Dana 27. decembra, Ukrajina je primila svoju prvu pošiljku tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država, što predstavlja ključni trenutak u naporima zemlje da diversifikuje svoje energetske izvore. Ova isporuka dolazi u trenutku kada Ukrajina priprema isteka dugogodišnjeg sporazuma koji je omogućavao Rusiji da transportuje gas u Evropu. DTEK, najveća ukrajinska privatna energetska kompanija, potvrdila je da je oko 100 miliona kubnih metara LNG-a isporučeno na grčku terminalu za regasifikaciju u Mediteranu, a zatim je transportovano putem gasovoda do Ukrajine.
Maksym Tymchenko, izvršni direktor DTEK-a, naglasio je da je ova inicijativa deo strategije Ukrajine da smanji svoju energetsku zavisnost od Rusije. “Pošiljke poput ove pružaju fleksibilan i siguran energetski izvor, dok istovremeno doprinosimo slabljenju uticaja Rusije na naš energetski sistem”, rekao je Tymchenko.
Ukrajina je istorijski koristila unosan dogovor o tranzitu gasa sa Rusijom, koji je omogućavao transport ruskog gasa u Evropu. Međutim, ovaj sporazum ističe krajem 2024. godine, a Kijev je odlučio da ga ne obnovi, već da poveća svoju energetsku autonomiju. Ovaj kontekst ističe značaj prve isporuke američkog LNG-a, koja predstavlja korak ka ostvarivanju energetske nezavisnosti. Kao odgovor na kontinuirane ruske napade na svoju energetsku infrastrukturu, Ukrajina je takođe povećala uvoz struje iz Evropske unije (EU), čime je dodatno ojačala svoje energetske veze sa Zapadom.
EU, koja je i dalje delimično zavisna od ruskog gasa, uložila je značajne napore da diversifikuje svoje energetske izvore od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije, pozvala je članice EU da prioritetno uvoze američki LNG, uprkos često višim troškovima. Ova prva isporuka LNG-a Ukrajini signalizira zajedničku posvećenost Ukrajine i njenih zapadnih saveznika da smanje zavisnost od ruske energije, iako izazovi i dalje postoje. Visoki troškovi američkog LNG-a i ograničena regasifikaciona infrastruktura u Evropi predstavljaju prepreke za efikasan energetski prelaz za Ukrajinu i njene evropske partnere.
Ova isporuka predstavlja pomak u globalnoj energetskoj geopolici, sa SAD-om koji se pozicionira kao vodeći snabdevač LNG-om, dok uticaj Rusije u Evropi nastavlja da slabi. Takođe, novoizabrani predsednik SAD-a Donald Trump ponovo je potvrdio svoju nameru da podstakne evropske zemlje da prioritetno favorizuju američki gas, čak i preteći mogućim tarifama ukoliko ne budu u skladu. Za Ukrajinu, ova prva isporuka simbolizuje korak ka većoj energetskoj nezavisnosti i dubljoj integraciji sa zapadnim energetskim mrežama. Ipak, Ukrajina će i dalje suočiti sa izazovima, uključujući kontinuiranu zavisnost od evropske infrastrukture i finansijski teret visokih troškova energije.