Cena nafte na svetskim tržištima dostigla je početkom nedelje 113 dolara za barel. Za Sjedinjene Države, to znači dalji rast cena goriva i sve veće nezadovoljstvo građana, a za naftne kompanije gotovo rekordne profite.
Visoke cene nafte, kako ističu analitičari, posledica su zabrinutosti investitora u pogledu situacije na Bliskom istoku.
Vozači širom zemlje šokirani su cenama na benzinskim pumpama.U pojedinim saveznim državama, poput Kalifornije, za rezervoar goriva treba platiti 100 dolara, javlja “Glas Amerike”.
Prema anketi, 71 odsto amerikanaca trpi finansijske posljedice zbog rasta cena goriva.Poskupljenje od dolara za galon, porodicu sa prosečnim primanjima, košta dodatnih hiljadu dolara godišnje.
Vozači u Tenesiju čekali su u redovima tri i po sata kako bi na Uskrs dobili besplatno gorivo od lokalne crkve. Većina je zahvalna za pomoć i ne krije nezadovoljstvo naftnim kompanijama.
Analitičari očekuju da će najveća naftna kompanija na svijetu, Ekson, ove neđelje prijaviti veći profit za 60 odsto – odnosno 10 milijardi dolara. Ševron i Šel, 22 odsto.Stručnjaci ističu da nema nestašica, već samo strahovanja zbog nemira na Bliskom istoku.
„Samo jedan uragan na pravom mjestu i manji problem sa zalihama, dele nas od toga da plaćamo šest dolara za galon“, kaže analitičar Ričard Hejstings.
Cijene avionskih karata već su porasle za sedam odsto.Skupo gorivo uzrok je i pada podrške predsjedniku Baraku Obami, koji ističe da nema brzog rješenja, već da je potreban dugoročan energetski plan za smanjenje uvoza nafte za trećinu do 2025. godine.
„Kad god cene goriva porastu, političari pohrle u televizijske studije sa planovima kako da ih smanje na dva dolara”, primećuje “Glas Amerike”.
Zbog visokih cena goriva, znatne posljedice trpi i turizam u Sjedinjenim Državama, što je razlog za dodatnu zabrinutost uoči zvaničnog početka sezone.
Izvor tanjug.rs