srbije”, rekao je Vukotić i istakao da je svaki megavat struje proizveden u Srbiji značajno jeftiniji od uvoznog i zato se što pre mora pristupiti obnovi oštećenih delova od poplava i požara u TE Kolubara u Velikim Crljenima.
Vukotić je ocenio da bi, uz minimalna ulaganja od osam miliona dinara, ta postrojenje bila ubrzo ponovo na mreži i u potpunosti spremna za zimsku sezonu.
Izvor Tanjug