Svi transportni i skladišni kapaciteti Javnog preduzeća „Srbijagas“ spremni su za grejnu sezonu koja počinje 15. oktobra, a i pored velikih dugova daljinskih sistema grejanja, i ova preduzeća će imati dovoljno gasa, jer Srbijagas ne želi da ugrozi grejanje građana, izjavio je na proslavi Dana JP „Srbijagas“ generalni direktor Dušan Bajatović. Svečanom obeležavanju šeste godišnjice postojanja kompanije u Beogradu prisustvovali su zamenik predsednika Vlade Republike Srbije Ivica Dačić, predstavnici diplomatskog kora, Srpske pravoslavne crkve, poslovni partneri, bankari, predsednici opština iz cele Srbije i novinari vodećih domaćih medijskih kuća.
Direktor Srbijagasa istakao je da, uz podršku Vlade Republike Srbije, vizija sadašnjeg menadžmenta jeste da Srbijagas postane velika kompanija sa širokim spektrom profitnih aktivnosti, kompanija koja donosi investicije i koja će svoje poslovanje prilagoditi evropskim tržišnim pravilima.
„Mi želimo takav Srbijagas koji će ne samo da čuva radna mesta, već da ih i proizvodi, Srbijagas koji će na vreme krenuti u energetsku utakmicu, jer Srbija ne sme da zakasni sa razvojem energetike i mora da dobije odgovarajuće energetske potencijale na svojoj teritoriji. Naša vizija je Srbijagas koji će biti nukleus jedne nove naftne, gasne i elektroprivrede“, poručio je Bajatović.
Sektor energetike je sigurno najkurentniji sektor srpske privrede i za njega se najlakše mogu dobiti sredstva, kako za termo i hidropotencijale, tako i za sve obnovljive izvore energije, ali i za ono što nas naročito interesuje, a to su gasne centrale, kazao je direktor Srbijagasa.
“Mi planiramo izgradnju četiri takve centrale kogenerativnog tipa u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Za to smo već započeli razgovore sa ruskim i nemačkim partnerima i ako se složi Vlada, mi smo spremni da započnemo ove ozbiljne projekte“, odao je Dušan Bajatović.
Govoreći o projektu „Južni tok“, direktor je izrazio očekivanje da će Srbija prva u Evopi, godinu dana pre drugih, krenuti u izgradnju tog geostrateškog objekta. U Podzemno skladište gasa, prema njegovim rečima, utiskuje se ne samo jastučni nego i komercijalni gas, a Srbijagas je na pragu da, uz pomoć EBRD-a, ali zašto ne i mogućih strateških partnera, započne izgradnju još jednog skladišta gasa u Srpskom Itebeju, kapaciteta od milijardu kubnih metara.
Socijalno odgovoran pristup spašavanju srpske privrede i preduzeća koja posluju u teškoćama bio je jedan od glavnih, strateških delova poslovne politike kompanije „Srbijagas“. Stabilizovali smo te fabrike koliko je to bilo moguće. Staklara u Paraćinu će ovih dana biti prodata i mislim da je postignut dogovor koji je izuzetno dobar, Srbijagas će dobiti 35 miliona evra, 22 miliona evra će vredeti investicije, 10 miliona evra će novi vlasnik dati da se otkupi dug od fondova i banaka, a 4 miliona za socijalni program, uz obavezu da, ukoliko ne ispuni dogovoreno, fabriku vrati državi Srbiji, pojasnio je direktor Bajatović. Takođe on je naveo da će se od Vlade tražiti da reši dugove Azotare Pančevo i očisti bilanse, kako bi ova fabrika mogla ubuduće, uz pomoć strateškog partnera, da uđe u novi investicioni i proizvodni ciklus.
Direktor je ovom prilikom govorio i o javnom privatnom partnerstvu, neophodnosti korporativizacije javnih preduzeća, kao i o budućim projektima interkonekcija, izgradnji magistralnih gasovoda u zemlji, diversifikaciji rizika i saradnji sa ruskim Gaspromom na planu osiguranja i bankarstva. S tim u vezi, on je najavio da se ovih dana očekuje pozitivno rešenje nadležnih institucija i početak rada zajedničke osiguravajuće kuće Srbijagasa i ruskog Sogaza, ali i skori odlazak delegacije državne gasne kompanije u Sjedinjene Američke Države u cilju povezivanja i proširenja saradnje sa tamošnjim proizvođačima opreme za gasnu privredu, i to pod veoma povoljnim kreditnim uslovima.
Izvor srbijagas.com