Podignuta svest o značaju zaštite životne sredine i podizanju ekoloških standarda u proizvodnji. – „Zeleni“ projekat obezbediće savremenu opremu za otkopavanje jalovine i postavljanje sistema za homogenizaciju lignita.
S obzirom da su zakoni Evropske unije koji tretiraju zaštitu životne sredine vrlo strogi, a da pri tome Srbija ima ugovorne obaveze da te zakone i poštuje, mnogo pažnje se poklanja programima zaštite životne sredine. U Rudarskom basenu „Kolubara“, najvećem proizvođaču uglja u srpskoj elektroprivredi, pored redovnog ispunjavanja proizvodnih planova, menadžment kompanije izuzetnu važnost pridaje i unapređenju zaštite životne sredine i ublažavanju posledica na okolinu. Prema rečima Milorada Grčića, direktora Rudarskog basena „Kolubara“,svetski trendovi da se proizvodnja uglja i električne energije učine što „čistijim“, u „Kolubari“ se ozbiljno shvataju i aktivno se radi na ovim poslovima.
Kako ističe Grčić, u prethodnom periodu zaposleni u sektoru koji je zadužen za ovu oblast uradili su mnogo da se podigne svest o značaju zaštite životne sredine i podizanju ekoloških standarda u proizvodnji. Prvi „zeleni“ projekat u RB „Kolubara“ – „Unapređenje zaštite životne sredine u kolubarskom ugljenom basenu“, vredan je 182 miliona evra. Finansira se kreditnim sredstvima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) sa 80 miliona, Nemačke razvojne banke (KfW) sa 74 miliona i sopstvenim sredstvima „Elektroprivrede Srbije“ od 28 miliona evra. Prema projektovanoj dinamici, realizacija će trajati tri i po godine.
– Saradnja sa bankama EBRD i KfW za RB „Kolubara“ je od velikog značaja – ističe direktor Grčić. – Sve obaveze projektni timovi RB „Kolubara“ ispunjavaju sa visokim stepenom ažurnosti i odgovornosti, a redovni interni nedeljni sastanci o progresu projekta pokazuju visok nivo odgovornosti koje RB „Kolubara“ ima prema međunarodnim kreditorima.
Ocenjuje se da je u poslednjih dvadeset godina ovo najveća investicija u srpskom rudarstvu. Njom će se za RB „Kolubara“ obezbediti savremena oprema za otkopavanje jalovine u istočnom delu ležišta, a instaliranjem sistema za homogenizaciju lignita, prvog takve vrste u „Elektroprivredi Srbije“, u zapadnom delu ležišta obezbediti garantovani kvalitet uglja za termoelektrane.
– Cilj projekta je da omogući da ugalj dobije standardizovan kvalitet primenom sistema za homogenizaciju, čime će se između ostalog doprineti i smanjenju zagađivanja životne sredine. Procena je da će se emisija SO2 smanjiti za 3.650 tona, NO2 za 21.370 tona, a emisija CO2 za 555.350 tona godišnje, dok bi količina pepela i šljake godišnje bila smanjena za 885.000 tona u TE ”Nikola Tesla” u Obrenovcu – objasnio je Grčić ciljeve projekta. – Veliki značaj „zelenog“ projekta RB „Kolubara“ potvrđen je i prezentacijom na konferenciji „Rio + 20“, u sklopu nacionalnog izveštaja Srbije o održivom razvoju.
Naš sagovornik najavljuje da se u oktobru očekuje završetak projekta Monitoringa životne sredine za celokupan prostor RB „Kolubara“.
– U okviru aktivnosti koje su planirane za završni period realizacije projekta, tokom juna su započete konsultacije u Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine to se radi zbog razjašnjenja obaveza u oblasti propisa koji regulišu kvalitet parametara životne sredine s obzirom na novu obavezu privrednih subjekata da se konsultuju pre uspostavljanja samomonitoringa životne sredine na terenu i značajne izmene propisa koji regulišu tu oblast – objašnjava Grčić.
RB „Kolubara“ jedna je od prve dve kompanije u Srbiji u kojoj je aplikacija softvera TEAMS implementirana u praksi. Softver TEAMS je donacija norveške vlade i u potpunosti je primenjen na prostoru RB „Kolubara“. Tokom protekle godine obučeni su i kadrovi za kvalitetan i kontinuiran unos podataka (podaci o kvalitetu vazduha, vode, zemljišta i otpadu). Ovaj softver biće odmah primenjen u okviru projekta Plan monitoringa životne sredine u RB „Kolubara“, čime se za najmanje godinu dana skraćuje početak primene monitoringa životne sredine u PD.
Kako navodi Slobodan Radosavljević, rukovodilac Sektora za zaštitu i unapređenje životne sredine, kupljen je i instaliran prenosni sistem za merenje buke u životnoj sredini, a redovna merenja rade obučeni operateri. Planirana je i doakreditacija postojeće laboratorije za format merenja buke kao i ugrađeni merači protoka otpadnih voda koje se sa površinskih kopova ispumpavaju u okolne recipijente.
Urađen je projekat pod nazivom „Tehnoekonomska analiza mogućnosti korišćenja drvne biomase sa prostora površinskih kopova RB „Kolubara“ u toplotne svrhe“ i sledeće godine očekuje se nabavka prve kotlarnice na drvnu sečku kao početak primene obnovljivih izvora energije u PD. Završen je i Generalni projekat za rešavanje pitanja otpadnih voda u industrijskom kompleksu „Tamnava“ i izvršena je njegova tehnička kontrola. U toku godine biće pokrenuta izrada Idejnog projekta.
Slobodan Radosavljević ističe da je Sektor za zaštitu životne sredine, ispred RB „Kolubara“, u prethodnom periodu imao dobru i kooperativnu saradnju sa organizacijama civilnog društva na lokalnom nivou. Reč je o udruženjima građana „Stari akcijaši“, „Naše ognjište“, udruženju ribolovaca i drugima, kojima je pružena materijalna i stručna podrška u realizaciji projekata. On ističe i stalnu partnersku saradnju sa predstavnicima Evropskog pokreta u Srbiji na nacionalnom nivou, kao i učešće u izradi Metaregistra za informacije o životnoj sredini.
Partnerskom saradnjom sa institucijama civilnog društva na lokalnom i nacionalnom nivou, menadžment RB „Kolubara“ ističe visok stepen socijalne i društvene odgovornosti. Tokom ove godine, u RB „Kolubara“ počela je primena prvog „zelenog“ projekta, a nastavljeni su svi projekti koji su započeti u prethodnom periodu. Uz investicije u nabavku nove opreme za otkopavanje i homogenizaciju uglja za modernizaciju proizvodnog procesa, realna su očekivanja da će najveći proizvođač uglja u zemlji, ostati uzdanica elektroenergetske bezbednosti uz više i strože poštovanje ekoloških standarda.
Katastar flore i faune
U prethodnom periodu urađena je Studija katastra flore i faune za Polje „C“, kao i početni izveštaj stanja životne sredine za PK Polje „C“ i površinski kop „Tamnava-Zapadno polje“. U toku je i izrada Programa za realizaciju mera zaštite životne sredine za ova dva eksploataciona polja – rekao je direktor RB „Kolubara“ i istakao važnost blagovremene pripreme projektne i planske dokumentacije.
Ekoregistar
Radi sprovođenja Strategije za primenu Arhuske konvencije, koju je Vlada Republike Srbije usvojila 31. decembra 2011. godine, Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine, Agencija za zaštitu životne sredine i organizacije civilnog društva završili su projekat izrade prvog nacionalnog Metaregistra za informacije o životnoj sredini, pod pokroviteljstvom misije OEBS u Srbiji.
– Osnovni cilj izrade registra je da se javnosti omogući lak i jednostavan pristup informacijama o životnoj sredini i unapredi dostupnost informacija iz ove oblasti široj javnosti. Realizacija ovog projekta, čiji je drugi naziv i Ekoregistar, u potpunosti je kompatibilna sa realizacijom projekta monitoringa životne sredine u RB „Kolubara“. To samo po sebi pokazuje da je Sektor za zaštitu životne sredine odabrao dobru strategiju delovanja koja je u skladu sa najsavremenijim evropskim standardima iz te oblasti – objašnjava Radosavljević.
Izvor; EPS/RBK