Srbija i Rusija rade zajedno na pronalaženju rešenja koje će obezbediti nesmetano snabdevanje gasom Srbiju, nakon što su SAD nedavno uvele sankcije Gazprombanci, izjavio je Dušan Bajatović, generalni direktor državne gasne kompanije Srbijagas, u intervjuu za RIA Novosti. Dana 21. novembra, Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Gazprombanci i šest njene inostrane filijale, targetirajući izvoz ruskog gasa.
Bajatović je kritikovao sankcije, navodeći da su one deo pokušaja odlazeće američke administracije da kazni evropske zemlje koje kupuju ruski gas. Istakao je da su neke od najvećih kupaca ruskog ukapljenog prirodnog gasa (LNG), uključujući Francusku, Španiju, Belgiju, Mađarsku, Slovačku i Srbiju, pogođene ovim sankcijama. Međutim, naglasio je da je Gazprombanka samo mehanizam koji se koristi za sprovođenje ovih sankcija, a ne cilj sam po sebi.
Srpski direktor je napomenuo da sankcije sve više postaju deo ličnih sukoba unutar odlazeće američke administracije, što, kako veruje, može izazvati dodatnu sumnju i razočaranje među globalnim poslovnim elitama. Bajatović je uverio da Srbija usko sarađuje sa ruskim zvaničnicima kako bi našla način da obezbedi stabilno snabdevanje gasom. Iako se istražuju moguća rešenja, naglasio je potrebu za opsežnom koordinacijom svih učesnika u procesu. Izrazio je nadu da će nova američka administracija usvojiti konstruktivniji pristup rešavanju problema evropskog snabdevanja energijom i preispitati finansijske sankcije koje utiču na kupovinu ključnih energetski resursa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sredinom novembra istakao da Srbija trenutno plaća oko 60-63% tržišne cene ruskog gasa, dok su troškovi grejanja dostigli rekordne nivoe — oko 14 miliona kubnih metara dnevno. Trenutno, Srbija plaća 323 dolara za 1.000 kubnih metara gasa, dok je tržišna cena oko 520 dolara za 1.000 kubnih metara. Ruski Gazprom i dalje je glavni dobavljač gasa za Srbiju, a postignut je novi sporazum za grejnu sezonu, koji obezbeđuje snabdevanje od 6+2+3 miliona kubnih metara gasa dnevno, zasnovan na povoljnoj cenovnoj formuli povezanoj sa cenama nafte.
U budućnosti, Srbija planira da produži svoj višegodišnji ugovor o snabdevanju gasom sa Rusijom na proleće 2025. godine. Gas se Srbiji dostavlja putem gasovoda Turski tok, koji prolazi kroz Bugarsku, a očekuje se da će budući volumeni doseći 4 milijarde kubnih metara godišnje.