Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: BIRN i...

Srbija: BIRN i CINS – Za dve godine nijedna mini hidroelektrana

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Nijedna mala hidroelektrana (MHE) nije izgrađena u prethodne dve godine, iako je Ministarstvo rudarstva i energetike 2013. godine pokrenulo projekat izgradnje tih elektrana i dodelilo zainteresovanim investitorima 293 lokacije za izgradnju, rečeno je danas na skupu na kojem je predstavljena analiza o hidroenergetskim potencijalima Srbije.

Takođe, istaknuto je i da tri grupe problema – vodni režim, imovinsko-pravni odnosi i dostupnost elektro-mreže, otežavaju realizaciju tog projekta, koje bi zajedničkim naporima trebalo da reše Vlada, resorno ministarstvo, ali i druga ministarstva.

U danas predstavljenoj analizi “Hidroenergetski potencijali Srbije – da li je rešiv problem (ne)izgradnje malih hidroelektrana”, koju su uradili Balkanska istraživačka mreža (BIRN) i Centar za istraživačko novinarstvo (CINS), navedeno je da se lokacije za MHE nalaze na malim rekama, čije je upravljanje povereno opštinama, ali da one nemaju dovoljno administrativnih kapaciteta da sprovedu zakonske propise.

U tom smislu, kako je ocenjeno, potreban je veći angažman JP “Srbijavoda” i dekoncentracija poslova, odnosno otvaranje kancelarija tog preduzeća u sedištima okruga u kojima su predviđene lokacije za male hidroelektrane.

Takođe, dodaje se, problemi u vezi sa planiranjem i izgradnjom, odražavaju se i na problem izgradnje MHE, što bi moglo biti rešeno tako što će za izgradnju MHE važiti ista pravila kao i kada da slične objekte grade javna preduzeća – eksproprijacijom privatne i državne svojine u javnom interesu.

Treći problem koji je definisan u analizi, odnosi se na zahteve pojedinih lokalnih samouprava da investitorima koji žele da grade MHE traže da pokriju troškove zamene transformatora ili revitalizaciju postojećih, na mestima priključenja nacionalnoj elektro-mreži.

Na skupu je takođe, predstavljena i analiza o državnoj pomoći, a Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije ocenio je da Zakon o kontroli državnih podataka ima “mnogo nedostataka”, ističući da je potrebno precizno definisati pravni status Komisije za kontrolu državne pomoći.

“Status komisije se odražava i na njen rad, mi ne znamo da li je to vladino telo, regulatorno telo… zvanično ona je operativno nezavisno telo, ali je uglavnom pod okriljem Vlade”, rekao je Nenadić.

On je kritikovao i što se zakon primenjuje samo na pojedine oblasti, dok se na druge oblasti, kao što je poljoprivreda – on ne odnosi.

“Neophodno je da Komisija pre donošenja odluke ima sve podatke, što često nije bio slučaj. Često podaci ostaju nedostupni, što Komisiji otežava rad, kao i spoljnu kontrolu odluka o dodeljivanju državne pomoći”, naveo je Nenadić.

Analize su izradili BIRN Srbija i CINS, zajedno sa Transparentnosti Srbija i Centrom za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR), kao deo programa “Jačanje medijske slobode u Srbiji”, koji finansira EU, za formulisanje boljeg zakonskog okvira u oblastima izgradnje MHE i sistemu dodele i kontrole državne pomoći.

Izvor; RTV

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!