Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Garancije porekla električne...

Srbija:Garancije porekla električne energije,Ozelenite svoju energiju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

“Garancije porekla imaju isključivu funkciju pružanja  dokaza  krajnjem  kupcu da je dati udeo ili količina energije proizvedena iz obnovljivih izvora”

(Direktiva 2009/28/EC).

Garancije porekla nude kupcima električne energije mogućnost da izraze zahtev za“zelenom“energijom i da sa svoje strane stimulišu proizvodnju energije koja doprinosi razvoju energet-skog sistema pod ekološki prihvatljivijim uslovima.

Fizički gledano,potrošnja električne energije je uvek kombinacija ukupne proizvedene električne energije u okviru energetskog sistema,što pokazuje da se potrošačima ne može obezbediti električna energija iz određenog izvora.Stoga su potrebni  eksplicitni sistemi praćenja da bi se locirali određeni atributi za obelodanjivanje određenje proizvodnje Da bi se ostvarili zahtevi Direktive 2009/28/EC,čl.15,većina država članica EU je primenila eksplicitni mehanizam praćenja zas-novan na elektronskim sertifikatima tj.garancijama porekla.

Garancija porekla  postoje kako bi se potrošačima i kupcima električne energije lakše dostavile relevantne informacije o električnoj energiji koju kupuju ili troše,kao i da bi im se omogućilo da izaberu proizvođače električne energije na osnovu željenog atributa proizvodje.

Odvojeni eksplicitni mehanizam praćenja kao što je sistem garancija porekla,koristi sertifikate koji garantuju attribute proizvodenog MWh električne energije.Sertifikat se izdaje za proizvođača električne energije koji ga dalje može prodati bez obzira na to kome prodaje stvarnu električnu energiju.Električna energija i njeni atributi se tako odvajaju u određenom trenutku proizvodnje.Kada krajnji korisnik (što je često snadbevač električne energije) kupi sertifikat,on može biti iskoriščen da bi se obelodanio potrošeni MWh električne energije sa atributima sertifikata.Iskorišćenjem sertifikata,snabdevač vezuje atribute sertifikata za potrošenu energiju.Jednom kada je sertifikat iskorišćen,povlači se iz opticaja.Ceo process je ilustrovan na slici.

Osnovni procesi koji opisuju funkcionisanje sistema garancija porekla su izdavanje, prenos i iskorišćenje garancije porekla.U svakoj zemlji u kojoj se izdaju garancije porekla, koja se definiše i kao domen, imenuje se jedan određeni nadležni organ koji je odgovoran za izdavanje garancija porekla proizvođačima električne energije i naziva se telo za izdavanje garancija porekla. Garancija porekla se izdaje za proizvodnju 1 MWh električne energije.

Izdavanje se vrši na osnovu očitavanja mernih uređaja. Verifikovana očitavanja brojila se konvertuju u garancije porekla. Iako svaka garancija porekla ima nominalnu vrednost od 1 MWh, one se obično izdaju kao paket, što je skup identičnih sertifikata sa uzastopnim serijskim brojevima, koji obično pokrivaju mesečnu neto proizvodnju proizvodne jedinice.

Većina država članica EU je primenila eksplicitni mehanizam praćenja zasnovan na elektronskim sertifikatima

Merenje proizvedene električne energije za izdavanje garancija porekla se vrši na mestu predaje električne energije u prenosni ili distributivni sistem što znači da se za proizvedenu energiju koja se koristi za pokrivanje sopstvene potrošnje ne izdaju garancije porekla.

EMS-u, kao operatoru prenosnog sistema, dodeljena je uloga tela za izdavanje garancija porekla u Srbiji

Izdavanje se vrši u najkraćem mogućem periodu posle proizvodnje. Za velike proizvodne jedinice izdavanje se može izvršiti na period od jednog dana ili jednog meseca dok se za male jedinice izdavanje može vršiti za duže periode. Čim vlasnik računa u sistemu za administraciju garancija porekla registruje aktivnu proizvodnu jedinicu, garancije porekla mogu biti izdate za proizvodnju te jedinice. Telo za izdavanje garancija porekla izdaje garancije bez posebnog zahteva korisnika sistema.

Za solarne elektrane (fotovoltažna postrojenja) postoji opcija izdavawa garancija porekla na 24 meseca ili na period zahtevan od strane vlasnika računa u sistemu. Korisniku koji je registrovao pumpno postrojewe u sistemu za administraciju garancija porekla će se za potrebe izdavanja garancija porekla uzeti u obzir i energija korišćena za pumpanje, tako da će ukupan broj izdatih garancija porekla biti jednak razlici proizvedene energije i energije utrošene za pumpanje u MWh.

Kada se podaci o proizvodnji verifikuju, telo za izdavanje izdaje garancije porekla na osnovu očitavanja brojila i proizvodnih deklaracija.Korisnici sistema putem elektronskog sistema dobijaju obaveštenje o izdavanju.

U slučaju da se primeti greška u podacima o proizvodnji nakon što su garancije porekla već izdate (npr. Ako postoji greška u podacima merenja), telo za izdavanje vrši korekciju. Ako nije izdato dovoljno garancija porekla,ručno se izdaju količina garancija porekla koja nedostaje za odgovarajući proizvodni period. Ako je izdato previše garancija porekla, vrši se opoziv prekomerne količine garancije porekla sa računa vlasnika. U slučaju da je vlasnik računa već izvršio prenos tih garancija porekla drugom korisniku sistema, prekomerna količina će biti odbijena prilikom narednog izdavanja za proizvodnu jedinicu.

U slučaju da je korisnik računa u stanju blokade (npr. zbog neplaćanja naknade) garancije porekla se neće izdavati za vreme trajanja blokade. Kada se status blokade promeni, retroaktivno će se izdati broj garancija porekla za period vremena u toku koga je korisnik računa bio blokiran. Nakon izdavanja, garancije porekla ulaze u fazu prenosa, tokom koje se mogu preneti unutar jedne zemlje (domena) kao i izvoziti ili uvoziti iz drugog domena.

Garancije porekla se prenose u paketima, a oni obično predstavljaju delove paketa koji su nastali u fazi izdavanja. Prilikom prenosa garancija porekla u okviru jednog domena one ostaju u registru domena u okviru koga se vrši prenos,dok je za prenos između više domena potrebno povezivanje domena koje je ostvareno kroz saradnju u okviru organizacije AIB (Association of Issuing Bodies). Razmenjivanje podataka i komunikacija između registara pojedinih domena se ostvaruje putem elektronske platform AIB Hub.

Iskorišćenje garancije porekla može da se izvrši za svoje ili potrebe druge strane. Ako je korisnik računa snabdevač on može iskoristiti garanciju porekla za svoje potrebe zarad poboljšanja svog energetskog miksa kojom snabdeva kupca. Kada vlasnik računa u registru odluči da realizuje vrednost garancije porekla, u svoju ili korist druge strane, on vrši iskorišćenje garancije porekla. Vlasnik računa treba da na svom računu poseduje količinu garancija porekla koja će se iskoristiti pre nego se započne iskorišćenje.

Garancije porekla se izdaju za proizvodnju u prošlosti.Važnost garancije porekla je 12 meseci od poslednjeg dana proizvodnog perioda za koji se izdaje garancija porekla. Za proizvodne jedinice kojima se garancije porekla izdaju za proizvodni preriod od mesec dana ovo bi značilo da se izdate garancije mogu iskoristiti 13 meseci od prvog dana proizvodnje.

Za solarne elektrane manje snage garancije porekla se mogu izdati za proizvodni period od 24 meseca što bi značilo da bi one bile važeće za period od 36 meseci od prvog dana proizvodnje. Važno je napraviti razliku između datuma poslednjeg dana proizvodnje i datuma izdavanja garancije porekla. U slučaju da garancije porekla nisu izdate odmah nakon kraja proizvodnog perioda njihov životni vek se skraćuje za vreme za koje se odloži njihovo izdavanje.

Specifičan problem koji se javlja pri iskorišćenju garancije porekla se ogleda u potrebi uređivanja rezidualnog miksa proizvodnih atributa jedne zemlje koji se uređuje za vremenski period od jedne godine i činjenice da garancija porekla ima važnost od godinu dana, te da ona ne mora biti iskorišćena u godini u kojoj je proizvedena, tj. javlja se problem prenosa garancije porekla u narednu godinu.

Praćenje električne energije ne može da se koristi ako garancije porekla nemaju vrednost. Stoga je veoma važno da se sistem u Srbiji prilagodi sistemu važećem u EU. Neophodno je razviti pouzdan mehanizam praćenja pri čemu mora da se sprovede i odgovarajući proračun rezidualnog miksa.

Uloga EMS u program garancija porekla Srbije

Na osnovu Zakona o energetici koji je usvojen avgusta 2011, JP Elektromreža Srbije je kao operatoru prenosnog sistema je dodeljena uloga tela za izdavanje garancija porekla u Srbiji, a takođe EMS-u je dodeljena i uloga operatora registra sistema garancija porekla. U sistemu garancija porekla u Srbiji EMS će biti i operator registra proizvodnih jedinica. Zadatak operatora registra proizvodnih jedinica je verifikacija karakteristika registrovanih proizvodnih jedinica. EMS će delimično imati i ulogu tela nadležnog za merenje. Biće odgovoran za obezbeđivanje kvalitetnih podataka i za dostavljanje podataka sa brojila. Sarađivaće sa operatorima distributivnog sistema i radiće na svakodnevnoj verifikaciji i dostavljanju podataka.

Osnovne odgovornosti EMS su da razvija operativna uputstva i smernice, rukovodi dnevnim aktivnostima vezanim za garancije porekla, koordinira aktivnosti drugih organa koji rade na poslovima očitavanja brojila, registrovanju proizvodnih jedinica itd, rukovodi i koordiniše obaveštavanje javnosti i zainteresovanih strana u vezi primene garancija porekla, obavlja poslove vezane za članstvo u AIB, razvija i unapređuje pravila koja važe u domaćem domenu. Korisnik računa može biti bilo koje pravno lice registrovano u Republici Srbiji.

Aspekti korišćenja sistema garancija porekla

Korisnici garancija porekla mogu imati dodatne koristi od sistema energetske sertifikacije. Proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora će sebi obezbediti dodatni prihod ako za svoju električnu energiju dobijaju garancije porekla. Proizvođači će moći na otvorenom tržištu da prodaju garancije porekla odvojeno od električne energije. Prihodi od garancija porekla se mogu uložiti u nove poslove.

Zauzvrat se traži razumevanje sistema garancija porekla, registracija proizvodnih jedinica i prihvatanje činjenice da električ na energija više neće moći biti prodata kao obnovljiva u slučaju da je garancija porekla razdvojena i prodata na drugom tržištu nezavisno od same električne energije. Snabdevači električnom energijom mogu sebi osigurati dodatnu zaradu od prodaje garancija porekla. Oni će za svaku energiju koju kupe na tržištu ili od proizvođača moći da zatraže potvrdu o poreklu električne energije u vidu garancija porekla. Time će steći pravo da dalje distribuiraju obnovljivu električ nu energiju i time pruže dokaz svojim kupcima o poreklu električne energije koju koriste.

Ovo će biti najlakši i jedini način dokazivanja porekla električne energije.Zauzvrat će morati da ulože napor u savladavanje pravila i načina rada novog tržišta garancija porekla električne energije. Moraće da otvore račun u elektronskom sistemu i registruju proizvodne jedinice od kojih kupuju ili čiju elektri~ nu energiju distribuiraju, a imaće obavezu svakodnevnog ažuriranja svog naloga u elektronskom sistemu. Mali kupci električne energije i domaćinstva će imati brojne prednosti korišćenjem ovog sistema. Moći će da izaberu koju će električnu energiju koristiti tj. kupiti.

Odlukom za kupovinu obnovljive električne energije će postati bolji građani, svesni doprinosa očuvanju prirode. Imaće bolji pregled o električnoj energiji koju koriste, a sistem koji će se uspostaviti imaće temeljne osnove za pokazivanje te energije. Interesi korisnika (kupaca) za zaštitu prirode će biti bolje zaštićeni. Zauzvrat se od kupca traži da izdvoji više novca za kupovinu električne energije.

Proizvođači će moći na otvorenom tržištu da prodaju garancije porekla odvojeno od električne energije

Kupci električne energije će imati međunarodno priznat sistem kojim će dokazati da zaista troše električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora. Kao proizvođači će moći na svoje proizvode da dodaju etiketu da je određen proizvod proizveden korišćenjem energije iz obnovljivih izvora. Time će se dodati vrednost proizvodu koji se prodaje.

Moraće da izuče sve prednosti koje ovaj sistem daje, i moraće se potruditi da nađu snabdevač a koji će im ponuditi električnu energiju koja će biti pokrivena sertifikatima. Takođe će dodatni posao morati da se uloži za potrebe iskorišćenja garancija porekla. Implementacija garancija porekla će omogućiti izvoz garancija porekla izvan granica naše zemlje u sve zemlje u kojima važi ovaj sistem energetske sertifikacije. Takođe će omogućiti izvoz industrijskih proizvoda koji će imati veću vrednost ako je u njihovoj prozvodnji korišćena obnovljiva energija koja je pokrivena garancijama porekla, a time će i cena proizvoda moći biti viša na tržištu.

Priprema tržišta garancija porekla je veoma važna, jer korisnici moraju da se unapred upoznaju sa šemom garancija porekla pre nego što odluče da se prijave za učestvovanje. Ako EMS postane posmatrač u evropskoj organiziciji tela nadležnih za izdavanje garancija porekla (AIB) postaće moguća saradnja sa drugim članovima i omogućiće se da se ide u korak sa informacijama o najnovijem razvoju u EU. Kada se pripreme i usvoje pravila domaćeg domena, EMS može tražiti punopravno članstvo što će biti potvđeno nakon početka korišćenja sistema registra garancija porekla.

Izvor EMS

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!