Slovenački parlament je glasao za otkazivanje savetodavnog referenduma o izgradnji drugog reaktora u Nuklearnoj elektrani Krško, uz 69 glasova za i jedan protiv. Ova odluka doneta je nakon diskusija među glavnim političkim strankama, koje su pokazale da ishod referenduma verovatno ne bi imao značajan uticaj na projekat.
Organizacija Greenpeace je kritikovala ovaj politički potez, nazivajući ga neodgovornim i obmanjujućim u vezi s inicijativama za nuklearnu energiju. Oni su pozvali na prelazak na otporniji energetski sistem zasnovan na obnovljivim izvorima kako bi se osigurala pristupačna energija i održala konkurentnost Slovenije.
Referendum je prvobitno bio zakazan za kraj novembra, ali je otkazan nakon skandala koji je uključivao procurele audio snimke. Ovi snimci su otkrili ključne političare iz vladajućih i opozicionih stranaka kako raspravljaju o načinima za zaobilaženje zakonskih zahteva kako bi se ubrzao projekat.
Procureli razgovori su uključivali parlamentarne pravne stručnjake koji su predstavili tri scenarija za ubrzanje realizacije projekta, pri čemu je izabran scenarijo koji jasno krši zakone o referendumu, uprkos upozorenjima pravnih savetnika.
Parlament je usvojio regulativu o referendumu za obezbeđivanje stabilnog niskougljen-dioksidnog snabdevanja energijom, zakazujući ga za 24. novembar. Pripreme su bile u toku, a troškovi su već bili nastali za kampanju koja je trebala da počne uskoro. Međutim, negativno medijsko izveštavanje o projektu je dovelo do toga da stranke koje su predložile referendum povuku svoju podršku ranije ove nedelje.
Uprkos otkazivanju, proširenje Nuklearne elektrane Krško ostaje na dnevnom redu, sa planovima za posebnu zakonodavnu inicijativu koja bi olakšala najveću planiranu investiciju u Sloveniji od sticanja nezavisnosti.