Srbija je na putu da ukine dugu zabranu izgradnje nuklearnih elektrana, što označava značajnu promenu u energetskoj politici zemlje. Vlada razmatra nuklearnu energiju kao ključnu strategiju za smanjenje emisije ugljen-dioksida i povećanje energetske nezavisnosti, s obzirom na rastuće energetske potrebe usled elektrifikacije ekonomije i širenja obnovljivih izvora energije.
Ova rasprava je dobila na značaju u aprilu kada je Srbija potpisala memorandum o razumevanju sa francuskim EDF-om, globalnim liderom u proizvodnji električne energije, za istraživanje mogućnosti razvoja nuklearne energije. Do juna, Dubravka Dedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike Srbije, potvrdila je da vlada aktivno radi na pripremi nuklearne energetske inicijative. Naglasila je potrebu za diversifikacijom energetske portfolija Srbije kako bi se obezbedila stabilna snabdevanja energijom.
Vlada je pokrenula javnu raspravu o predloženim izmenama zakona o energiji, koje uključuju novo poglavlje posvećeno nuklearnoj energiji. Ove izmene predviđaju trofazni program za mirnu primenu nuklearne tehnologije: prvo procenu izvodljivosti, zatim razvoj nuklearnog programa, i na kraju njegovu implementaciju.
Izmene takođe predlažu strategije za unapređenje termalne energije i vodonikovih tehnologija, što odražava širi napor da se diversifikuju izvori energije u Srbiji. Ako budu odobrene, ove izmene će ukinuti dugotrajni Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji, koji je bio na snazi od 1980-ih.