Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:EPS „proizveo” 19,2...

Srbija:EPS „proizveo” 19,2 milijardi dinara profita

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Prepolovljen broj reklamacija na januarske račune za struju. Elektroprivreda Srbije uspela je da u 2013. godini postigne najbolje finansijske rezultate u poslednjih sedam godina i zabeleži profit od oko 19,2 milijardi dinara, rekao je Aleksandar Obradović, v. d. direktora EPS-a, dodavši da je prihod od prodaje struje iznosio 200 milijardi dinara. Lanjski prihodi bili su za 12 odsto veći nego u 2012, a rashodi manji za 15 odsto, odnosno za 9,4 milijarde dinara u odnosu na 2012. godinu, dodao je.

Obradović je rekao da profit EPS-a nije direktno vezan s cenom struje i da to što je EPS profitabilan ne znači da je cena struje visoka.

– Ovakav rezultat teško da će se ponoviti ako ne dođe do sistemskih promena u EPS-u, rekao je on i dodao da je u godišnjem planu poslovanja za 2014. ponovo predviđen gubitak baš kao i prošle.

Usvajanjem novog statuta EPS-a, koji stupa danas na snagu, rešiće se i ovaj i mnogi drugi problemi EPS-a zbog kojih ovo javno preduzeće dnevno gubi 100.000 evra, odnosno 36 miliona evra na godišnjem nivou.

– Budući da je vlada usvojila novi statut EPS-a odmah će biti predložena nova osnivačka akta zavisnih privrednih društava EPS-a i prosleđena Nadzornom odboru, posle čega EPS više neće imati pet privrednih društava ili 14 finansijskih direktora, sekretarica…, što je do sada bio slučaj, objasnio je Obradović.

On očekuje da Nadzorni odbor ove akte usvoji u roku od 15 dana i da potom vlada da zeleno svetlo za početak korporativizacije EPS-a, gde će odgovornost konačno imati ime i prezime, odnosno generalnom direktoru će odgovarati njegovi saradnici što do sada nije bio slučaj.

EPS je spreman za prelazak iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo do kraja marta, istakao je Obradović koji je na pitanje novinara da li nova organizaciona struktura EPS-a znači otpuštanje radnika, odgovorio da je još ranije ukazivao da je administracija u EPS-u preglomazna.

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača, rekao je da je veliki broj reklamacija na decembarske račune posledica kumulativnih grešaka, dakle i ljudskog faktora i kompjuterskih grešaka. On se osvrnuo i na problem baždarenja brojila u Srbiji, gde čak 1,8 miliona brojila nije proveravano duže od 12 godina kako zakon propisuje, a što znači da bi trebalo da se nađu van upotrebe.

Upitana što tačno znači za potrošače kada se kaže da brojilo u Srbiji nije baždareno 12 godina, da li takvo brojilo pokazuje veću ili manju potrošnju struje, Lucija Dujović, direktor Direkcije za dragocene materijale, kaže, da nekada takva brojila pokazuju više, a nekada manju potrošnju i da je u zavisnosti od toga ili šteta za potrošače ili za EPS. Međutim, s EPS-om je dogovoreno da se ovaj problem što pre reši.

Poslednji rezultati pregleda brojila pokazali su da je od 6.675 brojila koja su kontrolisana na zahtev potrošača 945 ili 14,6 odsto bilo neispravno.

Upitani ko EPS-u plaća tu štetu, Papović je rekao da to tek treba da se utvrdi, dok iz EPS-a kažu da je ta šteta EPS-ova i ostaje kao takva. Ukupan broj prigovora na januarske račune za struju prepolovljen je u odnosu na decembar. Ukupno je elektrodistribucijama u Srbiji stiglo na reklamaciju 24.441 račun ili 0,75 odsto ukupnog broja prigovora u odnosu na broj računa, istakao je juče na konferenciji za novinare Željko Marković, v. d. direktora „EPS snabdevanje”.

Više od 12.358 potrošača u Srbiji žalilo se u januaru na vrednost očitanog stanja na računu u odnosu na stvarno stanje na mernom uređaju, što je takođe upola manje nego u decembru, objasnio je Marković.

On je još dodao i da je, iako je toliki broj prigovara stigao u decembru, 48 odsto reklamacija bilo opravdano, a da se inače ta brojka kreće oko 60 procenata. Obradović je objasnio da ni s ovim prepolovljenim brojem primedbi nije zadovoljan i da se on mora svesti na minimum.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!