Prelazak Rusije na “letnje” vreme pozitivno će se odraziti na rad elektroenergetskog sistema u zemlji, izjavio je predsednik uprave kompanije “Sistemski operator – centralna dispečerska uprava Jedinstvanog energetskog sistema Rusije”, Boris Ajujev.
Rusija je, po njegovim rečima, u 2009-2010. pri prelasku na letnje računanje vremena uštedela do tri milijarde kilovat-sati struje i 3.500 megavata kapaciteta, a isti rezultati se očekuju i u 2011, prenela je agencija Prajm-Tas.
Prelazak na letnje vreme će omogućiti da se smanji potrošnja uglja u termoelektranama, koje najviše zagađuju čovekovu okolinu, za približno 1,3 miliona tona , što će doprineti da se emisije štetnih gasova u atmosferu smanje za 70.000 tona , ukazao je Ajujev.
Ukupne ruske emisije tih gasova iz termoelektrana na ugalj na 1.000 megavata instalisane snage iznose 165.000 tona godišnje.
“Sve to govori da će prelazak na letnje računanje vremena imati očigledno pozitivan uticaj na ruski energo-sistem. Letnje vreme će omogućiti da se ciklus sunčeve svetlosti poklopi s periodom glavne ljudske aktivnosti “, naglasio je Ajujev.
Rusija je u noći 27. marta poslednji put pomerila kazaljke na časovniku sat unapred. Od sada će za stalno ostati u tom “letnjem” vremenu i neće prelaziti na zimsko računanje vremena.
Letnje računanje vremena je u Rusiji po prvi put uvela Privremena vlada 1. jula 1917. godine, a pomeranje kazaljki na satu ukinuo je dekretom predsednik Ruske Federacije Dmitrij Medvedev 8. februara ove godine.
Izvor tanjug.rs