Posle više od 55 godina neprekidnog rada, počele su pripreme za revitalizaciju HE “Zvornik”, čiji je cilj produženje radnog veka, povećanje pouzdanosti i proizvodnje najstarije drinske hidroelektrane.
U Elektroprivredi Srbije, u kojoj se nekoliko godina radi na obnovi hidroelektrana, u toku je izrada projektne dokumentacije za revitalizaciju HE “Zvornik”, koja je u sastavu Privrednog društva “Drinsko-limske hidrolektrane”.
U rekonstrukciju hidroelektrane, prema procenama, biće uloženo oko 95 miliona evra. Od Nemačke razvojne banke obezbeđen je kredit od 70 miliona evra, a ostatak će finansirati EPS. Ovaj projekat predstavlja ulaganje u budućnost, kažu u EPS-u, jer će radni vek nove opreme biti trideset godina.
U najstarijoj drinskoj hidroelektrani “Zvornik” u Malom Zvorniku veći deo opreme nije menjan od njenog puštanja u rad – što je više od 55 godina. Kada počne revitalizacija, neki od agregata imaće dvostruko više od projektovanog radnog veka. Pored toga, prva drinska elektrana u proizvodnji ostvaruje rekorde.
Od početka rada, hidroelektrana je proizvela blizu 25 milijardi kilovat časova čiste, tzv. zelene energije, navodi Milorad Dragić, direktor HE “Zvornik”. “Prošle godine, kada je obeleženo 55 godina rada elektarne, proizvedeno je 575 miliona kolovat časova struje, što je oko 26 odsto više od godišnjeg plana.”
Cilj projekta revitalizacije je da se životni vek HE “Zvornik” produži, da elektrana radi bezbedno narednih 25 do 35 godina, i da se poveća prosečna godišnja proizvodnja, tvrde u PD “Drinsko-limske hidroelektrane”. Miodrag Čitaković, direktor tog preduzeća, koje posluje u sastavu EPS-a kaže da revitalizacija koja predstavlja podmlađivanje opreme obuhvata zamenu kompletne mašinske elektro-opreme, čime će se snaga povećati za 25%, a proizvodnja za 15%.
Početak radova očekuje se naredne godine, a ceo projekat, uz zamenu sva četiri agregata novim, trebalo bi da se realizuje za pet godina.
HE “Zvornik” leti proizvodi struju kojom zadovoljava potrebe čitavog područja Malog Zvornika do Loznice. U periodu velikih voda proizvodnja je i deset puta veća.
Izvor Rts.rs