Stručnjaci očekuju da će radovi na projektu Južni tok Srbiji donijeti investicije vrijedne 1,7 milijardi eura.
Poslije najave da radovi na izgradnji gasovoda Južni tok kroz Srbiju zvanično počinju 24. novembra ove godine, Srbiju, po ocjeni stručnjaka, očekuje realizacija jedne od najvrednijih investicija u posljednjih nekoliko decenija i “prvi pravi projekat” koji će donijeti veliku korist i investicije vrijedne 1,7 milijardi eura.
Početak izgradnje tog magistralnog gasovoda kroz Srbiju dogovoren je u ponedjeljak u Beogradu, prilikom susreta političkog vrha Srbije s delegacijom ruskog Gazproma, predvođenom predsjednikom Upravnog odbora ruske kompanije Aleksejem Millerom, prenosi Tanjug.
“Realizacija ovog projekta privredu Srbije podiže za jednu lestvicu u regionu i promoviše je u značajan ekonomski faktor ne samo na Balkanu, nego i u celoj Evropi”, ocijenio je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.
Tačan datum početka izgradnje gasovoda Južni tok u Srbiji dogovoren je na sastanku ruske delegacije s premijerom Ivicom Dačićem, koji je projekt ocijenio kao jednu od najvrednijih investicija u Srbiji u posljednjih nekoliko decenija.
Značaj sporazuma
Prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić na sastanku s Millerom naglasio je značaj potpisivanja sporazuma o finansiranju i izgradnji gasovoda Južni tok, kao i sporazuma između Srbijagasa i Gazproma o transportu gasa.
Ruska strana je predložila da 24. novembra budu potpisana još tri dokumenta: sporazum o transportu gasa kroz Srbiju, sporazum o finansiranju srbijanskog udjela i posebni ugovor s Vladom Srbije.
Početak radova na Južnom toku u Srbiji očekuje se, prema ranijim najavama, kod sela Kovilja u Vojvodini, a u februaru bi trebali krenuti praktični radovi.
Dionica gasovoda kroz Srbiju duga je 421 kilometara i vrijedna je 1,7 milijardi eura, a na njenoj izgradnji će biti uposleno nekoliko hiljada radnika i građevinskih kompanija, proizvođača opreme i preduzeća iz uslužnih djelatnosti iz Srbije.
Zahvaljujući ovom projektu, Srbija će postati regionalno energetsko čvorište i bitće energetski sigurna.
Ulaz Južnog toka iz Bugarske u Srbiju bit će kod Zaječara, a izlaz kod Subotice, uz dva planirana odvojka ka Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a razmatra se i mogućnost da jedan krak gasovoda ide ka Makedoniji i Kosovu.
Zajedničko preduzeće
Izgradnju Južnog toka kroz Srbiju će realizirati zajedničko preduzeće Južni tok Srbija, u kojem Srbijagas ima 49 posto, a ruski Gasprom 51 odsto vlasništva.
Za taj gasovod pripremljena je lokacijska dozvola, glavni idejni projekt i prostorni plan područja posebne namjene, a Srbija je usvojila i poseban zakon o Južnom toku, koji će doprinijeti ubrzanju eksproprijacije zemljišta na trasi gasovoda kroz Srbiju.
Gasovod Južni tok kroz Srbiju će se graditi iz osam lotova, a kompresorske stanice bit će kod Paraćina i Vrbasa.
Najavljeno je da će za Južni tok kroz Srbiju u 2014. godini biti na raspolaganju 500 miliona eura.
Puštanje u rad gasovoda je planirano do kraja 2015. godine.
“Južni tok je veoma značajan za Srbiju kako u energetskom, tako i u ekonomskom pogledu i svako ko želi dobro Srbiji treba da želi da se Južni tok što pre realizuje,” izjavio je Tanjugu predsjednik Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić.
“Južnim tokom, za čiju izgradnju u Srbiji se izjasnilo 73 odsto građana, prolaziće ogromna količina gasa ka srednjoj i južnoj Evropi preko naše teritorije, od čega će Srbija imati veliku korist i zbog naplate tranzitnih taksi”, napomenuo je Vuletić.
‘Zeleni kilovati’
“Južni tok je važan i zbog toga što će Srbija, kada taj gasovod prođe preko naše teritorije, biti u mogućnosti da gradi gasne elektrane za proizvodnju struje, koju sve više uvozimo, a i zbog sve većih zahteva za ‘zelenim kilovatima’ i ispunjenja obaveza vezanih za smanjenje zagađenja vazduha”, dodao je Vuletić.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić izjavio je Tanjugu da je Južni tok jedan od najznačajnijih zajedničkih projekata s Rusijom i naglasio da se radi o kapitalnoj investiciji, koja je važna ne samo za energetski sektor, već i za druge industrijske grane u Srbiji.
Korist za Srbiju od Južnog toka je ogromna i taj gasovod nas oslobađa energetske zavisnosti i uključuje u mapu evropskih gasovoda, dodao je Savić.
Izvor Agencije